1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

170*60*60bitki akvaryumu için gerekli ışıklandırma nasıl olmalı ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde mehmet bodrum tarafından 7 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. mehmet bodrum

mehmet bodrum

İyi günler, ben Konya'da öğrenciyim.
    Daha önce malawi akvaryumum vardı. Şimdi bu akvaryumu büyütüyorum, yeni gelicek akvaryumun ölcüleri 170*60*60. Bu akvaryumda cichilid türü balıklarımla yasayabilen, (ki bu bitkiler çok az olsada :) ) bitkiler yetiştirmek istiyorum. Fakat, ışıklandırma konusunda bir bilgim yok malesef. Şu anda akvaryumum yapım asamasında, eğer lamba sayısını bilirsem ona göre floresan aparatı taktırıcağım.

Bana kaç adet ve kaç çeşit florasan taktırmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

120 cm olan 54 wat T5 kullanabilirsiniz veya T8 kullanabilirsiniz. Gün ışığı iki 3 adet ve bir mavi size yeterli bence. Zaten Cichlid türleri ile bakılabilecek birki türleri kısıtlı. En uygunu anupias türü ve gölgeyi tercih eden bir tür. Ancak aydınlatma önemli bir konu görsellik açısından.

Diğer bitki türleri hakkında konuya hakim arkadaşlar yorum yapacaktır.

3. mehmet bodrum

mehmet bodrum

Aslında hep öyle bilinıyor ama bazı sert bitkirleri de yetişiyormuş cichlid türlerıyle. Amazon balanse,s.subulata,ophiopogon ve bazı sert saz çeşitleri gibi birkaç bitki daha yetişiyormuş benim amacımda öyle anubias la degil cichlidle baya bir bitki akvaryumu kurmak vede cok olunca o kadar bitkilere saldırıcaklarını sanmıyorum. teşekkür ederim şimdiden yardımcı olucak akvaryum severlere ...

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mehmet bey, öncelik ile aramıza hoş geldiniz. :cicek:

Tankınızda kullanacağınız, bitkiler genelde bakımı kolay ve orta şiddetinde ışık ihtiyaçları olduğundan, litre başına 0.5 watt olarak düşünebilirsiniz, yani 300 watt yeterli olur. Bitki çeşitleri olarakta, Anubias türleri, Microsorium windelov, Java fern türleri, yanlız balıkların aç kalma durumunda bu tür bitkilerin yeni filizleri balıklar tarafından tırtıklanacaktır. Balıkların öğünlerine bitkisel yem eklenmelidir.

İki tip floresan mevcut T8 ve T5..... T8 lerde size uygun olanı 58 watt 150 cm. T5 lerde ise 80 watt 150 cm. Türkiye'de 80 watt çeşitleri varmı bilmiyorum. T5 lerde kesin var olan ise 54 watt 115 cm. kapakta boşluk alan bırakılmayacak ise 39 watt 85 cm. ayarlamayı ve seçimi bunlardan yapabilirsiniz.

Kullanacağınız floresan çeşitleri ise:

* Aquastar (Sylvania) T5 ve T8
    * Aquarelle (Philips) T5 ve T8
    * Grolux (Sylvania) T5 ve T8
    * Lux Line Star 865 (Sylvania) T5
    * TDL 950 (Philips) T8
    * TDL 965 (Plilips) T8

Kombinasyon ise şu şekilde olmalıdır:

T8 kullanacaksanız.

6 floresan kullanımı
    a) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k veya TLD 965
    b) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    c) Philips TLD 965 deluxe pro 6500 veya TLD 950
    d) Sylvania Grolüx
    e) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k veya TLD 965
    f) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar

Veya......

a) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k veya TLD 965
    b) Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    c)Philips TLD 965 deluxe pro 5300k veya TLD 950
    d)Philips TLD 965 deluxe pro 5300k veya TLD 950
    e)Philips Aquarelle 10000k veya Aquastar
    f ) Philips TLD 950 deluxe pro 5300k veya TLD 965

T5 kullanım kombinasyonunuda buna göre ayarlama yapabilirsiniz.

Bu arada imla kurallarına özen gösterirseniz sevinirim.

Kolay gelsin.....................

5. mehmet bodrum

mehmet bodrum

Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Bana vermiş vermiş olduğunuz modelleri hemen inceleyecem.Sanırım vermiş olduğunuz modellerin renkleri belli ayrıyetten renk seçmem gerekli değil sanırım.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitkide en iyi performansı alacağınız bunlardır. Kombinasyonda, kelvin değerleri belirtilmiştir. Başka renk seçeneklerine gerek yoktur.........

İstanbul'dan aldırma veya alma şansınız varsa, Karaköy'de http://www.me-fa.com.tr/ Sylvania Türkiye distirbütörü, netten çok daha ucuza gelecektir. Veya Karaköy'deki başka esnaflar değerlendirilebilir.

7. mehmet bodrum

mehmet bodrum

Birçok yerde Philips aquerelle 10.000 K floresan aradım fakat bulamadım sonunda Osram L36W/827 lumilux interna aldım acaba Osram L36W/827 lumilux interna, Philips aquerelle 10.000 K floresanın yerini tutar mı ?Osram floresanın üzerinde kelvin değeri yazmıyor.Ayrıca Philips TLD 950 ve TLD 965 Deluxe Pro 6500K floresanlar bulunmuyor nasıl bulabilirim? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mehmet bey, bunları ancak ve ancak İstanbul, Karaköy'de bulabilirsiniz.

Size şöyle örnek vereyim, ben ana dolu yakasındayım, ama floresan almaya Karaköy'e geçiyorum. 58 watt neysede 36 wattını kesin bulmanız lazım.

Osram 827 kaç kalvindir bilmiyorum. 10.000 kalvin ise kullana bilirsiniz.

Sayfayı Paylaş