1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

170 lt akvaryum için dış filtre

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde semuray tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. semuray

semuray

arkadaslar,

80*50*45 ebatlarinda akvaryumum var. Dış filtre içn karar veremedim. Eheim 2213 ve eheim 2215 arasinda karar veremedim. Sizce hangisini almaliyim. Bunun dısında ic filtre almalımıyım. Nekadar cok bilgi verirseniz sevinirim. Akvaryumum hep bu olculerde olacak buyutmeyi dusunmuyorum.Yardım lütfen

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Semuray;

Öncelikle üye bilgilerini eksiksiz girerseniz hitap şeklinde kusur işlememiş oluruz.Fiyat olarak sıkıntı yoksa 2215 daha iyi ama eheim 2213 tankınız için yeterli olacaktır.Bu durumda karar sizin

3. semuray

semuray

2213 akvaryumumu iyi temizlermi. Ic filtre almam gerekiyormu.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

İç filitre almanıza gerek yok ama daha iyi temizlik istiyorsanız 2215 alın kafanızdaki soru işareti kalmamış olur.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Murat bey öncelik ile aramıza hoşgeldiniz. toka:gif Kesinlik ile 2215 derim, 2213 yetersiz kalıyor. Alternatif olarakta, Tetratec EX 700 derim, aynı ölçü akvaryumda tecrübe ile sabittir.

Saygılar...........

6. semuray

semuray

2215 da su sirk. fazla olup baliklari surukleyip rahatsiz etmezmi? Ben aslinda akvaryum falan buyutmeyecegim icin tam uygun olani almak istiyorum. Fiyat konusunda bir sıkıntım yok. Akvaryum olculerini carptiginda 180 lt oluyor fakat su yaklasik 150 lt civarinda olacak. Eheim 2213 icin 150-250 arasi diyor. eheim 2215 icin 250-350 lt arasi icin diyor. Aciklamali yardim lutfen..

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bencede 170 lt için Eheim 2215 veya Tetratec EX-700'ü öneririm. ;)

8. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Murat bey,
    Fluval 205 düşünürmüsünüz?
    Teleskop akvaryum sponsorumuz,portal üyelerine indirim yapıyor yanılmıyorsam.
    Şu anda sitesi açılmadı,2215 ile mukayese yapamadım.
    2215 klasik seri ve büyük ihtimal çin malı olacak,benim tek itirazım bu kısımdır.
    Çin üretimi eheim ler ile ilgili çok sorun okudum ama en ilginç olanı,almanyaya yazan bir vatandaşımıza,bize böyle bir sorun bildirilmedi anlamına gelen bir cevap yazmalarıydı.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Murat bey, genelde filtrelerde verilen debi rakkamları, filitrenin boş ve yüksüz çalışır haldeki su basış litreleridir. Bu yüzden Eheim 2213 filtre 440 litre su basar. Sağlıklı bir filtrenin bir akvaryumun içindeki suyu saatte 2.5 kez çevirmesi önerilir. 2213 sizin tankınızın hacmi ile tam sınırdadır, birde filtre malzemeleri eklenince ve kirlenince bu debi, ister istemez bir hayli düşüş sağlıyor.

Serdar abiyede kesinlikle katılıyorum 2215 ler çok problemli, Googlede aratabilirsin hep iade yaşanıyor ve sonuç genelde Fluval'e dönülüyor. Tetratec EX700'de kötü bir filtre değildir, bilginize.....

Sanırım detaylı olmuştur.

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Tetratec bu güne kadar kullandığım en sessiz filtredir ancak satış bölümünde bulunan ilanımda genişce yazdığım problemden ötürü sıcak bakamıyorum,
    İlk filtrem eheim 2208 bir iç filtre idi,daha sonra dış filtreyi öğrenip bir eheim 2211 almıştım (1998)
    Tetratec ex 600 ilk gördüğümde,bana çağ atlatan bir şekilde idi ve hemen aldım,(2007) ve kısa bir süre sonra problemler,
    Araştırısanız Tetra ve Eheim klasik modeller çok şikayet alıyor ama memnun olanlar da az değil,diğer bir deyişle %50 şansınız var gibi.
    Şimdi Fluval 205 kullanıyorum,bir ay oldu,gözlem için yeterli değil ama en azından eheim klasikler için duyduğum ve ekol 15 ile deneyerek öğrendiğim şekilde ilk kurulumdan başlayan bir sorunu yok.
    Hydor 10 da kullandım,o da Fluval gibi İtalya üretimi,sorunsuzdu ancak seçimde hata yapıp en küçüğünü almıştım,limitlerde idi kapasite olarak.çok sık temizleme gerekiyordu.

Sonuç olarak,Murat bey belirtmemişsiniz ama eğer bitkili bir akvaryumunuz var ise,teorik hesaplarda uygun görünen modelin bir üstünü seçmenizi öneririm.
    Marka olarak zaten yeterince konuştum değilmi? :cekingen:

Sayfayı Paylaş