1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

170x70x60 Deniz Akvaryumu Kurulumum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erdem. tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Evet değerli arkadaşlar, üstadlar herkese selamlar.. Bende bu hobiye yeni başlayan bir arkadaşınız olarak açıkcası nereden başlayacağımı yani konuya nereden gireceğimi tam bilemiyorum. :) Çocukluktan içimde olan ufak akvaryumda balık besleyip, bakma sevgim gençliğimde daha da üst seviyelere geldi ve bir tuzlu su kurulumu yapma kararı aldım. Ancak buradan sorası tam bir arap saçına döndü benim için diyebilirim. İlk olarak 150x50x50 ölçülerinde ki 2. el akvaryumumu aldığım da tamam ilk girişi yaptık dedim.

Akabinde bubble magus nac77 atman 107 kafa motoru hopar 6x80w t5 armatürümü ve son olarak 2 adet sobo dalga motorumu tedarik ederek işi tamamladığımı düşündüm. 50kg mercan kumumu 3-4 gün süren yıkamalarımdan sora damacana ile doldurulmuş akvaryumuma ekledim. Daha sorasında bir gün misafirlerimiz geldiğinde akvaryumumun öne doğru meğille eğildiğini söylediler ve acilen boşaltmamı tavsiye ettiler. Malum ağırlığı taşıyamaz hesabı yüzünden. Bende aynı gece akvaryumumu binaya giren çıkan komşuların şaşkın bakışları içinde hortumla çekerek camdan aşağı boşalttım. Daha sonrasında yeni bir başlangıç olarak ikinci akvaryum siparişimi verdim. 170x70x60 ölçülerindeki yeni akvaryumum hazırlanırken diğer yandan da demirciden profil sehpamın tamamlanmasını takip ediyor ve mobilyacıdan da dolabımın hazırlanacağı gün konusunda aksatmamasını 2 günde bir görüşerek rica ediyordum. Ve her şey tamamlandı sehpa, mobilya ve akvaryumum geldi. 1 hafta silikonların tam anlamıyla kuruması için bekledim ve bir daha ki hafta aldığım 40 damacana suyumu bir bir dökerek akvaryumumu doldurdum. Daha sorasında yıkanmış 70kg ince mercan kumumu akvaryumuma ekledim. Fakat oldukça fazla kum uçuşması oluyordu. Daha sorasında tuzumu ekleyerek karıştırdım. Yalnız gittiğim akvaryumcularda keşke yapmasaydınız diyenlerin sayısı artınca düşünmeye başladım. En sonunda konuştuktan sora kararımı verdim ve aynı gün eve gelerek aynı gece içinde ortalama 800 litre akvaryumumu tekrar boşalttım. Tabi bu güne kadar yaptığım tüm işlemlerde ailemin yardımı maddi manevi katkısı çok büyük. :) Daha sorasında evime bağlattığım ozmos sistemi ile 3 günde aralıksız su akışı akvaryumumun dolumunu tamamladı. İşte benim için süreç buradan sora başladı. Instant Ocean marka tuzumu ekleyerek tuzluluğumu 1025 oranına sabitledim akabinde aragonit kumumu sudan geçirilmiş ve ozmos’ da bekletildikten sora akvaryumuma ekledim. Gelen canlı kayalarımı sisteme ekledim ve sürece tam anlamıyla başladık. İlk mesajım da bu kadar çok yazmamın tek bir sebebi var; Hobi’ye gönül verip başlayan arkadaşlar naçizane tavsiyem ilk aşama da karşılarına çıkan sorun vs gibi yada benim yaşadıklarımı/yaptıklarımı uyguladıklarında hiçbir zaman vazgeçmemeleridir. Her zaman profesyonel kişilere danışılması gerektiğini ve maddi durumla alakalı olarak tabi masraftan kaçılmaması gerektiğini öneririm..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 7 Haziran 2015
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Merhaba Erdem bey hoşgeldiniz.
    Fotoğraflarınızı aşağıdaki önergeleri yaparak photobucket sitesine yükleyip konularda yayınlayabilirsiniz.

Başınıza gelen olaylara üzüldüm.
    Araştırıp okumak ve tecrübelilere danışmanın, her zaman daha başarılı olmayı sağladığına ve toplam maliyeti düşürdüğüne inanırım.
    Bu arada mercan kırığı ile uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam eden tanklar var portalde. Umarım sadece taban malzemesi yüzünden boşaltmadınız tankınızı.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba Hoş geldiniz...Akvaryum güzel olacak inşallah.Birde bu siteyi deneyin.

4. Değerli üstadlar ilginiz için teşekkür ederim, fotoğrafları yarın yüklicem inş.. Bülent bey suyu boşaltma nedenim iletkenlik sebebi ile soradan oluşacak muhtemel nitrat problemleri, kum uçuşması, tuzu sonradan eklemem son olarakda tuzun kalitesiz oluşu.. Benim kum maalesef 0mm kadar inceydi.. Ama hiç yılmadım :) son olarak da ben siteye bütün herşeyimi yaptıktan sonra üye oldum yani keşfettim.. saat:gif keşke daha önce denk gelebilseydim..

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eğer canlı kaya ve canlı kum kullanmıyorsan tuzu sonradan eklemenin mahsuru yok. İletkenlik, sonradan çıkacak nitrat problemleri görecelidir ve duruma göre değişir. Tankı boşaltmadan çözümleri mevcuttur. Mercan kırığının kalıntıları aralarında biriktirip nitrat yapması muhtemel söylentilerden biridir. Çok fazla deneyen ve başarısızlığı kendi gözleri ile tecrübe eden çok akvarist yok.

İyi bir debi,akıntı ile hiç sorun yaşamadan tank yaşama devam edebilir. Temel 11 yıldır mercan kırığı ile tankını başarı ile götürüyor. Konusunu baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Kalitesiz tuz dediğin marka hangisi merak ettim.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kalitesiz denilen tuz instat oceans ama aslinda kaliteli tuzlar arasinda bu marka sadece turkiyede pek fazla kullanicisi yok.

Sent from my U8800 using Tapatalk

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben de kaya tuzu kullandı sanmıştım :)
    Dünyada hobiciler tarafından (özellikle amerikada birçok büyük halk akvaryumu bu tuz ile ayakta kalır.) en çok kullanılan tuzdur kendileri. Hiçbir sıkıntı olmaz kurulumda.
    Tabi nemlenmemiş, son kullanma tarihi geçmemiş vs ise.
    Aynı markanın diğer tuzu reef crystals ise mercan ağırlıklı tanklar için en iyi tuzlar arasında en üst sıralarda.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

8. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Erdem bey hoşgeldiniz.Yeni kurulumunuz talihsizlikle başlamış inşallah yolunda devam eder...

Bir parantez açarak konuyla alakalı bir yorum alalım.Benim marka tuzum nemlenmiş.Yaklaşık 20 kg kadar olduğu için kullanmaya devam ediyorum.Bütün kova taş gibi olmuştu.Elimle mıncıklaya mıncıklaya taneciklere ayırdım tekrar.Hal böyleyken tuz eksilmiştir,yalan olmuştur,yetersizdir diyebilir miyiz?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoş geldin Erdem,

Baya maceralı bir akvaryumun olmuş veya olacak diyelim. Hayırlısı olsun vardır bir sebebi, bu arada bence de instat oceans çok güzel bir tuzdur, biraz balık akvaryumları için ayarlıdır ama küçük ilavelerle güzel verim verir. Şu an sistem anlattığın kadarıyla yoluna giriyor galiba, baştan hatalar veya hata olduğunu düşünüp geri dönüşlerin olmuş ama sonunda güzel olacak eminim. Fotoğraf eklersen iyi olur.

Hep akvaryumun üstüne bakılmaz tabii, ara sıra aşağı bakmak lazım. Bazı arkadaşlar ise hep aşağı bakar, onlarında yukarı bakması lazım. Ne dersin Bülent? :D

Düzenleme: 7 Haziran 2015
  10. İlginiz ve alakaniz için teşekkür ederim :) şöyle bir parantez açmak isterim; benim ilk kullandığım tuz için ben o kalitesiz yorumunda bulundum. Sebebi de kovayı açtığımda bütün bir kalıpla karşılaşmam. Tornavida ile parcalayarak parça parça ekledim akvaryuma ve çözülmesi 3 gün sürdü desem yeridir. Tankı boşaltırken hala tam anlamı ile çözülmemişti. Marka da söylemem ne kadar doğru bilemem ama tetra marine. Satıcıdan kaynaklanıyo olması da tabii muhtemel. :) instant ocean ikinci kullandığım tuz ve gayet memnunum. Bu arada ekipmanlarım; Vertex Alpha 250 PS - aquabee 6000 - Tunze 6065x2 - Newjet3000 (alt canlı kaya devir daimi için) 75kg canlı kaya - 50kg aragonit kum - hopar 6x80watt t5 armatür ve son olarak 3kWa online ups elektrik kesintilerine karşı :) canlı kayalarımın büyük çoğunluğu alttaki ayrı bölmemde.. Yarın baştan sona fotoğraf ekliycem inş..

11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Merak ettim fotoğrafları ,yarın olsun görelim bakalım:)

12. Doğan bey yarın baştan sona fotoğraflarımı ekliycem ;)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O zaman haklısın, tuzun kalitesinden çok tuz depolarda ve satıcıda harap olmuş diyelim. Sertleşmiş tuz kullanmamak lazım, zaman zaman denk geldi bazı mağazalarda direk geri götürdüm. Tabii ben götürdüm Ahmet veya Mehmet geri almıştır büyük olasılıkla.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Erdem bey 3 kw online ups elektrik bunun fiyatı ne kadar?

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İster altına bak ister üstüne, doğada olduğu gibi akvaryumun da doğal dengesine ne kadar müdahale edersen o kadar ters gidiyor bu işler üstadım. Hatalı olduğu söylenen işler bile olsa doğalına bırakıp gözlemlemek, vakit tanımak lazım.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

16. Evet fotoğraf yükleme konusunda ki önerileriniz için teşekkür ederim, fotoğrafları yükledim aşağıya linkleri geçiyorum. Kısım kısım ekleme yapıcam ilk çağlardan olan bir kaç fotoğrafım :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Mayıs 2015
  17. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Harika özellikle damacana pramidi :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok zahmet boşa gitmiş bu belli, diyecek pek bir şey yok. Önümüzdeki maçlara bakalım.

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Değişikliklerin çok geçmeden olması daha iyi olmuş biraz yorulmuşsunuzdur ama değecektir.

20. Evet bir de bana sorun o boşa gitmeleri maddi/manevi külfetleri vs'yi.. :s şimdi önümüzdeki maçlara bakarak daha da iyi olacağını düşlüyorum bakalım burdan sonra sizlerinde fikirleri ile karşıma çıkacak muhtemel zorlukları aşıcam inş.. şu an ki duruma ait fotoğraflarımı da yükliycem kısım kısım.. :)

Sayfayı Paylaş