1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

180 Litre Tuzlu Su Kurulum-Dış Filtreli

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde tayfun tarafından 28 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun
    Öncelikle herkese merhaba,

180 litrelik dış filtreli bitkili tankımdan sonra akvaryumu tuzlu suya cevirmeye karar verdim ve başladım (birazda sizlerin yüzünden hazırladığınız tankları görünce dayanamadım.)

Kullandiğım malzemeler;

Akvaryum 100*40*50(yükseklik)
    2 adet Newave 2000 ( 2200L/H ) dalga motoru
    JBL E900 ( 900L/H ) Dış filtre
    Tunze 9005 Skimmer ( 800 L/H )
    Işıklandırma 2x 45 w T5, 2x 30 w T8

Biraz da olanaklarım doğrultusunda hazırlanan bir sistem bu. Genel görüntü, bu arada suyu doldurdum ve bu şekilde 3 gündür dönüyor.

Skimmerin yanılmiyorsam bir problemi var. 3 gündür dönmesine rağmen aşırı gürültülü ve de yeterince köpük yapmıyor. Bir şey toplamıyor.

Yardımcı olursanız gerçekten sevinirim saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 180 Litre Tuzlu Su Kurulum-Dış Filtreli

Merhabalar Tayfun Bey,

Fransa'ya selamlar öncelikle. Şimdi ellerinize sağlık bir akvaryum oluşturulmuş ve bizim konuların takibi sonrası heveslenmişsiniz ancak pek tarzımız bir kurulum sayılmaz. Keşke kurulumu yapmadan yazışma imkanımız olsaymış daha güzel olurmuş.

Öneride bulunmam gerekirse kendi adıma ben öncelikle dış filtrenin akvaryumdan alınmasından yanayım. Yerine şelale filtre ve askılı filtre tercihi bence daha iyi olur. Tunze 9005 fena değildir nanolar için. Şelale filtre ile belli bir canlı yüküne gayet güzel yeter.

Aydınlatma olarak T5 ve T8 floresan karışımı olmuş sanırım ama floresanlar deniz akvaryumu için üretimiş marka ve modeller mi orasını yazmamışsınız? İçinde su var ancak tuz ilave edildimi ve markası neydi eklendiyse? Protein skimmer bu aşamada toplama yapmayabilir normaldir.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Öncelikle hayırlı olsun kurulumunuz. Tunze'yi isterseniz çıkartın bulunduğu yerden sökün bakın bir pervanesi yerine iyi oturmuş mu diye kontrol edin ve tekrar yerine geçirirken dikkatli olun içeride boru boruya giriyor orayı tam birbirine geçirin. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey alan dar olduğundan dolayı motoru yerleştirirken hava emiş borusunu sıkıştırmayın kolay gelsin...

tayfun ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  4. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Cevabınız için Teşekkürler Temel Bey.
    Isikladirma T5 Jbl Solar Marin day ve Solar Marin blue 1500 k. T8 JBL.

Tuzun markasina gelince Reef crystals diye bir marka ( su anda tuz seviyesi 10.24 )
    İşin aslina bakıcak olursak elimdeki malzemeleri degerlendirerek kurulumu yapiyorum. Bu sebepten dolayi dis filtreyi kullaniyorum elimdeki eski akvaryumu deldirmek istemedim acikcasi.
    birazda sizlerinde değimiyle iç işleri bakanini yavaş yavaş masraflara alistirmak lazim. bu kurulumum iyi kotu basarili olursa ilerleyen zamanlarda daha buyuk bir tank dusunuyorum.

Bu arada ne dersiniz Temel bey canli kaya konusunda şimdiden yerleştireyim mi biraz daha beklememde fayda var mi ?
    Ben 10/15 kilo arasi düşünüyorum malum akvaryum biraz dar oldugundan fazla kaya ile yuklemek istemiyorum. Bir de buradaki akvaryumcular kumu yosun donemini atlattıktan sonra konulmasini öneriyorlar siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Gerci ayni akvaryumcular dış filtrede bir problem yaratmaz diyor :smiley33:

5. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Teşekkürler İhsan bey dediginiz aklima gelmisti. Ama doğru birleştirdigimden emin olduğum icin:uyari: başka bir problem olabilir dedim.
    Fakat haklı olabilirsiniz yarın ilk işim söküp bakmak olacak.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Tayfun bey benim bildiğim kadarı ile; diatom dönemi (yosun dönemi dediğiniz) sonrasında kumun koyulması bence mantıksız geliyor, çünkü zaten amaç ditom başlatarak akvaryumda bir canlılık oluşmasını yani bakteri popilasyonun yerleşmesini sağlamak. Ve bu dönemde kum olursa bakteriler için daha çok alan oluşur, buda akvaryumunuz da biolojik döngü açısından fayda sağlar.

Bir yandan da kumu sonra koymanın avantajı olur mu onu bilemiyorum.

tayfun bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Tayfun Bey, kısa zaman önce açtığım kafa motoru muadili adlı başlıkta dış filtrenin tuzlu suda nasıl kullanılabileceğine dair bir tartışma yapmıştık portal üyelerimizle .Anladığım kadarı ile bir sump da kullanmıyorsunuz. Temel Bey elbet de daha iyi bir yorum getirecektir.Acizane fikrim dış filtre nizi bir kova içerisinde akvaryumun altına yerleştirmeniz.Yine portal içerisinde çok basit ve 5-10 TL arasında maliyeti olan bir owerflow ile suyu bu kovaya indirmeniz ve kovadan dış filtre ile akvaryuma götümeniz yönünde olacak.Filtrenin içi de boş olursa kafa motoru niyetine bir süre sizi idare edeceğini düşünüyorum.Şahsen tecrübe ettiğim bir deneyimdir kullanımını(sadece sirkülasyon amaçlı). Lakin sizin dış filtre nizin sistemini bilemiyorum.Benim kullandığım dış filtre suyu en alttan alıyor ve üstten geri veriyor idi bu yüzden kova içerisinde rahatlıkla kullanmıştım.

tayfun bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Halil kum konusunda çok haklı. Diatom dönemi bir biyolojik yaşamın başlaması, belirmesi dönemidir ve kum da bu sürecin en önemli katmanlarından biridirç Kısaca diatom ve biyolojik yaşam kumu eklenmiş akvaryumda bütün olarak başlamalıdır. Esnafın orada dış filtre sorun çıkarmaz demesi biraz afaki söylem olur. Çünkü sonuçta dış filtreyle de içinde 2 percula yaşar veya bakımı kolay mercanlar barınabilir. Eğer bizler akvaryumcuya ben sadece 2 percula besleyeceğim dersek sizin de yazdığınız gibi ''Dış filtre olur'' yanıtı almamız doğaldır. Ancak en güzeli işi temelinden daha sağlam ve ilave canlı eklemelerini tolere edebilecek bizim hevesimizi kaçırmayacak sistem kurmaktır.

Toygar elinizdeki Dış filtreyi değerlendirme önerisi vermiş, doğrudur o şekilde çalışabilir. Kovadan kasıt veya bir ekleme olarak yapı marketerdeki çamaşır septleri daha kullanışlı olabilir. Fakat tabii owerflow gerekecek ve akvaryum alt kısmı, evin halkının buna müsadesi ne olur bilemem. Fakat küçük değişimlerle daha derli toplu, mütevazi ama şık bir akvaryum şimdiki şekilde de olabilir.

9. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Toygar ve Temel Bey cevap icin teşekkürler açmıs oldugunuz başligğı şimdi okudum ve gayet mantikli buldum. Hemen test ettim bir kova suyun icine birakip (hortumlarin mevcut yerlerini degistirmeden) kova tasti :))

Tabiki bu benim dikkatsizligimden kaynaklaniyor. Emis islemini akvaryumdan yapinca vede yukariya su basacak basinc olmayinca narmaldir. bu durumda iki ihtimal kaliyor benim icin ya akvaryumu delmeden suyu dis filtre ile sump'a indirmek ve ayni gucteki bir kafa motoru ile akvaryuma basmak. (tabiki sumpun tasmasini engellemek icin dipten cekim yapmamak gerekiyor olurki kafa motoru tikanir veye arizalanirsa diye.) Diger bir secenekte temel beyin bahsettigi sistemi kullanarak suyu sumpa indirmek (temel bey basliginizi okudum fakat resimler olu oldugu icin pek anliyamadim resimleri yenilerseniz sevinirim )dis filtre ile akvaryuma gondermek (dis filtrenin icindeki sungerleri cikartipta tabiki ) bana mantikli , guvenli ve de ucuz gelen yontem bu. Burdada sorun bakani huylandirmadan sessiz calisacak ve elimdeki malzemelerle gerceklestire bilecegim tabiki dolabin da icine sigacak bir sistem bulmam.

Elimdeki malzemeler;
    İki adet akvaryum
    20L 30x30x30 akvaryum
    10L 30x10x30 akvaryum
    Elimdeki malzemeler ile bir sump yapabilir miyim bir dusunmem gerekiyor.

Sizlerinde fikirlerine acigim.

Saygilarimla...

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Sanırım en büyük hatanız suyu akvaryumdan almak olmuş.Bu durumda zaten kova taşacaktır. Dış filtre suyu kovadan alacak ve akvaryuma verecek.Akvaryumdan su ise portal içerisindeki owerflow yapımıyla ilgili size 5-10 tl ye mal olacak basit bir düzenek ile kovaya inecek.Bu durumda kova taşmayacaktır çünkü ancak akvaryuma giren su kadarı kovaya inecektir. Kafa motoru almayı düşünüyor iseniz.Akvaryum haciminize göre bir seçenek bulmanız gerekecek.

tayfun bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kararın güzel sump her zaman avantajdır. Resimlere gelince tüm yönetim var gücüyle resimleri tekrardan toparlamaya çalışıyor sizden sadece biraz sabır istiyoruz.

Sumpa gelince elindeki 2 akvaryumu birleştirerek bir sump yapabilirsin ve gayette güzel işlevsel olur. Owerflow ile ilgili internette bir sürü seçenek var bir tanesini seç beğen sana yardımcı olalım.

akvaryumların ve beğendiğin owerflow resmini koyarsan birşeyler düşünürüz.

tayfun bunu beğendi.
  12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sump'ın avantajları saymakla bitmez. Daha yeni bir blue tang konumuz var mesela, akvaryumda sump olmamasından kaynaklanan oksijen eksikliği. Kum olarak kesinlikle katılmıyorum. Kendimden bir örnek vereyim, kumum akvaryum kurulduğundan beri içindeydi, diatom dönemi geçti hatta kum dahi coraline alg kaplandı. Işık gücünü iki katına çıkarınca diatom bazı bölgelerde tekrar başladı. Kumu sonradan eklemenin bir avantajı yok yani, dezavantajı ise iki kere diatom sürecine sokar akvaryumu. Elinizde ki akvaryumlardan sump yapılır, 30*30*30 olanı ikiye bölebilirsiniz, 20cm protein skimmer,ısıtıcı vs.. için 10cm de kafa motoru için bırakılabilir. Akvaryumu deldirmeniz en kestirme yol olacaktır; eğer istemezseniz, uygun bir overflow yapılır ya da bulunduğunuz yer itibariyle hazır bir tane ucuza temin edebilirsiniz.

tayfun bunu beğendi.
  13. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Teşekkürler kafamda planı hazırladim indirme sistemini bu sekilde yapmayı planliyorum.
    Sump sistemi içinse bu şekilde birşey düşünüyorum.
    Üstteki sump 10L olani attaki ise 20L olani ama filtrasyon icin yardimlariniz gerekiyor. Bu sistemde neyi, nereye nasil yerlestirebilirim diye sump dahil. ( yoksa sadece skimmer yeterli olurmu filtrasyon icin )Bu arada skimmerin sorununu cözemedim bu sekilde giderse sizlerin hazırladığı gibi bir diy sisteme cevirmem gerekecek benim Tunze 9005 protein skimmeri.

14. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Asil bulundugum yer itibari ile masraftan kaciniyorum. Burada her turlu hobi bayagi pahaliya geliyor ozellikle konu akvaryum ise ( belkide ben cimriyimdir fiyat karsilastirmasi yapmadim korkudan acikcasi portal5.gif)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Skimmerde sorun olduğunu sanmıyorum, sadece akvaryum henüz kurulu olmadığından ve toplayacak bir şey bulamadığından ayarı da yapılmaz ve toplamaz da zaten. Kurulum sonrası Ps'yi tartmaya başlayabiliriz ancak. Şimdilik ona kafayı takmaya gerek yok.

Sump eklenirse nerede duracak? Dolap sumpa uygun değil bence, içi dar sanki. Çizimler oldukça güzel ve uygulanabilir ama işcilik gerektirecek.

tayfun bunu beğendi.
  16. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Temel bey tam olcümleri yaptim dolaba tam siğıyorlar. Bu yüzden üst uste koydum iki akvaryumu boylelikle deldirmekle ugrasmama gerek kalmayacak.
    Burada camci bulmak deveye hendek atlatmak gibi, olanda cok pahali. En son evin camini değistirdim 100x50 buzlu cam 180 euro verdim iscilik haric. Varin siz dusunun delik actirmayi sump yaptirmayi ama hala filtrasyon ve skimmeri nasil yerleştireceğim konusunda bir çözüm üretemedim.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizimdeki gibi bir sump eklenirse Filtrasyon ve Protein skimmer yerleştirmesi kolay iş. Zaten elinizdeki Ps askılı model yani sump içinde uygun bölmeye koyulacak.

Kısaca çizime bakın. Su aşağı iniyor ve suyu basit bir plastik hazneden yapabileceğimiz bir kutu karşılıyor. Kutu yani kulede Katı atıkları almak elyaf kullanılabilir ve ses yapmasını da engeller. Bu birçok malzemeden elde edilebilir. Su yavaşca kule altından çıkıp Protein skimmerin motorundan geçiyor ve en solda yukarı suyu basacak olan motorun bölümüne geliyor. Sump yapılırken fazla bölme eklenirse değerlendirilebilir ancak genel olarak yeterli yapı budur.

18. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Temel bey bu refugium konusuna daha sonra ayrıntılı olarak değinebilirim ama şu an için sizlerle hazirladığım sistem resmini paylasmak istedim. Sizin verdiginiz örnegi kendi olanaklarima uyarliyarak. (biraz kopyala yapirstir oldu ama idare edin artik:cekingen:)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Durum budur. Fakat dış filtre sump içinden suyu çekerken zorlanır mı zorlanmaz mı bilemem. Sonuçta dış filtreye orjinalinde su yukardan aşağı basınçla gelir. Bu şekilde aşağıdan suyu çekmesi gerekecek. Zaten sump içinde suyu yukarı basacak motor bölümü varken biraz ilginç olacak bu şekilde. Dış filtre sump içine sığsa tamam diyeceğim de bilmiyorum.

Hayırlısı olsun diyerek, sizden atraksiyon bekleyelim bakalım.:)

20. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Bakalim dediginiz gibi biraz ilginc olacak bu sisten. hatta konunun adini 180 Litre Tuzlu Su Kurulum-Dış Filtreli yerine fransiz isi kurulum olarak bile degistirebiliriz. Gerci onemli olan ise yaramasi (umarim) bu arada son mesajinizdan sonra magazaya ugradim parcalar hazir.

Bu gece bitirmis olurum umarim yarinada fotograflari koyarim.

Sayfayı Paylaş