1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

180Lt Bitkili Akvaryum Yapmaya Karar Verdim Yardım ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Öncelikle Yardımları İçin Herkeze Şimdiden Teşekkur Ederim...

Yaklaşık 180-200Lt akvaryumumu bitkili akvaryum yapmaya karar verdim...Piranhalarımı sattım.
    90Tl param var bununla birşeyler yapmak istiyorum Malzemelerimi Yazıyım :F :D ;
    1 adet akvaryum 180-200Lt :D
    1 iç filtre 1200Lt/h
    1 dıy dış filtre
    100W ısıtıcı
    1 adet 18W groloüx 60m florasan
    6 Kg lav kırığı kumu
    2 Tanede 20cm mango kökü
    .....................................................................
    Bana neler gerekli ?
    Kum ve Işıklandırma neler olmalı ?
    Biraz kolay ama güzel bitkiler olmalı Co2 Yapabileceğimi sanmıyorum ama ilerde mayalı sistem düşünebilirim.
    Ben kütüklerin üstüne ve tabana javamoss yapmak istiyorum yanlara saz başka nelere yapabilirim ?

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hayırlı olsun...

Öncelikle imzanızdan yola çıkmak istiyorum. 100x40-35x50h 180-200Lt arası demişsiniz akvaryuma. Hadi yüksekliği anlarım, su az doldurulur ama derinliğinin net bir ölçü olması gerekmiyor mu :) Neden böyle yazdınız?

Low tech bitkili akvaryumlarda yaklaşık 0,5 l/watt aydınlatma olması önerilir. Burdan yola çıkarsak size yaklaşık 90 watt aydınlatma gerekir desem bilmiyorum yanlış olur mu...Ayrıca yüksekliğin 50 cm olması aydınlatmayı alt sınırlarda tutmanız durumunda ( 0,5 l/watt gibi ) olumsuz olacaktır.

Taban kalınlığı öndemlidir bitkili akvaryumlarda. Tahminen 30 kg kum gerekir diye düşünüyorum. Bunun çözümüde bence derelerde... kıvır:gif
    Akvaryumdaki bitki ve balık yoğunluğunu göz önüne alarak mayalı sistem co2 yapılır yada ihtiyaç olmayabilir...

Tecrübeli büyüklerimin katkısı daha fazla olacaktır.

Saygılar.

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Akvaryumum bombeli yani enini tam bilmiyorum 30dan başlayıp 40a doğru gidiyor o yüzden ;)
    Akvaryum yükseklik 50cm 10cm kum yaparsam 40cm kalır bunun 3-4cm tam dolmaz zaten 90W bir aydınlatma lazım yani bana pff :)
    Taban kumu ne yapmalıyım elimdeki lav kırığını 10-15kg çıkarıp altınada 10-15 kilo kadar aquaclay düşünüyorum yeterli olurmu?
    Aydınlatma için ne tür Florasanlar lazım ?
    Birde misket gübre almalımıyım ve ne kadar ?

4. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Kum olarak 15 Kg lav kırığı ve 11kg aquaclay almayı düşünüyorum yeterli olurmu?
    En alttan üste doğru şöle koyacam
    5Kg lav kırığı
    11kg aquaclay
    10kg lav kırığı

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yetmez çok ince kalır.. Kafadan 40-45 kg kuma ihtiyacın var.. En alta lav kırığını koy diycem ama büyüklükleri ne kadar ?? Dere kumu bulamıyormusun ?? Daha net işini görür senin.. Bitkili akvaryum yapıcaksan eğer forumda yeterince bilgi var araştırmanı tavsiye ederim.. Bitki bakıcaksan gübre olması lazım , aydınlatma olarak neler var elinde ?

1. Seviye Bitki = gübre + aydınlatma
    2. Seviye Bitki = gübre + aydınlatma + co2

Seviye seviye ilerleyelim acele edersen bütün emek boşa gider..

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Lav kırığı iri olanlardan değil ince 3-4-5mm falan değişiyor.

1 adet 18W groloüx 60m florasan ve armatürü var aydınlatma

Öle fazla bitkili bir akvaryum düşünmüyorum
    akvaryumun arkası saz yanlarda eleado kütük ve tabanda yada taşlarda javamoss falan

7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Arkadaşlar 30Kg lav taşı aldım küçük büyük karışık bende küçük vardı onuda en üste koydum.10cmlik bir taban oldu.

20W Daylight florasan aldım 10000k lik
    20W Grolüx var birde elimde florasan gerek olursa 1 tane daha day light 10000k alacam

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mustafa kardeş sağlıklı bir bitkili akvaryum yapmak istiyorsan florasan sayını artırman lazım.. 90 cm'lik 30 watt philips aquarella florasanlar ile bitkilerin fotosentez olayını destekleyebilirsin.. Sadece daylight florasan alırsanız bitkilerinizin yaprak aralıkları açık olacak şekilde boyuna uzar ve cılız kalır.. Bitki gelişimi ve canlıların renklerinin en iyi görünmesini sağlayan florasanlar aquarella ve sylvania aquastar eş değer florasanlardır..En azından 3 tane florasan olmalı 90 cm'lik..

Hangi Daylight florasanı aldınız merak ettim.. Kelvin değeri 10000 demişsinizde aquarella yada aquasky almış olmayasınız ?? Daylight'lar benim bildigim kadarıyla 4200 - 6500 kelvin arasında olması lazım.. Grolux'lerde 8600.. Aydınlatmaya önem vermeyecekseniz bitkiliye hiç geçmeyin derim.. Boşuna bitki almış olur boşa masraf edersiniz..

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Resun 10000k Daylight 60cm 20w
    90cm alamam ona göre kapağım yok kapağımın olduğu yer 60cm olduğundan 60cm alacam

Eğer o florasanı bulabilirsem aydınlatma şöyle olur.

Resun 10000k Daylight 60cm 20w
    60cm 20w Grolüx
    Philips aquarella 60cm = 60cm varsa

10. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

100 cm'lik akvaryum var kapağı mı yok ??? O şekilde florasanları sağlı sollu dizmelisin ki ışık heryere dağılsın.. Yoksa bitkilerinin hepsi nereye dikersen dik ışığın geldiği yere doğru eğilecekler ve yamuk yumuk bir görüntü oluşacak..

Kum kalınlığın gayet güzel.. Düm düz yapmak yerine eğimli bir hale dönüştürebilirsin.. Sağı ve solu daha yüksek yapıp aşağı doğru eğim verebilirsin.. Hazır boşken yaratıcılığını konuşturmanın vakti derim burda:gif

12. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Benim kapak böyle Volkan abi.

13. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Volkan abi florasana birde şöyle bir çözüm olurmu ?
    Hani şu dalgıç florasanlar varyha su içindede yanabilenlerden onların 90cm alsam kapağın altına monte etsem bu bir çözüm olurmu işe yararmı ?

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ya öyle kullananda varda öyle birkaç paylaşım gördüm ama bitkiler pala.gif Anla sen yani.. Adamlar su altında kullanılır diye yazmışlar ama kimisi su üstünde de kullanıyor.. Herşeyi yerinde kullanmak lazım.. Ben açıkçası o şekil kullanan insanların tankından hiç haz etmedim.. Philips florasanlar hem ekonomik hemde pahalı florasanlarla aynı işi görüyor.. Dıy armatür bile yapabilirsin.. Su gider borusundan bile harika ve işlevsel kapaklar yapılabiliyor.

15. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Benim şimdi param 20Tl kaldı babamdan istiyecem biraz ama verirse :)
    Bitkiyi Hasanacar abimden alacam biraz olsada şimdilik idare eder balık içinde yine babamdan para istemeye çalışacam :D
    Elimde armatür 1 tane var oda daylight için.
    Philips florasan alırsam grolüx'le 2sini birleştirip kullanmayı düşünüyorum kapağı biraz keserek ama nasıl bağlanacağını bilmiyorum :(

şöle bir aydınlatma işimi görürmü ?

Bana göre 3ü yeterli olur yükseklik 38-36cm falan olcak

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Abi philips florasan bulamadım. Evde 18 w Osram Mavi Renk florasan buldum.
    Grolüx ile osram 36w e. balastla kullanacam resimdeki şekil gibi

Toplamda 56W olcak yetersi gelirse 1 tanede dalgıç florasan alacam kapağın ön tarafına

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mustafa yanlız şöyle bir durum var. Elektronik balast olayı ile yeni haşır neşir olduğumdan bildiğimi söyliyim sonra sende benim yaptığım hataya düşme.. Bende 7 florasan taktım. her 36 wattlık e.balasta 2 tane 18'lik taktı.. ama çalışmadı.. senin alacağın balast 3 x 18 watt olması lazım.. yani 3 çıkışlı elektronik balast alıcaksın.. ben internette buldum.. www.rtmelektronik.com.tr/ 'ten... fiyatları çok güzel bak bakalım kargo yapıyorlarmı.. ben yerinden aldım.. çok uygun fiyata geldi.. http://www.volkanonline.com birde bu site var burayıda araştır derim.. yada gider 8-10 tl arası 18 watt'lık elektronik balast alırsın 3 tane.. 36 watt balast ile 18 watt florasan çalıştırılınca flo'nun ömründen yer dediler.. bende hiç anlamam elektrik olaylarından duyduklarımı söylüyorum.. İşi daha iyi bilen arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin lütfen..

Konya'da philips florasan nasıl olmaz yahu.. Ne şanssızsın mız mız:gif

18. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Bu Florasanları bağlanması hakkında yardım ağla:gif

Bağlama bu Şekildemi olcak?

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Aynı balastı denemiştik.KRK :) olmamıştı.. Bakalım başka yöntemi var mıymış bu işin.. 2'sini bir bağladığında sadece 1'ini çalıştıracak onu tecrübe ettim. :)

20. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Paramda bitti napcam ben :(

Sayfayı Paylaş