1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

180X36X55 Resif Akvaryumu

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde hasansigva tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. hasansigva

hasansigva

İsim:
    Hasan Özgür Şığva
    İlk olarak bu foruma yeni üye olmuş ve resif akvaryumunun büyüsüne kapılmış biri olarak hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Özellikle son bir kaç aydır bu konu üzerinde baya araştırma yaptım, ilgili ilgisiz birçok yazı okudum fakat takdir edersinizki herşey okumakla anlaşılmıyor kafamı kurcalayan birkaç soru var ve bunları sizlerle paylaşmak istedim, eğer ilgilenip cevap verebilirseniz memnun olacağım.

1. Konu başlığındanda anlaşılacağı üzere 180X36X55 ebatlarında bir resif akvaryumu kurmak istiyorum burada 36 cm lik en böyle bir akvaryum için çokmu küçük olur?
    2. Bu sistemlerin sessiz olabilmesi için nasıl bir yol izlenmeli evde gürültülü bir sistemi ne yazık ki eşim hoş karşılamayacaktır.
    3. Resif akvatyumu için "Zeovit Reaktör", "Kalkwasser Reaktör" ve "Media reaktör" gibi reaktörlere kesinlikle ihtiyaç var mıdır? Yani, bunlarsızda resif akvaryumu oluşturabilir miyim?
    4. Böyle bir akvaryuma kurulacak olan sump sistemi için 85X35X55 ebatları yeterli olur mu, yoksa daha büyük bir sistemmi gerekir?

Cevaplarınız ve ilginizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
    Hasan Ö Şığva

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 180X36X55 Ebatlarında Resif Akvaryumu

Merhaba Hasan,

Hayırlı olsun resif akvaryumun. Akvaryum en olarak evet az düşünülmüş. Neden bu ölçü bilemiyorum tabii ama eğer imkan varsa en az 50 cm yapman akvaryumdan görüntü keyfi alman için çok doğru bir karar olur. Sessiz olması için Durso sistem veya ağzı yukarı bakan 2 adet sağlı sollu 50mm delik üzerine takılmış dirsek ile suyu aşağı indirebilirsin. Sumpa iniş kısımlarına vana eklenmesi ses konusunda çok yardımcı olur. İlave olarak, debi ayarı yüksek tutulmaz ve hacim ile orantılı ama çok üzerinde olmayan güç ile ses en az düzeye çekilebilir.

Sıraladığın "Zeovit Reaktör", "Kalkwasser Reaktör" ve "Media reaktör" ben de yok ve SPS akvaryumu olarak devam ediyorum, kısaca mecbur değilsin. Ancak, yardımcı ekipman olmalarıyla sana kolaylık sağlayacakları aşikar. Fakat onlarsız da hayat devam eder. Sump ölçüsü belirlemek aslında anlamsız bir işlem bence. Bu akvaryumun altında sehpa olacaksa, dolap olacaksa zaten alt kısımda aşağı yukarı akvaryum ölçülerinde alan olacak demektir. Bu alanı en yüksek oranda kullanmaya çalışmak her zaman artıdır. Otomatik tatlı su ekleme haznesi sumpa ilave edilebilir. Sump ölçüsünde unutmaman gereken, sistem durduğunda akvaryumdan sumpa inecek olan bir miktar suyu sump bünyesinde rahatlıkla tutabilecek ölçülerde olmasıdır. Sump yüksekliği kolay ekipman girmesi, kolay işlem yapılması için 40 cm civarında olabilir.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

toka:gifHasan bey merhabalar hoş geldiniz eminim çok faydalanacaksınız benim gibi.
    Benim akvaryum rektörsüz çalışıyor dert etmenize gerek yok,36cm en bayağı ufak olacak,yeriniz müsait değil mi?

4. hasansigva

hasansigva

İsim:
    Hasan Özgür Şığva

İlk olarak hızlı cevaplarınız için teşekkür ederim.

Evimde akvaryum için ne yazıkki çok fazla boş alan yok şu an gözüken tek yer salonumda bulunan konsolun üstü ve konsol ölçüleride bu şekilde. Konsolun altında bulunan dolabıda sump için ayırmayı düşünüyorum dolayısıyla ölçüler bu şekilde gözüküyor. Araştırmalarıma başladığım ilk zamanlarda gerek ekipmanların fiyatları, gereksede, takip edilmesi gereken birçok nokta olmasından dolayı gözüm baya korkmuştu fakat akvaryumdaki faunanın canlılığı herşeye rağmen beni cezbetti. Burda Temel bey gibi deneyimli abilerimizin aktardığı bilgilerle kendi adıma daha da ileriye gideceğimi düşünüyorum.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten aşağı yukarı konsol tarzı olduğunu düşündüm, yoksa derinlik bu şekilde kolay kolay seçilmez. Sağlık olsun şartlara uymak lazım. Sump ölçülerin sistem durduğunda aşağı inen suyu içinde tutacak ölçülerde görünüyor. Alt kısımda bulunan yüksekliği iyi değerlendirip sözünü ettiğim dengeyi kurabilirsin.

Düzenleme: 13 Mayıs 2015
  6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Hoşgeldiniz,yazılanlarda olduğu gibi beni de düşündüren tek kıstas derinlik.....36 cm akvaryumda görsellik yakalamanız çok güç...Ben bu ölçülerde kurmamanız yolunda fikir beyan edeceğim....Tabi karar sizin....Konsol sizi bağlayan taraf bunu anladım ama alternatifleri biraz daha düşünün derim....Saygılar

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Aynı sorun bende de vardı.
    Hanımı ikna edip konsolu garaja indirdim,malzeme dolabı oldu ;)
    Yerine 145-65-55 sehpasıyla beraber yaptık.
    Hanımı ikna etmeye odaklanın bence.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

+1 Hemde olursa daha dayanıklı uzun vadeli olur ve yapılan masraf görsellikle geri döner...:temel:

9. Cevap: 180X36X55 Ebatlarında Resif Akvaryumu

Hasan bey kurulum karariniz hayirli olsun, Konsol'u bence de iptal edip kaldırın. Mesela ben yerini değiştirdim :) konsol üstünde ne kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olur tartışılır.. Ortalama 355lt bir yük tartma durumu ne olur? Bunları iyi bir analiz etmeniz faydanıza olur.. Konsol kaldırılınca onun esiride olmaz, derinligi arttırarak daha da güzel görüntülü bir resife yol alırsınız ;)

YMR_AY bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hasan bey hoşgeldiniz.

40 cm derinlikteki 250 litre bir tankım var bu hobiye başladığımda forumla tanışmış olsaydım. İnanın bana derinliği 60 tan az yapmazdım boş olarak bakıldığında 36cm iyi gibi görünebilir ama içine tuzlu su dolduğunda o 36 cm derinlik 18 cm gibi gelecek o yüzden bence derinliği arttırıp eni kısaltabilirsiniz.

Yani bu da konsolu kaldırma şansınız varsa kaldırın demek, Tabi imkan meselesi.

11. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Hasan bey hoşgeldiniz öncelikle. Herkezin söylediği gibi 36 cm çokaz ve gerçekten hiç zevk alamazsınız bu şekilde. İlk tankımı bende 100x40x50h yapmıştım sonradan sıkılıp 100x60x50h yaptım. 180x36x55h (356 litre) yerine 130x70x40h (364 litre) veya 130x60x50h daha yerinde bir seçim olur bence.

12. hasansigva

hasansigva

İsim:
    Hasan Özgür Şığva
    Arkadaşlar,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi bu işte çok ama çok yeniyim, hergün birşeyler okuyorum anlamaya çalışıyorum. Sizlerin yorumları benim için çok ama çok önemli, dediğiniz gibi eşimi ikna etmeye çalışacağım eğer ikna edebilirsem ölçüleri 180X60X55 olarak değiştirmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla akvaryum ne kadar bütyük hacimli olursa bakımı da o kadar kolay oluyormuş. İlk başta iyi bir protein skimmer ile birlikte kalsiyum reaktörü almayı planlıyorum.

Bursada bu işi yapan bir kaç akvaryumcu gezdim fakat bana pek güven vermediler, araştırmalarım devam ediyor. Bu iş benim için biraz yavaş olacağa benziyor, sindire sindire gitmeyi düşünüyorum. Şimdilik bu kadar herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum.

BulentS bunu beğendi.
  13. Hasan bey 180x60x55 güzel ölçü bence skimmer konusunda tercihinizi iyi yapın hatta kalsiyum reaktörünü erteleyin, çünkü ilk kurulumda skimmer kadar gerekli değil bence.. Hatta kalsiyum reaktörünü forum sakinlerimizden kaç kişi kullanmakta bende merak ettim :) onun yerine armatür ve PS alımında maddi kaynak olarak eklerseniz rahat edersiniz.. ;)

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hasan bey kalsium reaktörü fikri nerden çıktı bilemiyorum ama bence şu dönem de gereksiz forumda neredeyse kullanan yok gibi. Bursada ki Esnaf az olduğu için Neredeyse hepsi para kapma derdinde bence siz önce forumda yazın düşünün kararı beraber verir ondan sonra gerekeni yaparsınız. Bu aralar her akvaryumcu farklı şeyler söyler. ve kafanızı karıştırı. Bütün soruların cevabı burada unutmayın.

hasansigva bunu beğendi.
  15. Aynen katılıyorum..

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim neyim eksik bende:) Aynen katılıyorum...;)

Erdem. bunu beğendi.
  17. hasansigva

hasansigva

İsim:
    Hasan Özgür Şığva
    Halil bey,

Kalsiyum reaktörünü Mercan bakımında gerekli olduğunu duymuştum ama anladığım kadarıyla bunu reaktörsüzde yapabiliyormuşuz. Açıkçası böyle böyle bilgiler olgunlaşacak herhalde.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Evet zamanla oturacak daha neler duyacaksın bir bilsen bursada ki esnaftan. Birgün müsait olunca birer kahve içeriz esnafı tek tek anlatırım.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun Hasan bey.Erdem beyin değindiği noktaya dikkat edin derim bende.Elinizdeki konsolun o ebatlardaki tankı güvenli bir şekilde tartabilmesi için içine kasa yaptırmanız gerekir.Yeni yaptırılacak bir dolap dahada uygun fiata mal olabilir hemde istediğiniz ölçülerde olur.

Erdem. ve ogurcay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş