1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2,5 Aylık Japon Yavrularım ters yüzme havada kalma

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde tutimimi tarafından 19 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    Arkadaşlar derdim birkaç japon yavrumun sürekli ters şekilde yüzmesi hep suyun üstündeler ben yaklaşınca yüzüyolar. Yem attığımda da ters halleriyle bile kapıp yiyolar sağlık olarak bi problemleri görünmüyor ama tersler işte ayrı akvaryumada aldım sadece bezelyede verdim kabız olmuşlardır diye gene geçmedi. Acaba ne yapmamı önerirsiniz 100 150 civarı yavrum var gayet sağlıklılar ve bayağı büyüdüler kaybetmek istemiyorum artık hiç birini :(

2. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Bende japon besliyodum ama böyle durumla karşılaşmadım kesin bir şey var balıklarda.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ayşe hanım merhabalar,yavrularınızın ters yüzmesi tabiki normal bir durum değil. Ancak neler olup bittiğinide anlayabilmemiz için biraz daha bilgiye ihtiyacımız var. 100-150 adet balık sayısı az sayılmaz,akvaryumunuz kaç litre acaba ? Ve son yaptığınız değişiklikler,su değişimleri,yem türünüz ve yemleme miktarı,filtrasyon,ısı değerleri vs gibi detayları verirseniz,ve eğer imkanınız varsa resim yada video ekleyebilirseniz daha kapsamlı yardımcı olmaya çalışırız.saygılar:gif

4. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    90lt akvaryumda bakıyorum sıcak olduğundan ısıtıcı kullanmıyorum tetra pro vegetable ve bezelye ile besliyorum iç filtre var yavrular için olan süngerleri dışarda olan yani yavru çekmeyen türden 2 günde bir dip çekimi yapıyorum 1 kova su 10 lt civarı çekmiş oluyorum ve ekliyorum ters dönenleri ayrı yere aldım karınlarında kırmızı kan lekesi gibi lekeler oldu onlara sadece günde 1 sefer bezelye veriyorum akvaryumcu bi abi var sağolsun çok yardım ediyo bağırsak sorunu yaşıyolar dedi ama düzelmede yok yardım ederseniz sevinirim video eklemek istedim ama başaramadım sağolun
    bunlar hasta olan bebişlerim :(

Bunlarda sağlıklı olan bebişlerim :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında 150-200 yavrudan birkaç tanesinin sorunlu çıkmasını doğal karşılamak lazım. Elbette sebebleri araştırmak toplu yaşanacak sorunlarda çok işe yarar ama bu sebeble akvaryuma müdahale etmekte doğru olmaz. Eğer yavruların geri kalanı sağlıklıysa ve akvaryum bakımı düzenli yapılıyorsa müdahaleleri ayrı bir akvaryumda yapmak gerekir.

Sindirim sorunu olabilir, bilemiyorum şişlik var mı ama bezelye vermeye devam edin. Bu gibi sorunların sebebini tahmin etmek veya bilmek kolay değildir. Bu yüzden genel olarak diğer balıkların sağlıklı yaşadığı akvaryuma ilaç veya dengeyi bozacak müdahaleler yapmamak gerekir.

6. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    Evet şişlik var ve suya batamıyolar kabız olduklarını düşündüğüm için ayırdım ve yem vermiyorum. bezelye sadece ölede yaşıyolar ve yem kapıyolar çok ilginç ama karınlarındaki kırmızılık beni hepten üzdü :(

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnanın ben önce sizi kutlarım. Kolay değil japon balıklarından yavru almak ve bu boya getirmek. Bunun yanında 200 yavrudan sorunlu olanlar ile ilgilenmeniz ve sorunun kaynağına odaklanmanızdan dolayı ayrıca kutlarım.

Eğer sindirim sistemi sorunu ise bezelye de yiyorlarsa kesinlikle düzelme görülmesi gerekir. Eğer şişlik inmez ise sorun farklıdır muhtemelen. Bu arada diğer tüm yavrulara da mutlaka bezelye verin günde bir veya iki günde bir kez.

8. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    Teşekkür ederim yavrular daha çoktu ama biraz kayıp yaşadım tabiki o yüzden biri bile hasta olsa kurtarmaya çalışıyorum :( sağlıklı olanlara tetra turuncu bi yem var ondan tetra pro ve bezelye veriyorum ayrı ayrı ögünlerde. Yavru olduklarından yemleme çok önemliymiş tabi ona göre sularını temiz tutmaya çalışıyorum elimden geldiğince seviyorum zaten uğraşmayıda, çoğu akvaryumcu yavru alamazsın dedi alsanda yaşatamazsın dedi ama benimkiler maşşallah bayağıda kocaman kocaman oldular. Şimdi satarsın artık bize diyolar :D Ama rahatsızlananlarda yaşasın istiyorum işte :( bende taşakkür ederim yorumların için.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu işler böyle malesef. Hakbuki tam tersi moral, bilgi anlamında destek olmaları gerekir ama onlarda haklı kolay değil gerçekten. Bu şekilde devam edin bence inşallah rahatsız olanlarda düzelir. Dediğim gibi gerçekten tanı koymak çok zor o kadar sağlıklı yavru içindeki birkaç yavrunun sorununa.

10. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Merhabalar;

Öncelikle geçmiş olsun, fotoğrafa bakılırsa hava kesecikleri patlamış gibi gözüküyor. Japonlarda sık görülen bir durum malesef. Hava keseciği patlayan balık, malesef yem yesede sağlıklı gözüksede düzgün solunum yapamıyor. Vücudundaki oksijeni dengeleyemediği için düzgün yüzemiyor vs. Malesef sonuç kaçınılmaz. Umarım ben yanılıyorumdur ...

11. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    Tamam ozaman beklicem mecbur teşekkür ederim yardımların yorumların için.

Ben hava kesesi patlaması olduğunda tam tersi diple olduklarını biliyorum benimkiler karınları hava dolu olduğundan batamıyolar suyun üstündeler hep buda bağırsak sorunu olduğunu düşündürüyo doğal olarak teşekkür ederim genede.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hava kesesi patlama ihtimali benimde aklıma geliyor açıkcası.:smiley33:Bu durum tek tip kuru yemle beslemekten meydana geliyor genelde.Ne yazıkki tedaisi yok balık bakımına bağlı olarak birkaç ay yaşayıp ölüyor.Ayşe hanım,yapılabilecek tüm bakımları yapmışsınız tebrik ederim.Ters dönenlere yapılabilecek birşey yok gibi görünüyor. İnşallah geride kalanlar sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ederler.Gelişmlerden haberdar ederseniz seviniriz.

13. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    Teşekkür ederim sürekli fotoraflarını koyucam zaten. Ne kadar büyüdüklerini sizde görün :)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkür ederiz, akvaryum forumlarında Japon balığı üzerine üretim tecrübe ve görüntüleri az sayıda olsa da bir bayan üyemizin bunu çok iyi başarması çok nadir ve değerlidir. Bunu çok önemsiyoruz açıkcası. Tekrar kutluyorum sizi.

İnşallah sağlıklı şekilde büyüdüklerine hep birlikte şahit oluruz. Maşallah size ve Japon yavrularınıza. :nazar:

15. tutimimi

tutimimi

İsim:
    ayşe tuğba
    ayyy çok teşekkür ederim :cekingen:

Sayfayı Paylaş