1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2 balığım öldü :(

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 25 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Offff offff. Dün koydum balıkları geldiklerinden beri kumun üzerindeler 4' üde. 2 tanesi öldü geri kalan 2 taneside kumun üzerindeler :( acaba sudamı birşey var :( Nedeni ne olabilir ? Geri kalan 2 balığımı ayrı bir kaba koyup içme suyuyla doldurdum filtreyide taktım ? Bir sorun olurmu akvaryumum için ne yapmam gerek geri kalan 2balığımıda kaybetmek istemiyorum yardım.. :( Kap köpük kaplar dondurma koyulan şehirler arası dondurma yollanılan kap...

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Balıkları tanka ekleme evrelerini anlatır mısın Fatih kardeş.. Bu şekilde yardımcı olamayız.Belki balıkların hastaydı belkide sen hatalı aşamalarla balıkları ekledin ve öldüler..

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Balıklar türker abiden geldi bende 15-20 dk poşeti suyun üstünde bekleterek sadece balıkları suya saldım. Olay bu sadece 1 gün oldu daha :( Diğer balıkları koyduğum su soğuk onlarda sanırım ölücekler ooofff :( Akvaryum 50 lt 3 adet kaya tuzu atmıştım Temel abinin bilgisi var kaya tuzu vardı suda onun etkisi olmuş olabilirmi ? Temel abi birşey olmaz ondan dedi ama bilemiyorum off...
    Ayrıca akvaryumuda kendim akvaryum silikonuyla yapmıştım bunun bir zararı olabilirmi ? Ama 1 gün tuzlu suyla bekledi. Akvaryumda 1 adet kütük var.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni tank sedromu olabilir. Akvaryumu silikonladığın zaman beklemen gereken süreden daha önce akvaryum suyunu doldurmuş olabilir misin ? Her mesajda acele etmemek gerek diye hatırlatma yapılıyor. Sorun su kaynaklı elbette ama genel olarak baktığımızda silikonla yapılan akvaryumun temizliği yapılmış görülüyor. Silikon tam kurudu mu bilemiyorum. Akvaryumu yeniden kurman iyi olur bence. Silikonlu bölgeleri tuzlu ile iyice silip ve durulayıp yeniden su doldurman iyi olur. Daha yeni kurulan akvaryuma yemleme yaptın mı fazla oranda ?

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

4 kere yemleme yaptım sera granulles öle bir yem bide onun bitkiseli var 2 si karışık 1 tutam atmadım her seferinde. azcık azcık attım. Silikon kurumuştu 2 gün bekledi sonra 1 günde tsofra tuzu ve limon tuzuyla bekledi ellimle camları güzelcene silikonlarını tuzla ovdum birde bezle sildim... Acele etmedim ki hiç bir zaman :(

6. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Birde Sarı prensesler için en az 120 litre gerekli değil mi ?

Suyu 2-3 gün doldurup bekledikten sonra balıklarıda 1-2 saat bekleterek alıştırarak atsaydın belki daha iyi olurdu.Geçmiş olsun.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yeni kurulmuş tanklarda bu tür ölümler maalesef oluyor Fatih. Daha geçenlerde aldığım lepisteslerden ikisi sebepsiz yere öldüler. Ben de tankımı yeni kurmuştum. Ama malawi cichlidleri dayanıklılıklarıyla bilinen balıklardır. Senin iki taneyi aynı anda kaybetmen beni şaşırttı. Sorun su kaynaklı. Sana tavsiyem suyun yarısını çek. Ve yerine en az 48 saat dinlenmiş su ekle. Dinlenmiş suyun yoksa dinlendir. Kaya tuzu eklemen zararımıza olabilir. Filtreyi çıkar. Yeni filtrelerin bazılarında karbon bulunuyor ve karbon temizlenmediği zaman öldürücü olabiliyor. İç filtreni çıkar içindeki topları sök ve tertemiz yıka. Isıtıcıya şimdilik dokunma. Suyun kaç derece onu merak ediyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Balıkların için üzüldüm. Ama balık kaybetmek kadar normal bişey yoktur. Bu bazen felaket boyutlarda olabiliyor.

Tekrar başın sağolsun...

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1- Kütüğü çıkartıyım mı ?
    2- Suyun yarısını çeksem filtremi yıkasam. 4-5 gün beklesem sorun düzelirmi ? Dinlenmiş suyum yok. Çeşmeden su koyup 4-5 gün hava ısıtıcı ve filtre ile çalışşsa o sırada dinlense problem çıkarmı ? fakat zaten diğer balıklarda sizlere ömrü . :( Ağlamak üzereyim 4 tane minicik balığa bakamdım :( montz: Çok üzülüyorum ya miniciklerdi onlar :(
    3-Su 26 derece ısıtıcıyı 24 derece yapıyorum 26 oluyor.
    4- Bu sefer kaya tuzu atmıyacağım. Yarısnı değiştiğimde suyun yarısında kaya tuzu kalmış olacak bununda bir zararı olabilirmi ?

Su 3-4 gün dinlendi zaten.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih bence akvaryumunu yeniden kurmalısın. Akvaryumun silikonlu bölgelerini tuzla sil ve durulayarak çeşme suyunu doldur. Akvaryumuna kumunu ekle ve biraz kaya ekle tamamen kayasız kalmasın eskisi gibi. Yeni eklenen balıkların ilk aşamada dinlenme sığınma ihtiyaçlarını giderecekleri ilk aradıkları konudur. Bu stres yapmalarını önler. Kayalarını ekle ve akvaryumun filtresini hava motorunu çalıştır. Hiçbir şey ekleme suyuna sadece bekle. Aydınlatma olmadığından diyatom tam başlamıyor ve suyun oturma süresi anlaşılamıyor, üstüne bir de yemleme yapınca üst üste gelen olumsuzluklar sonucu üzücü olaylar yaşanıyor.

Akvaryum kurulumunu bu şekilde yapar ve sabırlı olursan sorun yaşamazsın. Bol bol oksijen ver kurduktan sonra.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sadece tuzla silip durulayımmı yoksa beklesinmi öyle ? Kaya bugun aldım daha dorusu topladım. Bunları dezenfekte amaçlı tuzlu suda bekleteyim mi ? Aydınlatma yok sorunmu bu ? İçerideki kütüğü çıkarayımmı salınım yaparmı ? Bugun suyunu doldursam cumartesine kadar su otururmu ? Suyu düzenlemesi için bir ilaç almam gerekiyormu ?

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Boşken ısıyı daha yükske yada daha alçak tutsam bir yararı yada zararı olurmu ?

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Geçmiş olsun. Bence de akvaryumu komple boşalt ve yeniden kur.
    Normal tuzla yıkadım diyorsun acaba sonra ne de olsa tuz diye güzelce durulamadın mı ? Yemek tuzları İyotlu olur. Bundan dolayı ölümler olmuş olabilir. Ayrıca kütük vs koyma. Bu arada bugün topladığın taşlarda ileriki günlerde salınım yapabilir , nerden topladın ?

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Deniz kenerından salınım yapacak taşlara benzemiyorlar. Denizin içindede vardı. Ama ben dışardakilerden aldım. Sanırım sorun olmaz dimi ? Kütüğü çıkarıp testiyi koyucağım testinin resmi var diğer konuda.
    Taşların Resimleri ;

14. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Ben kaynar suda defalarca yıkamanı ve 2 gün kaya tuzlu suda bekletmeni tavsiye ederim.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Zaten kaynatıp tuzlu suda bekleteceğim. Ama genede teşekkür ederim. ;)

16. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Birşey değil.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu kayalar salınım filan yapmaz, güzelce yıkayıp kullanırsın. Sadece kum ve testi dekorundan çok daha güzel olacağından şüphen olmasın. Dekor yaparken mağaralar yapmaya özen gösterirsen iyi olur. Balıkları akvaryuma eklediğinde akvaryumunda daha ilk saniyede bir fırsat eksiliği görmezler en azından. Daha akvaryum üstü filtre yapacağız hazır ol. ;)

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben yapıcaktım akvaryumun üzerinde yer yok :) alt tarafa koysam yukarı çıkamaz basınç yapardı o yüzden yapmadım. 3 adet buyuk taş var acaba bu sefer yeterli olurmu ? Resimde gözüken gibi mağara yapsam yeterli gelirmi ? Birde testi koysam. Babam dediki onları o silikon zehirliyor işte bak gör dedi :( Bu doğrumu ???

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

En büyük yanlış burda yapılmış zaten.. Suyun sıcaklığı 15-20 dakikada aynı değerlere gelmez.Ama olayımız sadece sıcaklık değil ki.. Şöyle düşün , seni kapalı bir kapta havası bizimkinden farklı başka bir ülkeye götürelim sadece sıcaklığı eşitleyip seni oraya bırakalım.2 ülke arasında ki hava farkına maruz kalınca sende rahatsız olursun.Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.Seninde yapman gereken ısı eşitlemesi yaparken akvaryum suyundan balıkların olduğu suya su takviyesiydi.Bu adaptasyon sürecini ne kadar uzun tutarsan balıkların sağlığı için o kadar iyi olur.Azar azar suları karıştırmalı ve tanka sadece balıkları eklemeliydin.Sende sadece balıkları eklemişsin ama balıkları şoka sokmuşsun.. Tankını ne zaman kurduğunu bilmiyorum , arkadaşlar silikon üzerinde durmuşlar.Bilmediğim bir detay var demek ki ama o detayı yok sayarsak yazdıklarımı atlamaman lazım.Yoksa tankının biyolojik döngüsü istediği kadar otursun su değerlerinde ki farklılıklar sana balık kaybettirmeye devam edecek. Kaya tuzu her derde deva olarak gösteriliyor.. Ben tuzu sadece ilk tank kurulumunda tank dezenfektasyonunda kullandım.. Tuz karantinaya aldığınız balıkların eğer mantarı varsa hastalığın evresi ve çeşidine göre yardımcı olur.Yada suda nitrit belası varsa (ki yeni tank kurulumunda olur) balıkların soluma sırasında nitrit zehrini seyreltmeye yarar.. Belki de tuzu çok kaçırdın :bilmem: Yani silikon haricinde aceleden atlanılan detaylarda var.Tankın ne zaman kurulduğunu bilmediğimden anca bunları söyleyebilirim.

Bu hobide bu tip kayıplar ne yazık ki oluyor.Morali bozmak yerine "nerde yanlış yaptım" kısımlarına önem verdiğin takdirde ve buna sabırı eklediğinde çok güzel işler çıkaracağına inanıyorum.

Geçmiş olsun.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Balıkları Türker abi getirmişti :( Ben Türker abiyi karşıda oturuyor diye biliyorum. Bu yüzden suda gerekli oksijen kalmamıştır diyerek biraz çabuk ekledim. Kaya tuzu 3 adet atmıştım 50 lt akvaryum. Şimdi kaya tuzu atmalımıyım ? Suyu Tamamen değişiyorum.
    Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş