1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2 Kafa Motoru ile sump sistemi kursak nasıl olur.

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 28 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Merhabalar;
    Üstadlarım, Aklıma şöyle bir soru takıldı. Hali hazırda sump için elverişli olmayan akvaryumlarımızda 2 kafa motoru ile sump sistemine geçiş sağlayamaz mıyız? Alt Dolaba bir yavru akvaryumu koymayı düşünüyordum aklıma böyle birşey geldi. Hem sump sistemi hemde yavru akvaryumu olarak kullana bileceğimiz bir düzenek kurabilirmiyiz. sahte bir sump kulesi yapsak ve bunun içine motoru saklasak. Hemde borularını saklamış oluruz.

Bu şekilde bir sistem olursa alt akvaryumu ona göre yapmayı düşünüyorum.

Biraz baktım ama konu bulamadım bununla ilgili gözden kaçtıysa affola.

Saygılarımla;

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 2 Kafa Motoru ile sump sistemi kursak nasıl olur.

Bekir abi anladğım kadarıyla sump olacak yavruluk kısmına suyu kafa motoru ile indirmeyi düşünüyorsun. Malesef bu şekilde olmuyor. Çünkü aşağıdan yukarı su basan motor arızalandığında, herhangi bir problem çıkardığında yukardaki motor suyu aşağı basmaya devam edecek ve sump taşacaktır. Sumpa suyu indirmenin en güzel yolu akvaryumu deldirmek.

3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Fatih ben 2. motoru benim dış filtre ile halledeyim diye düşündüm. Ahnı problem akvaryumu deldirince olmayacak mı? Tabi ben kule diyince taban deliniyor diye düşünüyorum ama. Bilgisizliğimi mazur gör.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih haklı Bekir, söz ettiğin sistem çalışmaz. Akvaryum delindiğinde taşma sorunu çalışma prensibi farklılığından yaşanması söz konusu olmaz.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bekir abi akvaryum 400 litre diyelim. 100 litrede sump olsun. Akvaryumda 400 litre su var sumpada 30 litre koyduk diyelim. Akvaryumun delineceği yer 1. resimdeki gibi en fazla 50 litre daha suyu aşağı indirmeli. Yada tabandan delinir ve boru yukarıya doğru uzatılır, aşağıdaki 2. resimde olduğu gibi. Buradaki litreleri temsili olarak yazdım. Akvaryum ve sumpın boyutuna göre değişir.

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tamamdır mesaj alındı. Çalışmalar bu doğrultu üzerine planlanacaktır. Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş