1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2 lepistes yavrusu ve 1 betta

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde ozcan13 tarafından 4 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Dün arkadaşım aradı lepistesi yavrulamış. ;) Kaç tane dedim 20 tane felan dedi.Bende bana 2 tane getir hem konuşuruz dedim.Neyse getirdi.Bettanın yanına koyıyım dedim saklanırlar dedim.Birini koyduk.Betta bayağa bir kovaladı sonra bizim müdahalemizle bıraktı.İkinciyide koyduk onu görmedi.Neyse biz arkadaşla çayımızı içtik.Birazda sohbet ettik.Bettaya bir baktık lepistes yavrusunu kovalıyor biz yetişemeden yedi.Neyse 1 tane kaldı.Arkadaş gitti.Bilgisayara oturdum.Akşam oldu akvaryuma bir baktım lepistes kayaların arasında geziniyor.Tamam dedim yattım.Sabah kalktım bir baktım göremedim lepistesi.Bütün dekoru kaldırdım yok. em32.gif ağla: Betta mideye indirmiş.Bugün 2 tane daha getircek rica ettim. gizli: Bu sefer bunları akvaryuma koymıcam.Plastik bir kapa koycam yaklaşık 2lt felan bişey olur mu?

2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Özcan Bey siz zaten o lepistes yavrularını bettanın yanına koymakla hata etmişsiniz. Neyse o bölümü geçelim. Ne kadar süre 2 litrelik kapta kalacak?

Saygılar...

3. taygun

taygun Guest

Özcan Bey,

Merhaba. Plastik kap sağlıksızdır. Zamanla koku yapar. İç yüzeyi de sümüğümsü bir madde ile kaplanır. Üstelik burada filtreleme olmayacağı için de balığınızın gelişimi çok yavaş olacaktır.

Bunun yerine size taysiyem bulabilirseniz yavruların saklanacağı sıklıkta moss gibi bir bitki bulmanız ya da daha kolayı rafya ile korunma alanı oluşturmanız. Bunun için 2-3 metre uzunluğunda bir rafya alın ve onu uzunlamasına üçe ayrının. Böylelikle kullanacağını rafya uzunluğu artacak ve hem de daha ince yapıya sahip olacaksınız. Bu rafyalarının tyamamını elinizle yumak /top haline getirip akvaryumunuz koyun. Bu uygulama ile balığını hem akvaryum ortamında büyümüş olacak ve hem de diğer balığın yararlandığı şartlardan kendisi de yararlanacak ve daha çabuk büyüyecektir.

Yemeleme yaparken lepistes yavrusunun içinde bulunduğunu rafya yumağının üzerine yaparsanız ortalıkda fazla dolşamaz.

Saygılar

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Belli bir boyuta geldiğinde betta birşey yapmaz dimi Bu rafyayı nasıl kıvırcık kıvırcık yapcaz ya

5. taygun

taygun Guest

Özcan Bey,

Rafyayı kıvırmak için bıçak kullanmalınız. Bıçağın sivri tarafının üzerinden rafyayı bastırarak geçirdiğinizde rafya kıvrılır.

6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Ben normal bir lepistes boyuna kadar gelene kadar betta herşeyi yapabilir diye düşünüyorum.

Saygılar...

7. taygun

taygun Guest

Dediğinde haklısın Görkem. Ben de betanın gördüğü her yerde yavruları yiyeceğini düşünüyorum. En güzeli Özcan Bey'e ufak bir akvaryum almayı önermek ama onun şimdilik böyle bir imkanı olmadığını düşündüğüm için ikisini bi arada beslemesini tavsiye ediyorum.

8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Lepistes yavrusu bakma merakınızı anlıyorum fakat o yavruyu aldığınız arkadaşınıza vermek bence en mantıklı karar. Çünkü yavru ölmesin diye yaptığınız stres hem betta için akvaryumu küçültmek anlamına gelir. Hem de lepistes yavrusunu keyifle büyütmenizi önler.

Saygılar...

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

O zaman bettaya elveda çekecem bettanın kuyrukları tel tel yırtılmaya başladı zaten veil tail betta oldu crown tail betta moralimi bozdu.Arkadaşa vercem bettayı saygılar:gif

Sayfayı Paylaş