1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2 sorum olacak

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ekotim tarafından 26 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    Arkadaşlar ben bitkileri toprağa tutturmak için pamuk sarıp lasitkle sıktım ama pamuk bir yerden sonra dagılmaya basladı.Filtre cekiyor ama balıklar için bir sakıncası olur mu?

Birde salyangoz gördüm akvaryumumda almak istedima fakat küçük oldugu için alamadım topraga karıstı yanlıslıkla. Bir sorun olur mu ? Bir de bu salyangozları nasıl önleyebiliriz ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    2 sorum olucak

Salyangozlar bitkilerle birlikte gelmiştir. Keşke koyarken dikkat etseydin. Çözümünü bilemiyorum.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 sorum olucak

Selam Ekrem Bey,
    Bir miktar pamuk dağılması sorun çıkarmaz bence. Bitkilerinizi pamuğa değil de elyafa sararsanız bu gibi durumlarda hem köklenmeye devam eder hem de dağılma sorunu olmaz.

Salyangozlardan kurtulmanın çeşitli yolları var. Aşağıdaki iki link size yardımcı olacaktır. Tabi kurtulması gereken bir durum varsa. Çünkü bir adet görmüşsünüz ve bir adet sıkıntı yapmaya değer mi bilemem. Aşırı çoğalırlar korkunuz var ise linklerde mücadele yolu mevcut. burda:gif

http://www.akvaryumportali.com/forum/salyangozlarla-son-raund-t4557.0.html

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t1368.0.html

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    2 sorum olucak

Ekrem kum kalınlığınız ve kullandığınız kumun türü nedir acaba ?

5. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    2 sorum olucak

Birde kum konusu var kummum hiç elverişli degil cıkcası.Bana hangi tür kum tvsiye edebilirsiniz.

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    2 sorum olucak

Salyangoz için makrakanta güzel olur :) Heleki salyangozlar büyümede kabukları yumuşak olduğu zamanlarda :)

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    2 sorum olucak

Salyangozları rahat bırak, pamuk çürür ve suyu bozar tecrübe ile sabittir ben ettim sen etme pala.gif dere kumu, aquaclay karışımı kulanmanı tavsiye ederim

8. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    2 sorum olucak

Salyangozlar başına dert olacaktır.Benim de vardı.Ama kurtulamadım akvaryumu komple temizledim.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    2 sorum olucak

Bende yazıcaktım fakat Emrah abi rahat bırak diyince neyse yazmıyım dedim. İleride akvaryumun tamamen salyangoz olabilir...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  11. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    2 sorum olucak

Salatalık yönetemini bu gece yapıcam.Ayrıca yavru taknıma pipo filte baglamak için hava motorunu ona taktım.Filtreden gelen hava yeterli olucak mıdır?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 sorum olucak

Filtreden gelen havadan kasıt nedir ? Dış filtre, iç filtre ?

13. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    2 sorum olucak

İç filtre bildigimiz dışarıya hortumu var ordan hava veriyor olması lazım :cekingen:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 sorum olacak

Akvaryumda yoğun bitki varsa idare edecektir. Balık sayınız yine bu konuda önemli. Bunlara bağlı olarak önemli bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Ancak yavru tankı ve karantina tankında kullanmak için ayrı bir hava motoru olmalıdır ki ana akvaryumun düzenini bozmak zorunda kalmayalım.

15. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    2 sorum olacak

Bilgiler için tesekkürler.Bitkiden çok birşey yok ki zaten :D

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    2 sorum olacak

O zaman sorun yok Ekrem Bey. Ne oldu salatalık yöntemi ? Denediniz mi ? Ben hayatım boyunca bu salyangozlardan kurtulamadım. Malawilerime yem oldu çoğu ama hala bir iki tane kurtulmuş olan var. Onlar da çoğalırsa hapı yuttum. Siz bir de minare salyangozunu görün. Kumun altına yumurta bırakıyorlar. Bir müddet sonra akvaryum tamamen salyangoz oluyor.

17. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    2 sorum olacak

Bu gece deneyeceğim. İşe yarar kesin de kökünü kurutabilir miyim bilmiyorum ? Şu ana kadar 1 tane gördüm oda kumun altına yanlışlıkla süzgecle soktum. Erken müdahale iyidir her zaman.

--------------------------------
    M.D.19

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    2 sorum olacak

Bunlar öyle birer birer kumun altına gömmekle yok olmaz. Toplu katliam , pardon toplu çözüm lazım. :D Linkler bu anlamda işinize yarayacaktır.

19. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Sayfayı Paylaş