1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

2 Yunusumu kaybettim.Yardım ?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde by_hobbit tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    Beyler 300 litrelik bir akvaryumum var.İçerisine 2 yunus chichlid 2 sarı prensen ve 2 portakal chichlid ayrıca 1 vatos balığı koydum.Akvaryumda ısıtıcı 28 derecede sabit ve hava motoru sorunsuz çalışıyor.Dibe renkli kum kullandım.Ortaya bir çömlek koydum ve 6 tane salyangoz kabuğu dagıttım içeriye.24 saatte bir yem veriyordum.Bir yunusum bir anda ters döndü ve öldü.kafası karardı ve vucüdü bembeyaz oldu.%50 su değişimi yaptım ve 24 saatte 2 defa yemlemeye başladım.Şu an diğer yunusum da öldü acil yardım.
    Not:sesi azaltmak için filtre borusuna pamuk kullanmıştım ama oksijen yeterliydi ondan olabilirmi?
    Oda Camına silikon yapılmıştı.Onun kokusu etkilemiş olabilirmi?
    Resimleri hemen koyucam.Acil yardım.Bu arada yeni ölen yunusun kafasında toplu iğne ucu büyüklüğünde delikler var ve vücudu diğeri gibi olmadı tamamı mavi kaldı.
    Ölmeden 1 saat önce
    ölüsü

akvaryumum

--- Ekleme; ---

acil fikri olan yardım etsin portakal chichlidlerin gözleri pörtlek duruyo ve motorun arkasına saklanıyorlar.Onlar da ölücek diye korkuyorum.

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Yeni tank kurulumu ile ilgili olabilir,daha geniş bilgi vermeniz gerek.
    Hem kurulum hakkında hem de balıkların tanka koyulması ile ilgili.
    Geçmiş olsun.

by_hobbit bunu beğendi.
  3. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    Balıkları tanka koyarken poşeti suyun yüzeyine bırakıyordum.Su sıcaklıkları eşitlenince poşeti suya boşaltıyordum.Tankı 3 hafta önce kurdum ve balıkları beraber ekledim.Arasıra %70 su değişimi yaptım(musluk suyu bekletilmiş).Aksesuarlarda oynama yapıyordum arasıra.Salyangoz kabukları vardı.İlk yunus öldükten sonra onları çıkardım.ÜstadlarYardımcı olursanız sevinirim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gecmis olsun. Kurulumla birlikte baliklari eklemek, hatali taban malzemesi, yuksek oranda hazir olmayan suyla su degisimi, asiri strese neden olacak ciplak ortam, kafada delik hastaligina yakalanacak kadar yetersiz beslenme, dusuk filtrasyon, durgun su ortami sorun kayangi.

Balik almayin baska gidip hemen. Akvaryumu toparlayin ve yazdiklarimi gozden gecirip gidermeye calisin. Bu sartlari duzeltmek en iyi tedavi olacaktir.

Gecmis olsun...

Cep mesaj...

by_hobbit bunu beğendi.
  5. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    Taban malzemesi için ne önerirsin üstad?Beyaz midye kırığı düşünüyorum.Gri kayalardan da almayı düşünüyorum.Ayrıca yunus almıcam artık.sadece sarı prenses beslemek istiyorum.Portakal chichlidler ölmezse onlar kalıcak.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Taban malzemesi olarak ince taneli ve mümkünse silis kum kullanabilirsiniz. Renkli taş dediğiniz taşlar akvaryumunuza salınıp yapma riski yüksek taşlar çünkü sonradan boyanabiliyor bu taşlar. Akvaryumunuzda bildiğiniz doğal taşlardan bol mağaralı bir dekor oluşturmanız, Temel abinin de dediği gibi stresi azaltacaktır. Testi vb. gibi şeyler zamanla suyu emerler ve suyun kaldırma kuvvetine rağmen yamulmaya kadar giden bir deformasyon süreci başlar. İçine su alan bir malzeme suya salınıp yapacaktır ancak topraktan yapılmışsa belkide problem olmayabilir ancak ben olsam; testi vs. kullanmazdım.

Taban malzemesini de tabanı eşit şekilde ve 5 - 6 cm kalınlığında kaplayacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. malawiler kumlarla oynamayı seven canlılardır.

Dış filtreniz yok gördüğüm kadarı ile ve yine düşk filtrasyon Temel abi'nin zaten uyardığı konularda mevcut. Filtrasyonunuzu güçlendirmelisiniz.

Akvaryumlarda hiç bir zaman %40 tan fazla su değişimi yapılmamalıdır. %100 değişecek dahi olsa; bunu %35 oranında 3 günde değiştirmeniz, unutlmaması gereken önemli bir noktadır. Umarım başka balık kaybetmezsiniz.

by_hobbit bunu beğendi.
  7. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    haklısın üstad baktım koyduğum renkli taşların boyası çıkmış:S onlar yaptı büyük ihtimal silis kum ve uygun kayaları alıcam.Dip çekimine de özen göstericem.Diğer balıklar iyi görünüyo akvaryum düzene girince sarı melekleri almaya başlarım acele etmicem bu konuda.Yardım için teşekkürler.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  8. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    Portakal chichlid beyaz dışkı cıkardı.Sanırım parazit olmuş ne önerirsiniz?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesaj öncesi tekrar hatırlatmak isterim; Akvaryum şartları kesinlikle yazdığımız şekilde düzeltilmeli. Aksi halde bu sorunlar ve ölümler devam eder...

Sarımsak, bezelye ve kendi yeminden bir karışım yapın yani hafif sulu çamurumsu bir yem hazırlayın ve böyle besleyin. İlaç olarak Flagyl kullanılabilir ancak kesinlikle suya atılmamalı ve direk balığa besin yoluyla veya şırınga ile ağız yoluyla verilmelidir. Bir çay tabağında flagyl eritin ve kendi yemlerine erimiş ilaçlı su emdirip öyle verin.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. by_hobbit

by_hobbit

İsim:
    vedat
    tamam Akvaryumun bütün kumunu boşalttım ve temiz dinlenmiş su doldurdum.Isıyı ayarlayıp balıkları zamanla koydum içerisine.Silis kum ve kayaları da alıcam.Flagyl i de denicem. teşekkürler.

Sayfayı Paylaş