1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

200 L akvaryuma filtre

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde someye tarafından 15 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. someye

someye

200 litrelik akvaryumum var 1 ısıtıcı ve 1 filtrem var yeterli olur mu? Isıtıcı 100W'lık. Filtrenin markası Atman F301. Ayrıca içinde canlı doğuran besliyorum.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    200 litre olan akvaryumunuzda kullandığınız iç filitreden sağlıklı verim alamazsınız.İmkanlar doğrultusunda en iyi seçim dış filitre olacaktır.

3. someye

someye

Petshop'çu iç filtre yeterli olur dedi. Kandırma söz konusu falan değil çünkü bir tanıdığımız.Dış filtre nasıl kullanılıyor peki?

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence de dış filtre olsa çok iyi olur çünkü tank büyük,Dış filtre nasıl kullanması o kadar zor değil,sıkışırsan buradan yardımcı oluruz...:)

5. someye

someye

Peki ısıtıcı yeterli mi ?

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryum'un olduğu oda sıcaklığı önemli ,eğer kışın soğuk bir odada ise yeterli gelmeyebilir.

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Pet shop'çu tanıdığınız evet kandırmamış zaten kimse hobicileri kandırmaz. Pethop'çu tanıdığınız "bu sana yeter" şeklinde düşünmüş olabilir.

Bir kaç kare fotoğraf görebilirmiyiz? Aşağıdaki bilgilerin dışında akvaryumda oluşan yosunlanmayı da öğrenmeliyiz.
    Bize beslediğiniz balıkların sayısını, türünü, boyunu ve eğer varsa bitkilerin türünü ve yemleme sıklığınızı söylerseniz 200 litre için nasıl bir iç/dış filtre olması gerektiğini, hatta filtrenin içine koyulması gerken malzemelerin miktarını ve diziliş sıralamasını da size söyleyebiliriz.

Ama bunları petshop'çu tanıdığınız size söyleyemez. Kandırmamak için mi ?
    Doğru yerdesiniz, doğru bilgileri verirseniz doğru sonuçlar alırsınız. Önce Akvaryumportalı, sonra tanıdık petsopçular.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  8. someye

someye

Evet çok iddialı bir yazı olmuş :) Bir iki saat içerisinde fotoğrafları yüklerim ve akvaryum hakkında bilgi de veririm.

9. someye

someye

Akvaryum böyle..
    2 Velifera - 2 Plati - 6 Neon - 1 Vatoz - 2 Çöpçü - 2 Lepistes. Tabii bunlara daha bir sürü balık ekleyeceğim. Şimdilik bu kadar. Koskoca akvaryumda bu kadar az balık olmaz. 2-3 gün sonra farklı balıklar alacağım. Balıkları alırken gereken ekipmanları almayı düşünüyorum. Evet ne diyorsunuz?temo10 IMG_7640.JPG IMG_7641.JPG IMG_7642.JPG IMG_7644.JPG

10. demon26

demon26

İsim:
    Şafak Gezici
    Dış filtren olmadan sağlıklı balık besleyemeyebilirsin
    Dış filtreyi sadece masraf kapısı olarak veya gereksiz bir cihaz olarak görmemek lazım.Balık sayın fazla ise ve ilaveten yanlış veya hatalı yemlemeyide eklersen iç filtre tek başına yetersiz kalır.İç filtreyi geliştirmek çok kısıtlı ve sınırlıdır (her ne kadar DIY sistemlerle modifiye edilsede) , dış filtre de ise içerisindeki sepet sistemi ile elyaf, sünger, biyolojik sünger, hastalık-su değerlerine göre aktif karbon ve / veya zeolit, suyu sertleştirmek için mercan konulabiliyor.Ayrıca su için gerekli yararlı bakterilerde dış filtrenin singer ve elyaflarında üreyip yetişirki , elyafları çeşme suyu ile yıkayıpta içerisndeki yararlı bakteriler öldürüsün ve sonra suyun hızla bozulmaya başlar.
    Balık kayıpların çok artar, balıklar sağlıklı gelişemez.
    100/120 litreden sonrası için dış filtre mutlaka gereklidir.Şart değildir fakat balıklara sağlıklı bakmak istiyorsan gereklidir.Ayrıca ilk etapta benimde yaptığım gibi bir hata yapıp ucuz bir ürün yerine gelişmeye açık ve kaliteli bir ürün almakta fayda var.
    Ben Lifetech kullanıyorum 838
    sessiz , elektrik tüketimi fazla ama muhteşem olmasada yeterli temizliği 3-4 aylık sürelerde sağlıyor.Sonra içerisindeki malzemelerin temizlenmesi gerekiyor.
    Ayrıca , E-jet 906 da kullanmaya başladım.Canlı doğuran ve meleklerim , yukarıda yazdığım sebeplerle ölünce (dış filtrenin tüm malzemelerini nerdeyse bir çamaşır makinasında yıkamadığım kalmıştı.Bakterlileride öldürünce suyu kalitesi hızlıca bozuldu ve amonyak patlaması ile bir gün akşam iş dönüşü hepsinin öldüğünü gördüm :(
    ). Şimid malawiye besliyorum. dş filtre tek başına yeterli gelmeyince iç filtre takviyesi yaptımki balıklar daha rahat yüzmeye başladılar.
    benim akvaryumumda 200 litre.

suret bunu beğendi.
  11. someye

someye

Peki sağolun.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En güzeli ufak iki tane dış filtre, balık ölümleri genelde dikkat edilirse filtre temizliğinden veya geç temizlemeler den oluyor,biliyorsunuz bakteriler fitrede onun için iki tane diyorum ve ikisi birden temizlenmemeli devamlı sırayla yapılmalı bakteriler tek filtrede kalmalı.İmkan yoksa bir dış filtre bir iç filtre ve buda aynı bir ay birini bir ay ötekini temizliyerek yapılmalı aynı anda olmamalı...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış filtre önerilerine katılıyorum, her açıdan artıları olabilir. Mekanik temizlik odaklı kullanıldığında çok güzel su ortamı yaratılabiliyor. Bazı gerekli olan kimyasal (Karbon, fosfat tutucu, zeolit) filtre elemenlarından dış filtre içinde verim almak mümkün.

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Gerekli bilgiler verilmiş, sahipsiz kalmasın iddialı konu :)

200 L için iç filtre bu aşamada bile az geliyorken (idare eder durumdayken) artacak canlı yükünü o iç filtre kaldırmayacak ve size ekstra su değişim, hastalıklar parazitler olarak dönecek ne yazık ki. Kaliteli ama ucuz bazı markalar var, "kesinlikle çin malı değil" onlardan bir tanesi çok rahat iş görür ve hem içinzi rahat eder hem akvaryumunuz. Artacak canlı yükünü de dert etmezsiniz.

15. someye

someye

Peki dış filtre yerine 1 tane daha iç filtre alsam iş görür mü?

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tabi ki faydası olur ama daha stabil olması için dış filtre başka ...:)

17. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Dış filitre şuan almak zor ise, bence iki iç filitre yerine bir şelale filitre daha sağlıklı olur.

18. someye

someye

Hee öyle mi. Ehh o daha iyi o zaman. Sadece şelale filtre olur yani.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Şöyle bir okudum, burada kimse şelale filtre olmaz yada olur dememiş size. Dış filtre olursa sistem balık yükü artsa bile sorun yaşama ihtimali düşük kalır deniliyor. Eğer imkan yoksa şelale filtre ile devam edip, tanktaki canlı yükünü belirlerken cimri olursanız sorun yaşamazsınız.
    "Şelale filtre olur yani " ile anlatmaya çalıştığınız kapasitenin sonuna kadar yükleyebilir miyim ise, cevap hayır olacak.

cirol ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş