1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

200 Litre!... (tartışalım, anlaşalım)

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde yasemin elif tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Evet, şimdi bu gün yaşadıklarımı anlatayım;

Sabah erkenden kalktım. Hemen dershanem için üstümü giyindim ve çantamı hazırladım. Yanlış anlamayın oraya çalışmadığım için değil, kazandığım için gidiyorum. Akvaryum benim için sevinç ve hobi... Derslerimden puan düşürecek ve beni üzecek bişey değil...
    Bu gün ölen bettamın yerine yeni betta için teleskop akvaryuma gidecek, büyük akvaryuma bakacaktım. Ama gittiğimde adreste gösterilen bir dükkandan 2 tane olduğunu fark ettim. Benim dershanemin olduğu yerdeki değildi. Diğeri ise 20 dk'lık bir yoldan sonraydı. Dershane girişine 1 saat var dedim ve yürümeye başladım. Annem telefon açtı ve beraber gidelim sen gitme taa oraya dedi. Geri döndüm ve dershaneme girdim. Her zaman eğlenceli geçen dershane bu gün işkence gibiydi. Çıkınca anneme telefon açtım. Gelemeyeceğini ve eve kendim gelmemi söyledi. Bu da benum üçün hem üzücü hem de bir fırsattı. Çünkü yolumun üzerinde tam 2 akvaryumcu ve 1 pet shop vardı. Yürüdüm. İlk olarak pet shop'a girdim. Missy Petshop. Oraya biraz baktım ama istediğimi bulamadım. Bir süre sonra almayı planladığım muhabbet kuşu bile çok pahalıydı benim için. Ne yazık ki SADECE muhabbet kuşuna 50 Lira dediler. Çok tatlıydı ama olmaz... Umudum kırık giderken aklıma önceden aldığım betta geldi.
    Onu da buradan almıştım. Dişi kalmış mı diye bir baktım. Tam 4 dişi betta kalmıştı. Biraz inceledim. Hepsi ölüden farksızdı. Ama birden gözüme pembe ve aynı renkte başka bir dekorun camın arkasında olmasıyla fazla gözükmeyen bir dişiydi. Büyük bir fanusta beslenen bu canlıyı görmek için dekoru kaldırdım. Gerçekten çok güzeldi, renkleri canlı ve hareketli, yumurtaları da oluşmuş karnı şişkin bir dişiydi. Büyük bir tedirginlikle diğer akvaryumcuya girdim. Neden mi? Yarından itibaren 8 gün sonra balığı alabileceğim. Ama ya o şeker pembesi balığı başkası alırsa??? Ben başka olgun dişiyi nereden bulacağım?
    Diğer akvaryumcuya girmedim. Ne bileyim eskisi gibi hoş görünmedi gözüme. Bende girmedim ve son akvaryum durağım olan 3 adım ötesindeki diğer akvaryumcuya girdim. Kuşu sordum ve her şeyiyle (yavru kuş) 50 TL dedi. Sonra alırım dedim ve 100 Litrelik bir akvaryum istediğimi söyledim. Bana dışarıdaki akvaryumları gösterdi. En altta duran akvaryum tam istediğim ölçüdeydi. Böldüğümü hesap edersem lepisteslerime şu andaki akvaryumları kadar bir yer, alacağım dişiye ve beslediğim erkeğe de yeterli bir alan kalıyordu. Geriye kalan alan baya büyüktü. Fiyatını sordum 90 TL dedi. Üzüldüm. Bu ancak 80 Litre olur dedim. Ama şöyle bir ölçtüm ve hesapladım da daha fazla gibiydi. Sorduğumda tam 200 LİTRE dedi.

200 LİTRE = 90 TL ise;
    25 LİTRE = 10-12 TL falan olması gerekiyordu. Kazıklandığımı anladım ama olsun. Başarabilirsem yavru akvaryumu yaparım. Neyse şimdi size sorularım olacak;

Bu aşamalarla gidersek sonuca ulaşırım herhalde;

1. Kayalık seven ve yavrusuna, ailesine sahip çıkan balıklar(zebra geldi aklıma ama kayalık sever mi bilmiyorum)

2. Bu balıklardan hangileri 100 Litrede (onlara artan) rahat yaşar?

3. Bu özellikleri taşıyıp da 100 Litrede kaç balık yaşar?

Not: Lütfen karışık hesaplamayın. Yani akvaryumda tek tür besleyeceğim (tek bölümde) Her bölümde tek çeşit olacak. Lepisteslerin bölümünde lepistesler, bettalar kendi halinde. Besleyeceğim tür de kendi türüyle. Yani sarı prenses beyaz prensesi bile karıştırmayacağım. (örneğin yani) Ona göre maximum balık besleyeceğim. Okuma zahmetinde bulunana Allah ecel sabrı versin.

Çok teşekkürler...

grafikdelisi bunu beğendi.
  2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: 200 Litre!... (tartışalım, anlaşalım)

Evet, zebra olabilir. Ama istersen çok az bakımla biraz bitki eklersen daha güzel olur, daha rahat ürerler. İki yarıyla yap bence, bir bölümünde zebra, diğer bölümünde bol testili bir cüce vatoz çiftliği. Az bir ışıkla, ve de düzgün bir kum ile saz beslersen kendilerini daha rahat hisseder, daha kolay ürerler. Daha ayrıntıya girer, daha çok tavsiye verirdim ama şu an zamanım kısıtlı kusura bakma.

3. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Ne kusuru bu bile yeter. Ama benim istediğim kayalık seven ve yavrularını koruyan bir tür. Bitkilendirme yapmak istemiyorum. Evet karar verdim içine zebra alacağım. Biraz bitkilendirme yapsak fena olmaz aslında ama bana sadece bitkiler, ışıklandırma falan neye mal olur?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yavrularına bakabilecek balık zebra. Akvaryumun 100 litre ise 100 Litrelik birakvaryuma 2 bölüm yapmalısın. 60 litreye 40 litre olacak şekilde. 60 litrelik kısımda zebralar. 40 litrelik kısımda lepistesler. 1d 1e zebra al ve onların yavrularını koruma içgüdülerini izle. Zaten kolay yavrulayan balık. Dekor olarakta testi koyarsın. İçlerine yapıştırıyorlar genelde yumurtalarını. Akvaryumunuda al kalanını daha detaylı yazarız. ;)

yasemin elif bunu beğendi.
  5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Ama yavrularına bakar istiyorsun, lepistes nereden çıktı? Eğer o istisna olsun diyorsan bitkili yap derim. Tak tasarruflu floresanı, saz besle. Bu sana en kralından 30 tl ( buhar camı, reflektörü vs.) tutar gibime geliyor. Aynı şekilde eğer bitkiler olacaksa cüceler daha rahat ürerler. Oraya testi, deniz kabuğu gibi dekorlar koyabilirsin. :)

6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Yasemin eğer lepistes istersen sana 10-20 tane üreyebilen lepistes verebilirim...

7. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Resmi biraz daha düzenleyeyim;

8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bir de lepistes yavruları için bitki koyman lazım .... Yoksa yavruları çok hızlı yiyorlar ... Hemen doğduğunda yerler... 25 lt akvaryumun olmasa olmazdı...

9. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Toprak zaten söylemiş teşekkürler. Yaklaşık 30 40 TL'ye bitkilendirme yapabilirim. Dedim ya 4 tane lepistes koyacağım. Sonra en renklilerini seçip geri kalan yavruları da biraz büyütüp portala oraya buraya hediye edecek, birazını da karşılığıyla akvaryumcuya vereceğim. Büyütülecek yer; balıkların yarısı lepisteslerin yanına salınacak, yarısı da 25 Litrelik akvaryuma alınacak. En sağlıklı grup hangisi ise hep öylece yapacağım. Sonra SEÇİLEN yavruları büyütüp üretecek yaşlıları ve en renkli hariç diğer yavruları da akvaryumcuya ve portala vereceğim, yine aynı devir daim dönecek. Zebraları yetişkin yaparak hediye edecek, birazını yine karşılığıyla akvaryumcuya vereceğim. Bettaları bilmiyorum. Ama bütçemi zorlayamam. Sırasıyla düşünürseniz;

Lepistesler için tabana kum, süs, bitkiler, ışık (tüm akvaryum için) sadece lepisteslerin alanına yetecek ısıtıcı, (filtrem var onlara yetecek kadar)
    Zebra için az bitki (diğeriyle mümkünse aynı) tabana yetece kumdan biraz daha fazla kum,alanlarına yetecek kadarlık ısıtıcı, kayalar, üreme için minimum balık, yemleri.
    Betta için canlı yem, (normal var canlı tubifex alacağım) diğer balıklarla aynı bitkiden biraz, onlara da yetecek kadar kum, yavru yemi, (ısıtıcım var) 2 tane mağara

Fiyatlarıyla beraber ayrı ayrı (ortalama) yazarsanız sevinirim. Tek bir ısıtıcı almak istemiyorum. Yani telle ayıracağım ama farz edin ki camla ayıracağım.

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Telle değil camla ayır. Isıtıcı orda ne kadar bilmiyorum. Aslında sana akvaryum hariç 50-100 tl gelecektir. Bettalarda akıntı olmaması lazım, bunu da iç filtreyi aşşağı taraflara koyarak çözebilirsin.

11. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Telle daha uygun çıkarıp temizlemesi kolay olur ;)

12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Camı kolay bir şekilde raf şeklinde tak-çıkar yapabilirsiniz. Zor değil. :ay:

13. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Hayır onun için değil. Örneğin akvaryumun suyunu boşaltırken kolay oluyor. Birine ekleyince hepsi doluyor. Balıklar da karşıda gördükleri diğer balıklardan fazla etkilenmiyorlar. Isıda hemen ayarlanabiliyor.

Sayfayı Paylaş