1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

200 LT Akvaryumum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde JimihumunukuapuA tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan
    Arkadaslar uzun bi süre sonra aranızdayım . 200 lt bi akvaryum aldım , yunus beslemek istiyorum ama sağda solda ufak geleceği yazıyor. Aslında hayalim olan duboisi beslemek istiyorum ama fiyatları el yaktıgı için hayal diyorum ya . Akrabamda F1 çekiç kafa denen yunuslardan var, 30 tane yavru alacağım şu an beğendiğim dişisi yavru tuttu. Sizce 200 lt bir akvaryumda yavruların büyümesi gerçekleşir mi ? Büyümeleri gerçekleşirse de 1 e 4 dişi yeterli olur mu ? Yoksa yunustan da vazgeçip başka bir tür mü beslemeliyim ?Yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için .

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: 200 LT Akvaryumum

Ozan bey aramıza hoş geldiniz. Konuyla ilgili tatlı su bölümünde ki arkadaşlar en kısa zamanda yardımcı olacaktır. Forumda güzel zaman geçirmeniz dileğiyle.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence akrabadan söz ettiğin F1 yavrularından alma imkanın varsa bunu değerlendirmelisin. Hacim büyüdüklerinde 20 yavruya az gelecektir bu doğru ama yavrular içinden 7-8 erkek dişi dengeli seçilip diğerleri çıkarılabilir. Yavrulardan ayırma işlemini uzatmamak 1-,1,5 ay içinde yapmak gerekir ki hacimden dolayı gelişimleri yavaşlamasın.

4. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Temel bey 200 lt akvaryumda sağlıklı gelişmeleri olur mu? 1 e 4 dişi ayırdıktan sonra yavru alımına başlar mıyım ? Cuma günü akvaryumu kurup fotoğraf eklemeye baslıycam . Yardım ederseniz sevinirim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burada önemli olan alınan yavruların gelişim sürecinde artık hacimin önemli olmaya başladığı 1,5-2 aylık süreçte gözlemler sonrası 1 erkek 4 dişi ayrımını yapıp onları bırakarak sistemi rahatlatmaktır. 5 adet yunus 200 Litrede iyi bakımla beslenebilir. Elbette burada daha fazla olması daha iyidir düşüncesi doğrudur ancak 200 litre iyi bakımlı akvaryumda yürütülebilir.

Üreme konusuna gelince yani yavru almaya gelince eğer şartlar dişi erkek uyumu olarak, akvaryum bakımı olarak uygunsa üremelerini engellemeye senin de gücün yetmez. Ancak bu tamamen ilerleyen günlerin göstereceği bir şeydir.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ek olarak sabır bu hobinin temel taşıdır. Ben çok balık alıp da daha ayı dolmadan bu balık yavrulamıyor diyen balığı geri götüren veya başkasına satan akvarist diye geçinen tüccarlar gördüm. Hepsi yalan oldu gitti. Kısacası Ozan Bey sizde sabır varsa o tankta yunus ürer.

Kolay gelsin.

7. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Hüseyin bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim . Dişi daha yeni yavru tuttu 20 gün daha yumurtadan çıkması için bekliycem cinsiyet için 5-6 ay bekliycem üreme için 1 sene bekliycem inşallah bukadar beklediğime deyer diye ümit ediyorum

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olur Ozan Bey. İnşallah en kısa zamanda tank tanıtımınızı bekliyoruz. Yada yavruları aldıktan sonra da olur. Ama tank tanıtımını ihmal etmeyin.

9. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Yarın veya cuma günü fotograf eklemeye başlıycam Hüseyin bey . Kafamda ince quartz siyah kum var 2-3 parçada siyah taş koyucam akvaryuma fazla dekor sevmiyorum.En geç cuma günü fotograflar eklemiş olur yardım edersiniz yine dekor içinde Hüseyin bey şimdiden teşekkürler.

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Zaten fazla dekor yerleştirerek akvaryumun hacminden çalmaya ben de karşıyım. Bir iki güzel taş parçası yeterli olacaktır düşüncesindeyim. Zaten yunuslar geniş yüzme alanlarını severler. Seçtiğiniz tür için de fazla dekor hoş kaçmaz zaten.

Kum rengi size kalmış bir durum tercih meselesi.

Kolay gelsin.

11. takturk

takturk

İsim:
    tolgahan aktürk

Ozan, 14-18 cm arası 2e 5d yunustan aylarca yavru aldım 200 lt tankta,ayrıca bir çiftte red rubin vardı yanlarında. 200 lt tankın 5 yunus için fazlasıyla yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Uzun bir süreç var önünde yeni doğan yavruları sıkılmadan üreme boyuna getirebilirsen bol artemia takviyesiyle ve kaliteli yemlerle 7. 8. aylarda yumurta alırsın diye düşünüyorum ayırdığın koloniden. 30 yavrunun hızlı boylanması için mutlaka düzenli su değişimi ve hergün artemia şart(ben yunus yavrularımı bu şekilde büyüttüm). Temiz su ve kaliteli yemlerle seni sıkıcak kadar yavru sahibi olursun bundan hiç şüphen olmasın. Sağlıklı balıklar...

12. Yılan Avcısı

Yılan Avcısı

İsim:
    Üzeyir demir

Ozan bey 200 litrede yunus beslenmez densede sayıyı az tuttuğunuz sürece ve bakımını düzenli yaptığınız sürece sıkıntı olmaz.Arkadaşlarında dediği gibi önünüzde uzun bir süreç var.Sıkılmadan sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekiyor.Birde yunuslarda cinsiyet ayrımı kolay olmuyor onun için 6-7 aylık olana kadar beklemeniz gerekecek.Aynı batım veya ağız yavrudan alacaksanız işiniz biraz daha kolay olabilir.Erken gelişen veya büyüyen yavruların erkek çıkması daha kuvvettli ihtimal.Şimdiden sağlıklı balıklar dilerim.

13. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Dün şans eseri akvaryumcuda bulduğum metal masa şeklindeki hurdayı 10 ytl ye alıp boyadım , sunta ve sünger yardımıyla hafiften adama benzedi filitre sistemi ısıtıcı falan ayarlıycam en yakın zmandada onların fotolarını ekliycem arkadaslar 1 haftaya akvaryum hazır olucak . Dekor için ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

200 litre akvaryumu taşıyabilicekmi ? O masa.

15. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Bilmiyorum ama taşır heralde. Daha doldurmadım akvarymu sagını solunu düzeltiyorum masanın.

16. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Demir profil masa değil mi Ozan Bey?

17. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

Evet şu an akvaryumu dolduruyorum yarın siyah quartz kum alıcam 2-3 tane dekor ekleyip paylasıma devam edicem Egemen bey.

18. Yılan Avcısı

Yılan Avcısı

İsim:
    Üzeyir demir

Ozan bey o masa profil sanırım akvaryumu çok rahat taşır endişelenmeyin.Kurulum aşamasındaki resimleri bizimle paylaşırsanız seviniriz.

19. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Demir profilse sorun yok kurulumu bekliyoruz

20. JimihumunukuapuA

JimihumunukuapuA

İsim:
    OZan

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Akvaryumun son hali . Keselerini kaybetmiş yavrularım geldi 30 adet dans:.İkola ya yönelcektim ama çok tuzlu damızlıkları. Akvaryumda 1 adet dişi cüce vatoz var dış filitreyi çalıştırmıyorum 2 adet iç filitre var. Henüz dekor yapmadım siyah quartz kum alıcaktım beyazını buldum onu aldım . Yavruların fotolarını ekliyemiyorum fotoğraf makinası yok şu an . Cep telefonu ile çekmeyi deniyorum ama çok kalitesiz görüntü . Şimdi Nasıl bir yok izlemem gerekiyor ?

Sayfayı Paylaş