1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

200 LT. Bitkili Canlı Doğuran Tankım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde mengi_man tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Merhaba Arkadaşlar.

Daha önce chiclid beslediğim tankımı bitkili canlı doğuran tankına çevirdim.
    15 Kg bitki kumu, 10 kilo dere kumu,
    Atman dış filtre
    1 adet resun grolüx 20w florasan
    1 adet resun daylight 20x florasan
    10 kök eledoa, 2 kök anubias ve ismini bilmediğim bir bitki daha.
    Fotoğraflar aşağıdaki gibidir. Fikir ve görüşlerinize açığım. Tabi eleştirilerinize de :)
    http://imageshack.com/a/img809/5347/96uj.jpg
    http://imageshack.com/a/img842/6892/hbup.jpg

veysel, m.avcıoğlu ve -doctore- bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hayırlı uğurlu olsun. Yeni başlayan için hiç de fena durmuyor. Görüntü yanıltabilir ama miktarı da yazmışsınız. Taban biraz yetersiz gibi. İnce kalmış yani. Bitkilerinizden yalnızca sol taraftaki echinodorus kuma gömülen ve ışık ihtiyacı olan bir bitki. Elodea, anubias ve "yanılmıyorsam" ortadaki java fern kuma gömülmez, dekora tutturulur.(elodea gömülse de olur.) Işık durumu zayıf, echinodorus bunu gösteriyor, yaprakları sarımsı. Diğer bitkiler için gayet uygun bir tank.

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Evet o bitkiyi bir arkadaşımdan almıştım. Dün de bir yaprağı baya sarardığı için kopardım.
    Aşağı yukarı 5-6 cm taban kumu var.
    Uzun olan eledoaları ortalarından kesip yeni yerlerine ektim. biraz daha zengin göründü.
    Aşağı yukarı 3 haftadır çalışıyor tank boş bir şekilde.
    Balık eklemesini ne zaman yapmam gerekir sizce?

4. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Canlı ekleyebilirsin. Sadece Anubias'ları kuma dikmemen gerek. Dekora ya da küçük bir taşa misina ile bağlayabilirsin.

Bakmak istediğin bitkilere göre ışık şiddetini ayarlaman gerekiyor.

5. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Şimdi bu fikirlere göre, anubiası taşa bağlayıp kumun üzerine bırakmam gerekiyor öyle mi? Yoksa yanlış mı anladım.

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Doğru anladınız, anubias hatta ortada duran uzun yapraklı fern kuma gömülmez. Taş, kütük...vs bir dekora misina, ip yardımıyla tutturup öylece bırakın. Yavaş gelişen sağlam bitkilerdir. Tankınızın şu ank durumu onlar için müsait. Fakat taban ve aydınlatma dediğim gibi zayıf. Başka bitkiler ekleyecekseniz balık eklemeden önce tabana kum ekleyin yahut kumu arkaya doğru yığıp kalın bölgeler oluşturun. Ayrıyeten 2 florasan daha eklerseniz iyi olur. Fakat bu bitkilerle devam edilecekse problem değil. Canlı girişini yapabilirsiniz, sorun yok. Balık eklemeden bir gün önce sera nitrivec kullanırsanız da tadından yenmez. :)

7. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Bu bitkilerle devam edeceğim şimdilik. İnce yapraklı fazla ışık istemeyen bitkilerden biraz daha ekleyebilirim ilerde.
    O zaman ben taş veya kütük bularak anubiasları onlara sabitleyerek bırakayım.
    Çok teşekkürler.

8. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Taban bitkisi eklediğinde muhteşem bi görüntü olabilir bence :nazar:

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Taban bitkisi için ışık gücü çok zayıf kalır.

-doctore- bunu beğendi.
  10. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Yok ben şekil olarak söylemiştim. Zaten hertürlü ışık zayıf mevcut durumda.

11. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Fazla ışık istemeyen taban bitkileri var bildiğim kadarıyla.
    Ayrıca bu ışık sistemi genel olarak kullanılan şekilde olduğunu düşünüyorum.
    Grolux ve Daylight ürünlerini bu yüzden seçtim. Seçim mi yanlış yoksa watt mı tam olarak anlayamadım?
    Bir de ışık zayıflığını reflektör ile çözebilir miyim? Ne dersiniz?

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Zafer bey yeni kurulumunuz hayırlı olsun ,bence ufak eksikler olsa bile gayet güzel görünüyor.Benim dikkatime çeken ilk olarak arko fon eksikliği siyah olabilir,birde koyduğunuz kaya bence güzel bir gnays kaya daha güzel bir görüntü verebilir.

13. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Çok teşekkürler. İşte tavsiyeler ve önerilerle düzeltmeye çalışıyorum.
    Arka fon eksiğimin bende farkındayım ama tankı doldurdum ve 200 Lt. arkasına nasıl ulaşıp fon yerleştireceğim tam bir muamma :)
    Tankımda eskiden chiclih vardı ve bir sürü gnays kaya vardı ama bitkiliye geçeceğim için hepsini verdim gitti. :)

14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Arkaya su ile yapıştırılan siyah fon kağıtlarından alabilirsiniz, gayet basit bir yöntem.
    Aydınlatma yetersizliğinden kastım watt yetersizliği. Kaba hesapla bitkili akvaryumlarda lt başına 0,5w hesaplanır. Bu hesaptan 100w civarı bir aydınlatmaya ihtiyacınız var. Şu anki bitkilere mevcut aydınlatma yetebilir, fakat muhtemelen farklı bitkiler de eklemek isteyeceksiniz. O yüzden şu anki ampullerden en az birer tane daha eklemeniz daha avantajlı olur. Hatta şahsi fikrim canlı eklemeden önce kum takviyesi ile tabanı da en az 7-8 cm kalınlığa çıkarmanız.

15. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Anlıyorum. Bu kapağı yeni yaptırmıştım. Sadece 2 florasan yeri var.
    Yeni bir kapak yaptırmak da masraflı olacak sanırım ve şu anda buna durumum yok yeni evlendiğim için :)
    Şimdilik bu şekilde devam edeceğim. Bu ayarda bitkiler yeni başladığım için beni tatmin edecek gibi duruyor.

16. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Güzel. Yaşanmış tavsiyeler sakın ola suya normal bahçe toprağı koyma:).Benim gibi kaşınma kimsenin sözünü dinlemedim ve başıma gelenler. Bitkilerin üzerine yapışıyor ve bitkilerinin büyümesini yavaşlatıyor. O toprağı döktünmü o akvaryumu birdaha temizleyemezsin.2. Co2 tüpünü çok açma kararında ac yoksa balıklarına hoşcakal dersin. 3.sü sıvı gübre zehirdir onu kesinlikle kullanma talimatına göre dök. Balıklarını oda öldürür. Bunları yaşadığım için biliyorum bu yüzden kendimi çok suçlu hissediyorum,

Bjk Vatandaşı

17. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Yok bahçe toprağı koyma gibi bir niyetim yok :)
    Şu anda akvaryumda 1 tane balık var yavru. Sanırım bitkilerle beraber geldi yumurta olarak. 200 LT lik akvaryumda tek başıma hüküm sürüyor şanslı velet :)

halituzun bunu beğendi.
  18. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Bu fonu nerden bulabilirim acaba?

19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu fonlar akvaryumcularda rulo şeklinde metre işi satılan kağıtlar. Tabi kalite açısından çok farklılar var. Benim kullandığım biraz daha yağlı kağıt gibi, pot bırakmayan bir malzeme. Düz siyah olanlar tercihiniz olsun.

20. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Tamamdır Muhammed hocam teşekkürler.

Sayfayı Paylaş