1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

200 Lt Deniz Akvaryumu Kurulumu (Bilgi)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde FRK34 tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Merhabalar Akvaryumportalı ailesi...
    200lt tatlı su akvaryumunu bozup deniz akvaryumuna geçmeye karar verdim
    3 aylık bir araştırma sonucu birkaç bilgi edindim ve bu forumun çok çok faydası dokundu bana.

100x40x50 Akvaryumum

DSC_1107.jpg

Deniz Akvaryumu Kurulumu İçin Yardımcı Olursanız Memnun olurum.
    Önerilerinizi bekliyorum :)

Protein skimmer : Bubble Magus Curve 7 Alınmadı
    Dalga motoru : Macro Aqua F3 Dalga Motoru 5200 Lt/s .
    Isıtıcı: SHARK K-336 100w.
    Canlı kaya : Alınmadı
    Sump : Sums için bir örnek ? alttan sump olacak
    Kafa Motoru: Water pump NS F980 Max 2000 LPH
    Katkı maddeleri : Alınmadı
    Kum : Mercan Kırığı 2 3 mm 20kg
    Işık: T5 39X2
    Tuz: Ocean fısh 8kg
    Tuz Ölçer: Alınmadı

Kafamı karıştıran sump hiç bilgim yok bu konu hakkında nasıl olucak karar veremedim.
    Kafa motoru yeterli olucakmı? Işık yeterli gelirmi ?

su olarak evimde bulunan su arıtma ciyazımı kullanırsam bir sorun olmaz diye düşünüyorum?
    bugun söktüm yerinden :)

DSC_1112.jpg

Alparslan, veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  3. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    En güzel linkte okuduğun şekilde olur. Yada iyi bir camcı varsa aşağıda çizdiğim gibi kesebilirse camı çatlatıp veya kırmadan buda olur. Genelde ince camlarda kesebiliyorlar bu şekil. Bu şekildeki gibi kestirebilirsen akvaryumun arkasına bir durso sistemi yaptırıp suyu devir daim ettirebilirsin.
    Adsız.png

FRK34 bunu beğendi.
  5. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Bakayım Veysel abi bu fikirde çok iyi en temizi böyle.
    Sump olarak benim kafamdan bu geçiyor doğrumu dur bu şekil ?
    Adsız111.png

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İleride ilave edilecek bir sistem düşünülmüyorsa bu şekil yeterli olur. Hem sade ve müdahale edilme yönünden kolay olur.
    Adsız.png

FRK34 bunu beğendi.
  7. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Bu şekil aklıma yattı böyle bir şey yapacağım teşekkürler :)

veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Okuyup bol bol mesai yapmak lazım, daha farklı sistemler ve görüşler var portalda. Ama sade ve ileride farklı bir sistem eklemesi düşünülmüyorsa bu yeterli.

9. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    200lt akvaryumla devam etmeyi düşünüyorum şuan. Bu çalışmayı aynı şekilde uygulayacağım.

veysel bunu beğendi.
  10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba, bir kaç öneri sunmak gerekirse; Tuzlu su akvaryumlarında dalga, suyun havalanması ve mercanlar için oldukça önemli bir etkendir. Tatlı su akvaryumlarından kalan alışkanlık ile dalga motoru iç filtre kafa motıru ile aynı işlevi görüyor sanılabilir, fakat tuzlu su akvaryumlarında özellikle olması gereken geniş ve her yöne dağılan akıntıdır. Elinizdeki dalga motorunu bilmiyorum fakat, Tunze markası doğrusal olmayan akıntı konusunda hem kaliteli hemde rakibine göre oldukça ucuz bir alternatiftir.

Isıtıcı konusuna gelirsek; Shark marka ısıtıcınız yedekte dursun.Daha kaliteli ve en az 200W lık bir ısıtıcı tavsiye ediyorum.Evinizin kışın ısınma durumunu bilemiyorum fakat 100W ısıtıcı, o boyutta bir akvaryumda devamlı çalışma gereği duyabilir, böyle olduğunda ısıtıcınız çabuk bozulur, hele ki Shark'a asla güvenmeyin.

Tuzlusu akvaryumu için,arıtma sisteminizde membrandan sonra silikat filtresi olmalı, böylece sıfır Tds değerinde, suyunuz olur.Diğer türlü kullanacağınız su, istenmeyen yosun sorunu oluşturabilir.

Yine aynı şekilde, T5 lambalarınız tuzlusu akvaryumu için uygun değil veya eskimişse yosun sorunu ile mercan keyifsizliği olarak size geri dönecektir.

Alparslan bunu beğendi.
  11. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Teşekkürler gökhan bey.
    ısıtıcı konusunda haklısınız farkındayım 100w eski akvaryumdan kalma 300w düşünüyorum önericeğiniz marka var mı ısıtıcı konusunda.
    babam su arıtma sistemiyle ilgilendiği için ve kullandığımız suyunda ölçümlerini her zaman yapılıyor dışarda satılan damacana suların tds sertlik oranı daha fazla ve damacana sularla kurulum yapan arkadaşlar pek sorun yaşamadı diye biliyorum.
    suda yaptığım bütün ölçümler çok iyi derecede bu suyla kurulum yaparsam sorun yaşamayacağımı düşünüyorum yada bilmediğim başka şeylerdemi var kafam karıştı.
    t5 yetersizmi gelecektir bana ?

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim tatlı suda ısıtıcı shark hiç söndüğünü görmedim. Baktım suyu kaynatacak söküp attım. Bende r/o su olarak evde içme suyunda kullandığım sistemi kullanıyorum. Şu ana kadar sıkıntı yaşamadım silikat filtresi kullanmak istersen sıfırlar suyu. T5 lambaların ömrü 6 ay genelde. Eski ise yenisi ile değiştir. Bence 2 actinic+1 adet beyaz kullanın. Toplamda 3x39 w olsun. Sadece balık beslenecekse 2 adet yeterli olur.

13. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU

Abi şu anlık canlı kaya ve balık olacak mercan eklemesini şuan kafamda yok ekleme zamanım geldiğinde ışık gücüne takviye yapmayı düşünüyorum.
    Şuan ışıkla ilgili bir sıkıntım yoksa çok iyi oldu. t5 armatür 2ci el yenisiyle değişiklik yapacağım.

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende yeni kurulum yapıyorum, t5 kullanacağım 3x39 w yalnız floresanları yeni alacağım. Eski ise floresanların değiştir yenisi ile. İmkan varsa iyi bir floresan markası tercih et.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun fakat yandan delip sump yapmak
    Abi ben hiç yeni almadım hep kullanılmış geldi, bence 6 ayda değiştir hikaye firmalara kalsa utanmazlar her ay değiştirin derler, evet kelvin den biraz kaybede bilir oda benim umurumda değil gittiği yere kadar...

veysel bunu beğendi.
  16. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Hayırlı olsun abi. floresanları değiştirmem lazım ne kadar zamandır kullanılıyor bilmiyorum çünkü.
    Yarın sump işini halledicem 70x30x35 ölçüleri

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sağ ol Faruk Alpi' nin dediği gibi olay aslında ama çok eskimişse değiştir sen nede olsa yeni kuruyorsun tankı. Kolay gelsin sana bende yarın çocukların kırtasiye ve okul işleri ile uğraşacağım.:D

Alparslan bunu beğendi.
  18. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Ben değiştireyim abi sağlama alalım işimizi ne olur ne olmaz sıfır değil çünkü :) sonra alparslanın dediği gibi devamm :)
    Bende sump babama devrettim bakalım ne çıkaracak anlatmaya çalıştım biraz :) başarılar çocuklara veysel abi :)

veysel bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Teşekkür ederim sağ ol. Elinden geliyorsa büyüklerimize sırtımızı dayamak kadar güzel bir şey yok. Ne güzel bir duygu bak şimdi kederlendim 24 yıl oldu babamı kaybedeli. Değerini bilelim her zaman büyüklerimizin saygı ve sevgide eksik kalmayalım. Ömürlerinin sonuna kadar bizler için uğraşıyorlar bizde çocuklarımız için.:)

siftery bunu beğendi.
  20. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Allah rahmet eylesin abi. Sırtını dayayacak biri varsa her şeye değer.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş