1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

205 Lt Akvaryum Kuracağım Fikir istiyorum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde baydiee tarafından 19 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın
    3d arka fonda biraz daha işlem yaptiktan sonra hazir olacak daha tam bitmedi.

Şimdi arkadaşlar; Bana kapak dis filitre hava motoru lazım, bir de Hindistan cevizi torfunun uzerine beyaz kuartz kum mu yapayim ya da baska bisey mi yapsam? Ne tür balik besleme konusunda kararsizim. Arkadasin **** melekleri doğurdu verebilirim dedi. Bende vahşi doğal lepistesler var rengarenk kiraz karidesim var kankam frontozalarini damizliga cekti ordan da yavru alabilirim. Elimde bol miktarda java moss var sol yan cami komple moss ile ormek istiyorum. Ayrıca tabanın birkac yeri kütük vb olabilir. Çapraz giden cimlerim var glossolarim var birazda su mercimegim var.

Ayrica şunu sorucam ilk defa hindistan cevizi torfu kullanicam onu suya atip yumusamasini ve sudaki minarelleri cekmesini sağlarken icine attığım suya sıvı gübre var elimde ondan dokeyim mi gubreyide emsin?

Beynim allak bullak oldu bana biraz fikir verin :smiley33:

co2 sistemini simdilik dusunmuyorum ama ilşerisi icin düşünebilirim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: 205 lt akvaryum kuracagim fikir istiyorum

Öncelikle beslemek istediğiniz türe karar vermeniz gerekiyor. Buna göre sizi yönlendirebiliriz. Beslenecek canlıların durumuna göre taban, filtre, aydınlatma v.b konularda yardımcı olabiliriz ;)

baydiee bunu beğendi.
  3. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın
    Cevap: 205 lt akvaryum kuracagim fikir istiyorum

valla aslında kafamda malawi cesitleri var ama bitkili ve arka fonlu bi tanka nasil olur eger zamaninda kankam frontazalari yavrulatırsa frontoza da olabilir

4. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın
    Cevap: 205 Lt Akvaryum Kuracağım Fikir istiyorum

Arka fonum bitti. Şimdi dış motor alıp kapak yapmam lazım birde bu hindistan cevizi torfunun üstüne nasıl bir kum koyayim? Ben beyaz kuartz kum koymak istiyorum sizce nasıl olur ?

Tankim bitince forumda paylaşacağim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ellerinize sağlık Ziya bey. Gemilere karşı ilginiz var sanırım.

Bir de, hindistan cevizi torfunu ne için kullanacaksınız tabanda?

Beyaz quartz kum olurda cichilid için torf olmaz.

baydiee ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Torfu bitkileri alttan beslesin diye arkadaştan fazlalık olarak aldım, ben onun yalancısıyım, ''Bitkiler için bire bir'' dedi.

Tankta malawi beslemeye ailece karar verdik, eeee sonuçta tek başıma bakmayacağım onlara.

Hem bitkili olsun, hem de biraz ufak tefek malawiler için oval taşlar hazırlıyacağım, grup grup koyup kavgaya sebep vermemek için.

Gemilere bayılırım. Gerçegi, maketi, oyuncağı, hepsini severim.

İkinci arka fon çalışmam çok özel olacak, nasipse bitirince forum da yayınlayacağım, şimdiden seveceğinizden eminim.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tankınızı kurmadan önce malawiler hakkında bilgi edinmenizi öneririm. Zira tabana kumdan başka bir şey koyamazsınız.

baydiee bunu beğendi.
  8. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Tabana bitki koymayacağım ama, yan camlardan birine moss duvarı oluşturmak istiyorum.
    Acaba bizim haşarı malawiler onları tırtıklarmı?

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tabana bitki koymak değil burada maksat, cichilid türleri kumu kazdığından dolayı, alttaki torfu yukarı çıkartacaklardır. Ayrıca torf, akvaryumun suyunu yumuşatacağından dolayı, cichilid balıklarının doğal suyu olan yüksek pH'ı yakalayamayacaksınız.

Malawiler hem etçil, hemde otçuldur, bir kaç bitki çeşidinden başka bitki ekleyemezsiniz.

Bu yüzden cichilidler ile ilgili araştırma yapmanızı önermiştim.

baydiee bunu beğendi.
  10. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Bu sefer ben kendim için derin bir araştırma yapayim.

murer ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  11. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Evet,artık tam anlamı ile akvaryumu nasıl hazırlayacagıma karar verdim. Forumumuzda arı gibi dolaştım ve epey bir bilgi aldim , yazilardan ve paylaşımlardan

Şimdiiiiii; arfa çeşitleri beslemeye karar verdi.Akvaryumda bitki olmucak,torfu kullanmama gerek kalmadi

Kum olarak, 20 kg beyaz quartz kum kullanacağım.quartzın altına biraz 10kg kadar mercan kırıgı koysam olurmu ?
    Sahilden cok super kayalar ve taslar topladım.alt tabana 5mm strofor aldım,uzerine taşları dizip sonra kumu yerleştirecegim ki olası balıklar kumu kazınca kayalar yıkılmasın :) neme lazım altında biri kalır malır :)

Saygı deger arkadaşlar dış filitre konusunda bana tavsiyede bulunurmusunuz? http://www.sahibinden.com/ilan/hayv...filitreler-69tl-kagida-odemeli-42426988/detay ben bunu buldum.Fiyatı uygun gibi akvaryumun ölçüleri içine arkafon kum vesaire konulunca 90*42*45 olacak fazla akıntı yapmayan ama temizligide iyi yapacak bi diş filitre tavsiyelerinizi bekliyorum

kusura bakmayın bazen saçma sapan yazılar yada eksik anlatım kullanıyorum ama inanın 2.5 sene sonra tekrar hobiye başlamak insanı ilk defa başlamak kadar heycanlandırıyo dun gece kafamdan projeleri düşünürken sabaha karşı 5 yapmışım saati inanın çocuk gibi heycanlıyım :)) bir an önce bitmesini bekliyorum ama acele etmiyeceğim tam olsun saglıklı olsun

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Filtreyi alabilirsiniz, yeterli gelecektir.

Kayaları asit testinden geçirip kullanabilirsin. Nasıl yapıldığına gelince; Marketlerden temin edeceğin Tuz ruhunu akvaryumuna koyacağın kaya/taş ların üzerine düküyorsun, eğer köpürmez ise kullanıyorsun.

Cichilid türlerine hakim olan arkadaşlar, kum ve kurulum hakkında size bilgi verecektir.

baydiee bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı uğurlu olsun. Konu güzel ilerlemiş ve sanırım en doğru karar verilmiş. Cichlid türü işin içine girdiğinde bitki konusunda daha da dikkatli olmak gerekir. Aslında Cichlid geniş bir aile ama Malawi türleri zaten genel olarak bitkiliye uygun değildir. Tanganyika türleri içinde nispeten bulmak mümkün ama Malawi akvaryumlarında daha zor.

Kum olarak quartz kum yanında mercan kırığı kullanmak mantıklı. Sadece mercan kırığı da tercih edilebilir. Anubias türü bitkiler hem güzel hem de bu türe dayanabilecek nadir bitkilerdendir.

Dış filtre yeterli görünüyor, eğer soruınsuz ise alınabilir bence de.

baydiee bunu beğendi.
  14. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Kayalar için verdiğiniz fikir cok iyi mutlaka uygulayacağım. Çünkü ince eleyip sık dokumak istiyorum.

murer bunu beğendi.
  15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Ziya Bey merhaba, chichlid türleri kumlarla oynamayı demeyelim de, kaya altlarını kazarak kendilerine barınak ve yuva yapmayı severler..

Dekor konusunya, yabana oturacak yüzeyi geniş kayaları tercih ederseniz, balıklarınız rahat edeceklerdir. Ergen olduklarında, dişiyi bu yuvaya çekebilmek ve çiftleşmek için kaya altlarını kazarlar. 4 tür besledim şimdiye kadar ve bu 4 türde de bu şekilde olmuştur. Malawilerin genel karakteristik özelliklerinden birisidir. Tank ölçüleri ve eni bu anlamda ön plana çıkıyor..

Biz (hobiye yeni başlayan ve araştıran araştırmayan türk insanı olarak) elimizdeki mevcut ekipmanlarla ısrarla beslemek istediğimiz türü seçeriz. Akvarsit olarak, doğayı taklit etmeye çalıştığımızın farkındayız. Belgesel izlemek tadında bir tank dizaynı isteniyorsa, doğayı taklit etmek için buradan malawiye gitmeye gerek yok diye düşünüyorum. İnternetten malawi gölünün su altı görüntülerine bakarak güzel bir dekor oluşturabilirsiniz.

Kuma gelelim, kum ince mercan kırığı uygundur. Hatta direk ince mercan kırığı (2-3 mm kalınlığında veya bulabilirseniz daha ince) suyun PH ını tamponlayacağından, sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Bitki illa isteniyorsa kesinlikle anubiası tercih edebilirsiniz. 3 kökü 15 - 20 TL ye 3 kök alsanız, kesinlikle güzel bir dekor oluşturabilirsiniz. :ay:

Genelden hariç size şahsi fikrimi yazmak ta isterim. Gemileri sevdiğinizi okudum, ancak doğal olmayan, bence güzel durmuyor tankta.. Bunu yapay bitkileri 6 - 7 ay tanktan çıkarmamakta ısrar eden biri olarak ben mi söylüyorum? Evet ben söylüyorum... Doğallık iyidir iyi. :D

Size doğallıktan yana bir kaç örnek göstermek isterim. Aşağıdaki resimlerin ilkindeki gibi orjinal bir kaya dekorunu strafordan yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

baydiee bunu beğendi.
  16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Örnek dekorlar gerçekten hoşmuş.

17. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Erman Bey çiklet tecrubenizden dolayı size bir istirhamım olacak mpanga,afra coube , lions cove . red dorsal , afra white top ,afra jalo reef bu balıklardan 1e 3d gibi bi karısık koloni yapsam akvaryumda toz dumana gidermi yoksa birbirlerine uyum sağlarlarmı?

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

1e 3d çok az ve türü azaltmanızı öneririm. 100 x 50 x 50 tankım var ve 3 türe iniyorum. 4. tür olan neonspotları besleyebilmek için politlere yol verdim. Yarın sabah gidiyorlar yeni sahiplerine. ;)

baydiee bunu beğendi.
  19. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Biraz gec hazırladım akvaryumu daha eksikleri var ama yavas yavas hazırlıyorum tepe filitre için bi kaç malzeme eksigim var sadece sungerle bile quartz ın tozunu temizledi

hava motorunun 4 cıkısınıda baglamak zorunda kaldım cunku hava motoru tırt çıktı :) ne güzelde hayal kurmustum hava taşlarınıda buna bağlıyacaktım :(

balıklarıda yakında alırım istedigim yavruları bulamıyorum.Birde yaşadıgım yer biraz akvaryum sektörü konusunda çok kısır herşeyi İstanbul,Ankara,İzmirden temin etmek zorunda kalıyorum.Bu arada arka fonu kullanmadım akvaryumun arkasına gecici olarak koydum.Arka fon ve yan camlar için degişik bi fikrim var onu ilerde uygulayacağım :) forumdakiler diyecek 6 ay sonra bu akvaryumu anca bitirecek diye:)

bu arada kapak bitince pimaş boru gözükmeyecek bozdolabı imalatçısı benim istedigim kapagı yapacakmıs ama kapağın arasına biraz nakit sıkıştıgından 1 hafta sonra yaptıracagım kapağı :)

Pazarcı esnafı olduğum için,surekli farklı semt ve şehirlerde pazara çıktıgımdan dolayı bu ara biraz ilgisiz kaldım akvaryumla

akvaryumun son hali bu :)

20. baydiee

baydiee

İsim:
    ziya aydın

Akvaryumum patladı.Nazara geldi sanırım.tamire yolladım,cok üzgün ve moralsizim :)))))Sıfırdan soküp yeniden yapıcaklar akvaryumu

Sayfayı Paylaş