1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

206 Cm Bitkili Discus Ve Teknoloji

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde usuruh tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. usuruh

usuruh

İsim:
    ufuk şuruh
    Boyut (cm): 206*56*76 CM
    Kapasite (litre): 650 L
    Canlılar: Discus, tetra

Malzemeler: Tetratec 700, tepe filtre, 600w ısıtıcı, 2500w ısıtıcı, 300 ısıtıcı, 1000l sump motoru

Akvaryum Bakımı: Günlük %20 su değişimi

Kullanılan Yemler: Danayüreği

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: Yok

Akvaryumu kuralı iki ay oldu yeni evdi düğündü derken bu zamana kadar kendi halinde ilerledi şimdi çalışmalara başlıyorum. Projelerim kumandalı otomatik elektrik tesisatı, otomatik su değişimi.
    Elektirik tesisatını tanıtayım.

12 kontaklı kumanda, 2 zamanlayıcı ve 10 priz kullandım.

1-3 fişler aydınlatma aç kapa (zamanlayıcı kontrollü-manuel)

4-7-8-9-10 aç kapa

6-7 dalga motoru tepe filtre aç kapa (zamanlayıcı kontrollü-manuel)

11 ışık zamanlayıcı devreye alma çıkarma

12 motor zamanlayıcı devreye alma çıkarma

Isıtma 2500w sump içinde kurulum aşamasında
    Sump kurumayı bekliyor yarın balkondaki yerini alacak
    Sumpta şamandıra sayesinde akvaryumdan su eksildi otomatik ekleme yapabiliyorum. su arıtmadan gelen suyu camlarla su akışını ayarlayıp ısıtıcının olduğu bölgeden geçmesini sağladım ısıtıcı kendiliğinden termostatlı ama ben ona dijital termostatla ilave ederek işimi sağlama alıyorum yoksa balık çorbası yapabilirim akvaryumda. Sump balkona koruyorum ses ve kokudan ötürü. 3 hortum var 2 sump gidiyor su geliş gidiş. 3 ise akvaryumda kafa motoruna bağlı zamanlayıcı ile istediğim zaman istediğim seviyeye kadar suyu boşatmada kullanıp. Ayriyeten su dönüşte tıkanma olur akvaryumda taşma olmaması için manyetik şalterle su belli bir seviyenin üzerine su çıktığında boşatma sağlayacak.

Birazda owerflow bahsedelim 25 ve 40 borulardan ve çift su girişi geliştirdiğim owerflow

Önlem 1 sump geri dönüşte aksaklık durumunda akvaryumun taşmasını önlemek için seviy kontrol ekledim belli seviyenin üstüne su çıkarsa sump motorunun enerjisini kesiyor. seviyr swich düşük akımlı olduğu için röle ile taqkviye yaptım. yorumlarınızı bekliyorum.
    [video=dailymotion;xl3h8b]http://www.dailymotion.com/video/xl3h8b_mov09979_animals[/video]

Önlem 2 Akvaryum otomatik su değişimi için kullandığım kafa motoru su aşırı yükselince ikinci bir koruma olarak seviye sensörlü yardımı ile suyu boşatmaya başlıyor. Seviye sensörlünü zamanlayıcıya bağladım aşırı yükselme durumunda otomatikman suyu boşatmaya başlıyor.

http://www.akvaryum.tc/Forum/dosyalar/91855/15_9_2011_17_11_15_1.jpg[/IMG]
    [video=dailymotion;xl3wut]http://www.dailymotion.com/video/xl3wut_mov09984_animals[/video]

ozgun_cyprus, YIKIKTEMO ve BassKiller bunu beğendi.
  2. molly

molly

İsim:
    eren andinç
    Cevap: 206 Cm Bitkili Discus Ve Teknoloji

çok güzel bir sistem. Maşallah nazar deymesin :nazar::nazar::nazar:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam her detay büyük bir titizlikle düşünülmüş ve gerçekleştirilmiş tebrik ederim.Isıtıcı oldukça kuvvetli olmuş. Umarım bir arıza vs durumu yaşanmaz. Bu waatta bir ısıtıcı suyu çok hızlı bir şekilde ısıtabilir,hatta kaynatabilir.Balıklar oldukça neşeli görünüyorlar nasıl ? Eş tutma durumları varmı ? Sağlıkla beslersiniz inşallah. Birde arka fon olmuş olsa akvaryum çok daha güzel gösterirdi kendini.

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olcay hocama katılıyorum. Güzel bir fon akvaryumun havasını değiştirecektir.

Ama şu da bir gerçek ki fonsuz bile çok göz alıcı bir tank. Maşallah Allah nazarlardan saklasın.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumun oluşturulması emek barındırıyor ve o da karşılığını verecek gibi görünüyor. Maşallah balıklar da harika görünüyor.:nazar: Arka fon olmadığında direk gözüme batar benim normalde ama bu akvaryumda rahatsız etmedi gerçekten.

Elektirik tesisatı biraz karmaşık olmuş aslında daha farklı bir istem yapılabilirdi ama sonuçta işlev aynı.

Sağlıkla besleyin, güzel bir emek sonucu akvaryum olmuş.:ay:

6. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Maşşallah Çok güzel görünüyorlar.Ellerine emeğine sağlık.

7. usuruh

usuruh

İsim:
    ufuk şuruh

Isıtıcı için dijital ve normal termostat kullanarak çift önlem alıyorum. otomatik su değişimi bitti yaklaşık 100-150 litre suyu 10-15 dkda sisteme ekliyorum çok büyük rahatlık oldu otamatik su ekleme birkaçtane eş var hatta ev taşımadn önce yavruda aldım ama boylandıramadım biraz balıklar toparlasınlar kendilerini denemelere dem edecem. arka fonda sıkıntılıyım birkçtane aldım denedim mavi ton en sevdiğim fon olduğu halde renk uyumu sağlamadı kum mobilya ile siyah dallı fon denedim çok karattı açık renk fon arayışı içindeyim

8. usuruh

usuruh

İsim:
    ufuk şuruh

Aydınlatma tesisatı bitti sonunda

120 cm 11 sıradan oluşan günışığı ve beyaz led grubu

40W*1 30W*2 adet 25W*2 adet T8 Grolux florasan

2 adet 10w mavi power led

Sonunda otomatik su değişiminde tamam. Sabah 9 zamanlayıcı kafa motorunu 15 dk çalıştırıyor suyu boşatmaya başlıyor. bu sırada sump motoruda deve dışı kalıyor suyun %25 bu şekilde tahliye ediyorum 15 dk sonunda sump motoru devreye giriyor. su dolmaya başlıyor yaklaşık 15 dk içinde akvaryum doluyor. sumpa su arıtıcıdan şamandıra yardımı ile eksiğini tamamlanıyor ve işlem tamam. sump gelen suyu ısıtmak için 600w ısıtıcı şu anda yeterli geliyor. kışa doğru 2500w ısıtıcıyı da devreye alacam.
    [video=dailymotion;xl5pw6]http://www.dailymotion.com/video/xl5pw6_mov00019_animals[/video]
    110*40*50 sump garibim balkonda kaldı :) eve giremedi elimden geldiğince biyolojik malzemeler kulandım. Sump 1 gözde bioball + seramik+ karides. 2 gözde kedi kumu zeolit 3. Göz mavi sünger ve amonyak giderici süngerler. 4.göz ısıtıcı sump motorunun yanında gene çeşitli büyük boy biyolojik seramikler kullanıyorum akvaryumdan gelen suyu girişinde elyaf kullanmıyorum akvaryumdan gelen büyük atıkları karidesler hallediyorJ.

9. usuruh

usuruh

İsim:
    ufuk şuruh

Yürekolikler
    [video=dailymotion;xl8sku]http://www.dailymotion.com/video/xl8sku_mov00044[/video]

Sayfayı Paylaş