1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

20w ve 10w Power Led (15000k 16000k ) Armatür Kasa

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde hasan1980 tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Estafurullah o nasil soz oyle kafani sisirdim kabul etmiyorum. :)

Sent from my Huawei Ideos X5 using Tapatalk

2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Cevap: 20w ve 10w Power Led (15000k 16000k ) Armatür Kasa

Bende 5 adet 20 Watt led var ama ledlerin sarı kısmına çok rahat elimi değdirebiliyorum, ısıyı daha çok alüminyum panel alıyor ve ayrıca 4 adet fan devamlı üflüyor, bana ısınma çok normal gelmedi. Devamlı yüksek sıcaklık ledin ömrünü tüketir. Bu arada ben tek parça 8 kg alimunyum panel kullanıyorum.
    İlk sistemi senin gibi kurmuştum, 12*3 Watt =36 Watt ledleri 12 cm çapında yuvarlak soğutucu panel üzerine koymuştum,sonuç olarak bu ledler 2 ay sonra çoğu yandı. Bence ısınmaya dikkat etmek lazım.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ozkan abi bende de o ledlerden var arkasina 1 kg sogutucu bagladim ledi yakinca o yesil kisima elini bile yaklastiramiyorsun.

4. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Halil peki tek 20w led kac V akim cekiyor?

Led 12-15v 1.7 a degerinde. Aldigim bu driver kac V akim veriyor tek lede? Uzerinde out +34V 1.7a yaziyor.

Ozkan bey sizin led K degeri kac acaba?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi zaten olay orada lede 50v ta versen 11 v ta varsen akim 1.7 yi gecmedigi surece saglikli calisir . Sen tek bagladiginda uzerinde yazanin tamamini verirsin 2adet seri bagladiginda akim sabit kalir volt 2 ye bolunur.

6. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Ok anladim simdi tamamdir. Otekini baglayinca biraz daha azalcak isinma ozaman.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Tolga Bey benim ledler 20 watt 20.000 Kelvin diye aldım ebaydan, şu anlık memnunum...

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Olayı çözmüşsün Halil...

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Özkan beye katılıyorum, ledlerde soğutma çok önemli. Büyük soğutucu kullanarak,fansız devam etmek ledin ömrünü sadece biraz uzatabilir. Fan kesinlikle olmalı. 10W lık mavi ledim büyük ihtimal fansız soğutucu kullandığım için bozuldu. Diğer 20W lık projektör ledin de sanırım 10W lık kısmı bozuldu, tam kapasite çalışmıyor....

Nihayetinde Led sistem yapacakların en çok önem vereceği konu soğutma sistemi olmalıdır.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Biz hep sogutma diyoruz ama sonucta bunlar cin mali ve cok ucuza geliyor birazda ondan dolayi cabuk bozulmus olabilir mi?

11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Halil bey nerdeyse bütün markalar çinde üretilmiyormu ama creede satılıyor ebayda markasız üründe kullanılan hammadde iyi ise zaten pek bir fark kalmıyor bence.
    Eger çok iyi bir sogutma istiyorsanız bakır bloklu ekran kartı sogutucuları var veya ucuz olarak alüminyum bloklu işlemci fanlarını baglayıp kullanabilirsiniz kendim başka arkadaşa öyle yaptık sonuçta:ekran kartının sogutucusunda ledin ışık veren tarafına çok rahat dokunabildik..

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ama bizim bahsettiğimiz ledler 10w ve 20w tek blok ledler bu ledler şuan için Türkiye piyasasına bile pek girmişliği yok. Zaten Tek Yüksek vat yerine Tek Tek 1w veya 3w kullanmak sanki daha mantıklı.

13. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Halil bey bende sizin düşündügünüz gibi düşünüyorum ama bu tür ledlerin(1w 3w) dezavantajlarıda yok degil nasıl:
    mercek kullanmak zorunlu
    driver ücreti toplamda alınan ledlerin kendisi kadar nerdeyse..:(
    3w lıkları yakan gördüm forumlarda..:( sadece sogutucu blok yetmiyor
    yoksa bende 50 adet almayı düşünüyorum ama dirvere bir çare bulamazsam 20w veya 10w lıklardan dizecegim gibi görünüyor bu acg firmasının ne yaptıgı driver olayını malesef kavrayamadım eger onu anlarsam her türlü ucuz olur driver..
    yanlış anlaşılmasın bunlar benim düşüncelerim hata olabilir tartışmaya açıktır..

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yalnız o dediklerinize max 30v dc besleme yapmanız lazım yoksa direk fişe tak olmaz. Tek ledler de de merceksiz kendinden 70 derece olanlar var ayrıca onların driverlarıda aynı paralara gelir.

15. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Led stokta bir hesaplatma yapıyorum driver daha pahalıya geliyor..:(
    Sanırım farklı firmadan almak gerekiyor veya farklı bir yol denemek gerekiyor..:(
    Halil bey siz haberdarmısınız acaba bu acg firmasının driverlerini nasıl kullanabilirim?konu dagıtıyorum çok özür dilerim ama..:(
    1wattlıklardan 50 tane baglayabilirmiyim bu dirvere örnegin şerit led adaptörünü güç kaynagı olarak kullanarak? yoksa teker tekermi baglanıyor diger 1000ma içinde geçerli bu sorum..

16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

10W 20W lık ledlerde ısınma ne derecede oluyor.
    bendeke 1w ledler (96adet) şu anda 2 fan ile ısınma sıkıntısı yok. Alüminyum panel çok hafif ılımakta.

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Eger iyi bir sogutma kaynagı olmazsa el yakıyor ciddi şekilde..:( tecbübeyle sabit ancak çok iyi su sogutmalı blokları var bunların onlarla sogutma iyi oluyor bide 10wlıklar 3 şekilde üretiliyor şekil itibariyle yuvarlak kare ve dikdörtgen benim kullanıdgım kare idi..

18. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Arkadaslar ben 1w ve 3w liklarin 12000 15000k gibi degerlerde bulamadim siz nasil buldunuz? Ayrica bende 92 tane 1w ledde mevcut. Bu blok ledler istenilen K degerine ulastiricak.

19. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Benim konuda var Bursada bir firma üretimi yapıyor. ayrıca internette yurt dışında bulunabilir.

20. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Evet arkadaslar sabah sabah diger 20w lik 15000k lik 11-15v 1.7a de calisan ledide lehledim ve calistirm fotolar asagidadir.

Yanliz sogutma pek yeterli degil gibi. Kasanin icine fan koymayi dusunuyorum. Kucuk pclerde ekran kartlarina konanlardan. Tavsiye ve nereye koymaliyim oneri bekliyorum. Adaptor 34v liktir.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Resimlerde cikan meyve ve mutfak gerecleri icin kusura bakmayin :D

Sayfayı Paylaş