1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

20x20x20 bitkili akvaryum kurmak için

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde yinemibamya tarafından 14 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz
    Merhaba arkadaşlar

20x20x20 ebatlarında güzel görünüşlü bir bitkili akvaryum kurmak istiyorum. Banyoda küçük bir masanın üzerine koyacağım.

Hangi malzemeler ve ekipmanlar kullanmam gerektiğini sormak istiyorum.

1) Taban malzemesi ne olmalı?
    2) Bu büyüklükteki bir akvaryum için hangi bitkiler uygun olur?
    3) CO2 nasıl eklenmeli?
    4) Gübre nasıl eklenmeli?
    5) İç filtre mi şelale filtre mi kullanmalı?
    6) Işıklandırma nasıl olmalı?

Yardımınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: 20x20x20 bitkili akvaryum kurmak için

Öncelik ile profil bilgilerinizi tamamlarsanız, size isminiz ile hitap etmek bizi daha memnun edecektir.

Bahsettiğiniz teknolojide ve bu kadar küçük boyutlar da bitkili akvaryum kurma sebebiniz daha kolay olduğu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Düşündüğünüz hacimdeki akvaryumda gübreleme yaptığınız takdir de suyu stabil tutmanız, bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden dolayı, düşük destekli bir akvaryum kurmanız daha iyi olacaktır. Yok ''Ben illaki bunu yapacağım.'' derseniz, o zaman sorularınızı yanıtlamak düşüyor bize.

1) Bitki toprağı, gübre ve terciğe göre dere kumu, hagen kum, aquaclay.
    2) Bu kadar ufak akvaryum için iki kök Blyxa alsanız dahi, arka plan olarak kullanırsınız, bana kalırsa Parvula derim.(Her şeyi ile zor olsun):)
    3) Gene bu boyutlardaki akvaryumlar için tasarlanmış, İSTA'nın yanılmıyorsam 100 gr lık Co2 Tüpleri bulunuyor, kullanılabilir.
    4) İşte burası zor olan yanı, bilgi varsa sorun yok, ama bilgi yok sa test kitlerine ihtiyacın olacak.
    5) Bu da göreceli aslın da ben olsam kalın bir kum yatağı ile temizlik yaptırırdım, ama siz gene de minik bir şelale filtre kullanabilirsiniz.
    6) Ben ce en iyi seçim 1x3 watt veya 3x1 watt 10.000 kelvin power led, yada 6.500 kelvin değerlerin de tasarruflu ampul kullanılabilir.
    7) Sormamışsın ama, akvaryumun bulunduğu ortam da ısı sabit olmalı, ısıtıcıya gerek duymayalım.

Bu sana olur High-Tech.

Bir de Low-Tech düşünelim.

1) Tabanda kum olarak hagen kullanalım, bir kaç tane de misket gübre ile de destekleriz.
    2) Kısa boylu bitkilerin bir çoğu olur,
    3) Zor bitkiler kullanılacak ise, sıvı karbon işimizi görür. Seachem Flourish Excel
    4) Şırınga ile minik mink eklenebilir, gene macera ararasak zor bitkiler de.
    5) Minik bir şelale filtre işimizi görür.
    6) Alışveriş merkezlerinde masa lambaları satılıyor, tasarruflu ampul işimizi görüz fazlası ile.

Gene bir alternatif olarak, sadece kum, şelale filtre ve masa lambası ile kurup, java moss lu kiraz karides akvaryumu yapabilirsin.

T3kniker, fth-94, Heliak ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Merhaba

Murat bey ismim Yusuf. Kayıt olduktan sonra isim değiştirilemiyor sanırım, kusura bakmayın lütfen.

Tavsiyeleriniz gösteriyor ki low-tech seçeneği daha uygun. O halde bu akvaryumu şöyle kurayım: Fikirlerinizi yine beklerim.

1) Tabana Hagen kum. (5 cm kalınlıkta yeter sanırım) Kum içerisine 2-3 adet misket gübre (Gübre markası bilmiyorum)
    2) Kısa boylu ve kolay 2 çeşit bitki (Tür olarak ne önerirsiniz?)
    3) Zor bitkiler kullanmayayım da başıma dert almayayım. O halde CO2 takviyesine gerek yok diyebilir miyiz?
    4) Kurulumdan sonra misket gübreler hangi sıklıkta ve nasıl eklenebilir?
    5) Minik bir şelale filtre kullanayım.
    6) Işılandırmada tasarruflu masa lambası kullanayım.

Saygılar

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkürler Yusuf Bey.

Aslında imkan varsa ölçüleri 30*30*30 yapabilirsen süper olur, en azından ısıtıcı sığabilsin içerisine.:)

1) Ölçü 30 cm ye çıkarılacaksa kum kalınlığını 7-8 cm ye çıkartmak daha iyi olacaktır.
    2) Siz kurulumu yapın forumdaki arkadaşlarım size inanırlarsa bitki hediye edeceklerdir.
    3) Gerek yok, gerek olduğunda sıvı karbon imdadımıza yetişecektir.;)
    4) Aslında kurulum aşamasında temin edebilirsen daha iyi olacaktır, Tunç Sönmezoğlu'nun gübreleri hem başarılı hemde fiyat olarak ekonomiktir. www.yasmut.net
    5) Doğru bir seçim olur Atman'ın en ufak modeli işini görecektir.
    6) Dediğim gibi Bauhaus, Paratiker gibi marketlerde, yaklaşık 10 TL gibi rakamlara masa lambası mevcut, 18 watt veya üstü 6500 kelvin değerlerinde ki gün ışığı fazlasıyla işimizi görecektir.

Heliak bunu beğendi.
  5. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Tekrar merhaba
    Akvaryum için banyoda bir masa ayırdım. Onun üzerine koyacağım için 20x20x20 ebatından şaşmamak istiyorum.
    O halde en kısa zamanda akvaryumu camcıya yaptırtacağım. Hagen kum, şelale filtre, sıvı karbon ve gerekli ampülü satın aldıktan ve kurulumu yaptıktan sonra forumda paylaşırım.
    Yine görüşlerinize göre bitki (ve uygunsa karides veya betta) edinirim.
    İlginiz için teşekkürler. Görüşmek üzere.

murer bunu beğendi.
  6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Banyoda, sabun kaçmasın sonra?:D

Bari yüksekliği 30 yaparsan, ısıcı filan sığar, yoksa sorun olacak.

crea7us bunu beğendi.
  7. yinemibamya

yinemibamya

İsim:
    Yusuf Durmaz

Söylemeyi unutmuşum. Elimde Roxin'in 18 cm uzunluğundaki bir ısıtıcısı var. Onu kullanacağım.
    Ama ısrarlarınız sonucunda 30x20x20 ebatını da düşünmeye başladım :)

murer bunu beğendi.
  8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Evet, bende 30 cm fikrine katılıyorum. Oksijen açısından da ve balık olarak bir tane erkek beta düşünmeni tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş