1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

210 litre akvaryum.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Mustunol tarafından 7 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL
    210 litre akvaryum yardım!

selam arkadaşlar. bugun akvaryumcuda çıkma bir akvaryum gördüm hoşuma gitti. boyutları 105 x 40 x 50 cm. 210 litre kapasitesi var 6 mm camdan yapılmış. akvaryumcu tekrar silikon çekmiş akvaryumun camlarına. akvaryumu aldım.pazar gunu eve getireceğim. yunus, beyaz prenses ve sarı prenses besliyorum. akvaryumun kumunu ne kullanayım. dekor olarak nasıl bir taş önerirsiniz mağara tarzımı yapayım yoksa bol kayalık mı? bitki olarak neler önerirsiniz. arka fonun rengini mavi mi yapayım? filtre olarak astro 2202 dış filtre kullanıyorum. 100 watt lık ısıtıcı yeterli mi? en önemlisi aydınlatma olarak şerit led düşünüyorum. bu boyutlardaki akvaryum için ledleri kaç çeşit ve kaç metre almalıyım? 40 cm lik bir hava taşı var bir 40 cm lik taş daha alayım mı? akvaryumda buhar camı yok. buharı nasıl kontrol edebilirim?

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Cevap: 210 litre akvaryum.

Aslında bu sorduklarınız onlarca kez yazıldı, çizildi, önerildi. Forum bir çok konuda ve malawi bölümünde envai çeşit bilgi mevcut. Fakat özet geçme ihtiyacı hissetim. Malawi cichlidleri ince ve kazabilecekleri kumları severler, bunun için krem / beyaz silis veya mercan kumu en iyisidir. Cichlid balıkları sert kaya balıklarıdır. Mağarada olabilir kayalıkta. Sert yapraklı anubias ailesi bitkilerinden koyabilirsin. Arka fonuda biz önermeyelim :) Astro marka dış filtreyi 1-2 kere duydum fakat görmedim ve tecrübem bulunmuyor. Dış filtre seçerken kabaca toplam hacim x 2 katı su çevirebilecek filtreler tercih edilebilir. Örneğin 200 LT'lik bir akvaryum için saatte 400 ile 500 LT su çevirebilecek bir dış filtre uygundur. Akvaryumun bulunacağı ortam soğuksa, yine kabaca Ankara'nın soğuğunda odada kısa kollu t-shirt, fanila v.b ile durulabiliyorsa (tahmini 25 - 26 dereceye tekabül eder) 100 watt yeterlidir. Fakat ortam soğuksa 300 watt'lık bir ısıtıcı bu akvaryum için olmazsa olmazdır.

3. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

dış filitre saate 300 litre çevirebiliyor. sanırım 100 watt yetecek gibime geliyor. aydınlatma ile ilgili nasıl bişey yapmalıyım? ne kadar led döşemem uygundur?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hasan abi gerekenleri yazmış. Bunların üstüne ek olarak

Dış filtre alırken hacim x 3 olması lazım. Yani 210 litre akvaryuma en az 600 litre çeviren bir dış filtre gerekli. Arka fon olarak mavi iyi durur. 100 wattlık ısıtıcı yetmez değil ama 200 watt 1 satte ısıtıyorsan 100 watt 2 satte ısıtır. Bitki olacağı için ayrınlatmayı normalden biraz daha fazla tutmanız gerekli. Şerit led hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazarlar.

kerem11 bunu beğendi.
  5. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

benim kafama şu takıldı 210 lt için 6 mm cam sizce ince değilmi
    birde akvaryumun altına strafor koymayı unutmayın lütfen şimdiden hayırlı olsun

300 w ısıtıcı gerekiyor
    birde kullanan arkadaşlardan biliyorum astro markayı tavsiye etmiyorlar :)

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

105*40*50h veya 105*50*40h ölçülerindeki akvaryuma 6mm yeterli.

7. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL
    Akvaryumcuda gelirken strafor getir altına ona göre keselim yerleştirelim demişti. astro dış filtre gayet sessiz çalışıyor hiç ses duyamıyorum desem yeridir. filtre etmesine gelincede elyafını bol kullanınca güzel berrak bir filtreleme yapıyor. hafta bir temizliyorum.

elimdeki mevcut filtre yetmez mi sizce?

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Malesef yetmez.

grafikdelisi bunu beğendi.
  9. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

malesef yetmez

10. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Dış filtrenin su çevirme gücünü sizin akvaryuma göre en az 400 lt olmalıdır.Fakat daha iyi temizlemesi için 500L ve 600L de de bir sakınca olduğunu sanmıyorum.

11. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

ozaman dış filtre olarak ne önerirsiniz? sessiz çalışan ve verim alabileceğim saate 600 litre su çevirebilecek.

12. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Valla ben 180 lt akvaryuma Dolphin C-500 kullanıyorum 500 lt su basabilir özellikli.Sizin içinse ben Atman at 3335 öneririm.Ben o filtreden bulabilseydim ondan alacaktım.Çok sessiz bir dış filtre arkadaşlarımdan biliyorum 600lt su basabiliyor ve çok da güzel temizliyor.

13. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

Atman at 3335 in fiyatları hakkında bilgin varmı?

14. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

100 ila 150 TL arası değişiyor.

15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Yeni konu açmak istemedim.Hacim x3 olarak hesap yapılarak seçiniz demişsiniz.Hasal Aytekin beyfendide x2 demiş .Tam olarak hangisi bu astro 2202 yi kendi 120 litre tankıma alsam yeterli olurmu ?

120x2=240
    120x3=360 Filtre Hangisi ?

Sayfayı Paylaş