1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

210 Litrelik Akvaryum İçin Aydınlatma Önerisi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde ege3580 tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Selam arkadaşlar,
    210 litrelik 90*60*40 tank için mercan da bakabileceğim göz önüne alınarak nasıl bir aydınlatma yapmam gerekir.
    Hazır sistemler pahalı olduğundan kendim yapacağım.

2. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    6*39 t5 öneririm Ben suan, 4 t5 kullanıyorum fakat 6 t5 yada lede geçiş yapma planım var.

3. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    peki;
    power led armatür kullansam olmaz mı? Ayrıca mercan için kalsiyum reaktör gerekli midir?

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güzel bir T5 kombinasyonu öneririm. Mercan türüne göre değişmekle birlikte, özellikle SPS bakacaksanız sisteminizdeki; Kalsiyum, Alkalinite ve pH' ı düzenli kontrol etmeniz gerekecek. Bunun yanında Fosfat ve Nitrat' ı da takip etmeniz gerekebilir.

Katkı kullanımı ve seçimi;

-Sistemdeki kalsifikasyon verimine (yavaş, orta, hızlı) ve buna bağlı iyonik tüketime (Ca, Alkalinite ve diğer iz elementler). Özetle sert mercanların nüfusuna ve büyüme hızına,

-Katkının ya da yöntemin kullanım ve bakım kolaylığına,

-Dozlamadaki olası hata payı ya da sistemin arıza yapma riskinin düşük olmasına,

-Uzun vadede su kimyasında dengesizlik yaratmayacak olması ya da su kimyasını olumsuz etkilemeyecek olmasına,

- ve en önemlisi "ekonomik" olmasına,

bağlıdır.

Tabi bunlar ağırlıklı olarak SPS türü sert mercanlar bakacak arkadaşların düşünmesi gereken etkenler, size başlangıç olarak sadece; "iyi bir tuz" ve kaliteli bir su (RODI, damacana vs.) seçmenizi önerebilirim.

5. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Ben daha cok yumusak mercan turu bakacagim. Birkacda balik. O zamam.daha mi kolay olacak isim. T5 de ne kadat watt ihtiycimi gorecektir

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    O zaman sadece kaliteli bir tuz işinizi fazlası ile görecektir.

T5 olarak; 2 beyaz, 1 fiji purple, 3 aktinik olabilir.

Watt hesabı olarak değil de gözünüze hoş gelen, mercanların parlak renklerini ön plana çıkartacak renk kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.

Watt olarak ta zaten, litre başına 1,1 gibi bir orana tekabül ediyor.

7. ege3580

ege3580

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Gökhan Yüksel
    Peki iyi bir ps ile su değişimi yapmama gerek var mıdır? Birde aşağıdakiler sistem için yeterli olacak mı?
    180 -210 lt akvaryum (daha karar veremedim)
    Uygun sump
    İyi bir ps
    Kafa motoru
    Sirkülasyon motoru
    Canlı kaya (ne kadar olmalı)
    200 watt ortalama aydınlatma
    Deniz tuzu
    Dediğim gibi yumuşak mercan ve balık
    Birde ilk kurulumda suyu deniz suyu mu kullanmalıyım? Ayrıca bu sistemin aylık elektrik faturası nasıl olur. Bütçe sınırlı olunca maalesef bu soruları soruyorum. :)

Ayrıca yardımlarınız için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş