1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

23 lt Nano ya Ultraviyole Takmasam mı?

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde DoGgY tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    Fluval edge 23L.Dış filtre kulllanıyorum çıkış ucuna uv taksammı takmasammı kararsız kaldım.Yardımınıza ihtiyacım var.

Bulent Bey

Uv kullanılan su daha berrak olur, ancak bu sadece balık akvaryumları için iyi olabilir bence, mercan akvaryumlarında bakterilerin yapısının bozulacağından pek tavsiye edilmiyor. Olumlu yönde görüş belirten de var, olumsuz yönde de anlayacağın. Balık akvaryumlarında hastalık yapan parazitler yönünden iyi olabilir. Yosunda azalır ama mercan akvaryumlarında üstatlar daha iyi bilgi verir düşüncesindeyim. Mercanlar konusunda daha o derece deneyimim yok.:)

Veysel Bey

Kullanılıyor uv, ama uygun uvler var sanırım, ışık gücü ile alakalı hatırladığım kadarıyla dedim ya konunda dile getir istersen ona göre yol gösterirler. Burada da anlatılıyor bir uv. bir bak oku.
    https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CE0QFjAD&url=http%3A%2F%2Freefedu.com%2Fdeniz-akvaryumu-uv-ultraviyole.html&ei=rUKuUY6jHIaYPaeqgOgL&usg=AFQjCNEPhC6JIAhBhbSQ-RwfAE6KzWwbTg&sig2=UVnVpiUiipofiiOofVxrVA

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mesajlardan alıntıları yapıp yeni konu açmışsın iyi olmuş. Yukarıdaki ifadeler benim ifadelerim Bülent abinin yazdığı bir ifade yok orada, altta verdiğim linki okuduysan gayet iyi anlatıyor. Uv hakkında dediğim gibi üstatlar daha iyi cevap verir. Tuzlu suda uv kullanmadım ben hiç, kullanıp olumlu olumsuz yanlarını tecrübe edenler mutlaka cevap verecektir.

DoGgY bunu beğendi.
  3. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Veysel Bey

Hata için özür dilerim,ve ilginize çok teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Özür dilenecek durum yok, hepimiz bir şeyler paylaşıp öğrenmek için buradayız. Ama senden sonra baya bir makale okudum tuzlu suda uv kullanımı hakkında, genel ifadeye bakılacak olursa benim okuduğum 5-10 makalede genelde pek kullanılması istenmiyor yada gerek duyulmuyor diye ifade edebilirim. Hiç merak etmemiştim senin sayende araştırıp okudum bana da faydası oldu. Üstatların ve kullananların görüşleri neler bir de onları dinleyelim hep beraber fikir sahibi olalım bu konuda.:)

DoGgY bunu beğendi.
  5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    23 lt'de suyu kurutursunuz (bakteri açısından) ,haftalık su değişimi ile devam .;)

DoGgY bunu beğendi.
  6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hacim küçük, o hacime uygun uv bulamazsın zaten.
    Takma bence de.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

DoGgY bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence de o hacime uv gereksiz,zaten uv günde bir kaç saat kullanılıyor,fazlası iyi kötü bakteri demez hepsini öldürür...:)

İSYAN ve DoGgY bunu beğendi.
  8. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun
    İlginize teşekkür ederim takmaktan vazgeçtim.

veysel bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    UV bakterilerin DNA 'larını bozarak ölmelerini ve sağlayan bir yöntem olsa da çoğu patojen hasarlı DNA 'larını tamir edebilme yeteneğine sahip olduğundan dolayı %100 başarılı olamamaktadır. Sistemdeki patojenler üremeye devam ettikçe tam verimli çalıştırırsanız dahi tamamen yok edilemezler. Cihazın verimi de içinden geçirdiğiniz toplam su hacmi ile doğru orantılıdır.

Öncelikle tercih edilen UV sisteminin lambasının; orta basınçlı, polikromatik ve ışık şiddetinin yüksek olması gereklidir. Piyasadaki çoğu sistemde bu lambalardan yoktur. Patojenlerin yokedilmesi; su debisi, suyun berraklığı ve sıcaklığına bağlı olarak değişir.
    UV' nin filtre sisteminin en sonuna konumlandırılması ve suyun içinden en temiz, en şeffaf halde geçirilmesi lambanın etkisini arttıracaktır. UV lambaları 6 ay içinde %40 güç kaybına uğrarlar ve yenilenmeleri gerekebilir.

UV dozu: Her zaman gördüğümüz litre başına watt hesabı biraz yanıltıcıdır. Belirtildiği gibi UV 'nin verimi; su debisi, berraklık ve sıcaklık' tan etkilenir(lambaların en verimli çalışma sıcaklığı 43.3 C°'dir). Yok edilmesi hedeflenen patojen ve sistem hacmi de bu dozlamayı etkileyecektir. Watt özellikleri, sisteme uygun UV donanımını seçmek için sadece bir ön fikir vermektedir.

Uv dozu : UV şiddeti (ųW/cm²) x zaman (saniye) = ųWs/cm² birimi ile ölçülebilir. Denklemden de görüleceği üzere UV dozlama, lamba şiddeti arttırılarak ya da suyun debisi kısılarak arttırılabilir. Örneklersek suyun geçiş hızını yarıya indirdiğinizde UV dozu 2 kat artacaktır.

UV 'nin çeşitli patojenleri safdışı bırakablmesi için bazı örnek dozlar aşağıdadır.

Mikroorganizma ----------------------------ųWs/cm²

Staphylococcus aureus------------------6600
    E.Coli-----------------------------------------6600
    Mycobacterum tuberculosis-------------10000
    Salmonella sp.------------------------------10000
    Chlorella vugaris----------------------------22000
    Nematode(yumurta)-----------------------92000
    Trichodina nigra(protozoa)---------------159000
    Paramecium(protozoa)--------------------200000
    Ichthyophthirius tomite (beyaz benek kistleri)------336000

Özetle UV budur :)

ozgun_cyprus, Ismail temel, DoGgY ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gene döktürmüşsün abi helal olsun bilimsel hobici işte .

Seyyar cihazdan online.

DoGgY bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Allah başımızdan eksik etmesin meşalesiyle bizi aydınlatıyor abi...:)

DoGgY bunu beğendi.
  12. DoGgY

DoGgY

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Sagun

Bu muhteşem bilgiler için size çok teşekkür ederim.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu iletiye ek olarak yeni bir tablo daha sunayım, çeşitli mikroorganizmaların yok edilmesi için gerekli UV dozlarıdır.

UV.png

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş