1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

24 saatte 4 yunusum öldü

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Kurtar Karakuş tarafından 30 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

 1. Kurtar Karakuş

  Kurtar Karakuş

  Mesajlar:
  3
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kurtar Karakuş
  Akvaryumda pas renkli 2 tane balığım var sürekli yan yatıyordu onu ölecek diye beklerken dün akşam eve geldiğimde 2 yunusu ölü buldum. %50 su değiştirdim mavi mürekep ilavı ve sarı renkli parazit ilacı ekledim. Öncesinde 2-3 gün kadar önce Green Teror ölmüştü.

  Akvaryumda 2 mavi prenses 4 sarı prenses 3 çöpçü 2 tane de pas renkli dediğim balıklardan var. Su değeri bozulmuştur dedikleri için biraz değişim yaptım. Dibi çok pisti akvaryumun.

  ölen balıklarda yüzgeçlerinde bir kızarıklık var. Akvaryumcuya göserdim pullarında sorunvar bu balıklar hastalanmış dedi kaya tuzu koy dedi. Kaya tuzu ekledim. 4 tablet

  En azından kalan balıkları kurtarayım istiyorun. Tek tek ölüyorlar. ensondaki resim ölmeden öncekji yunuslarımdan birisi. Onun da solungaçlarında hafif kırmızılık vardı
  Akvaryum 105 LT
  Bir iç filtre bir de pipo filtre var. Hava taşı var.
  Filrenin içinde karbon var
  Akvaryuma 2 yunus öldükten sonra 5 damla mavi ilaç, 5 damla da sarı renkli olan parazit damlası ekledim. O sabha diğer 2 yunus da öldü.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.058
  Yer:
  ankara (aydın)
  Akvaryum çok küçük hacimli, Balık sayısı da tahminimce fazla ayrıca balıklar iri balıklar. Büyük hacım ve bol oksijen isteyen türler ciklet türleri. Bu hacimde birde üst üste ilaç eklemesi ve tuz ilavesi yapılmış.

  Balıkları büyük hacimli bir kaba alıp biraz su degisimi ile bu kapta hava motoru ile hava vererek bekletin tankı dezenfekte edip tekrar kurulum yapın.

  Ciklet türleri en az 250 litre ve üstü hacimlerde beslenmelidir ózellikle iri balıklar. Sizin akvaryum da küçük 10 adet ancak beslenir bunu da tank kurulum ve filtrasyonunu tam sagladiginizi düşünerek söylüyorum.
   
 3. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.058
  Yer:
  ankara (aydın)
  Iç filtre ile olmaz bu balıklar, mutlaka bir diş filtre edinin, balıkların ölme sebebi sudaki filtrasyon eksikliğinden dolayı olduğunu tahmin ediyorum.
  Diş filtre bol bol su değişikliği gerek bu canlılar için. Suyu da iki gün dinlendirmeden eklemeyin.
   
 4. Kurtar Karakuş

  Kurtar Karakuş

  Mesajlar:
  3
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kurtar Karakuş
  Evet sanırım eldekileri kaybetmeden bunları akvaryumcuma verip daha ufak canlı doğuranlarla değiştireceğim. Akvaryumu da sağlam bir dezenfekte etmem lazım.

  Ben zaten her dip çekim yaptıımda 20 LT lik damacanalara su doldurup dinlenmeye bırakıyorum çeşmeden hiç kullanmadım. Aksi gibi yunusları aldığım arkadaşım da çeşme suyu dışında su kullanmıyor.

  Bu akşam eve geldiğimde durum şuydu. Yaşayan kaya ve 2 çöpçü de artık tepkisiz olmuş. Çöpçüler bazen hızla su yüzeyine çıkıp geri dibe batıyor. Tek sorun olmayan sarı prensesler ve mavi prensesler. hiç bişey olmamış gibiyüzüyorlar herhangi bir hastalık belirtileri de yok yem verince herkesten önce saldıryor.

  Pas renki dediğim balık bugun iyice kararmış ve yan yatıyordu ben öldü sandım çıkartayım derken canlandı ve yüzmeye başkadı ama şimdi yine ölü gibi yan yatıyor. Eşi de başında bekliyor. Eşinin renklerinde sorun yok ama diğeri baka bi karardı. Yaşayan kaya balığı da filtrenin oraya sindi.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 5. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  16.058
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bu şekilde değilde iki tür, mesela yunus ve sarı prenses olabilirdi. Az sayıda, yavru büyüdükçe de tanktan takas yolu ile çıkardı.
  Canlı doğuran daha uygun olur bu hacimde hem de güzel gösterişli bir tank olur. Keyifli hobiler.
   
 6. Kurtar Karakuş

  Kurtar Karakuş

  Mesajlar:
  3
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Kurtar Karakuş
  Akvaryumda ölü balık suyu bozar diye biliyorum. Peki bu bozulan su ölümlere sebep olabilir mi. Geçen hafta green tetörüm öldü sabah gördüm. Bu hafta da mavi prensesim ölçüştü geç farkettim.
   

Sayfayı Paylaş