1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

24 saatte 5 kayıp

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Tarık KÜÇÜK tarafından 8 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Merhaba Portal ailesi,

Geçtiğimiz 24 saatte 5 kayıp verdim ve bu durum çok ani oldu. Yürüttüğüm mantığa göre işin özü strese bağlı beyaz benek. Ancak anlamadığım durumlarda söz konusu, stresin nedeni akvaryum ışığını gece kapatsam bile odanın ışığının 2 gecedir açık kalmasına bağladım. Çünkü balıklar karanlık olmadığı için uyuyamadı, oda karanlıkken her biri köşesine çekilip uyuyordu ama odanın ışığı yanarken hala hareketli bir şekilde yüzmeye devam ediyorlardı. 3 percula beyaz benek olmuştu 1 perculada hiç bir sorun yoktu, yellow tang'te de görünürde beyaz benek yoktu ancak dün gözleri puslanmaya başlamıştı yinede hepsi yem yiyordu. Dün sabah uyandığımda 1 percula ölmüştü 2 karides başından kuyruğundan tutmuş taşımaya çalışıyordu ellerinden kepçeyle kurtardım çıkardım, akşam işten geldiğimde 2 percula ve yellow tang ölmüştü onlarıda hemen tanktan çıkarıp 3,5ml fritz 460 girdim tanka ps'nin toplama kabını çıkardım. Gece yatarken de son kalan percula da yaşamını yitirdi. Su da sorun olsa mercanlar ve anemonda ilk problem olurdu, gerçi elimde hiç test yok değerlerimi bilmiyorum ama mercanlarda açmama sorunu yok suyun ısısında da sorun yok soğutucu var en fazla 27-28 dereceye çıkıyor su sıcaklığı o da akşam üstü 5-6 gibi oluyor. Yaşanan bu durum sonunda yeni başlayan arkadaşlara verebileceğim nacizane öneri aydınlatma düzeninizi mümkün oldukça sabit tutun ve uzun süre açık kalmalarına pek izin vermeyin. Hepimize bol tuzlu günler.

sernur83, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kayıplarınız için üzüldüm. Geçmiş olsun :(

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun Tarık, aydınlatma düzeni önemli dediğin gibi. Tankın eski çok aksiyon bir durum olmadığı sürece sudan kaynaklanacağını bende tahmin dışı bırakıyorum. Ancak ani amonyak piklemesi gibi durumlar için testler elinin altında bulunmalı. Yeni balık girişi yapmadın değil mi yakın zamanda.

sernur83 ve Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  4. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Sağolun abi. Yakın zamanda balık girişi yapmadım abi, dediğin gibi en azından amonyak ve nitrat testi edineyim ara ara kontrol için elimde bulunsun. Bir süre balıksız devam edecem hem beneğin kuluçka zamanı geçsin gitsin hemde eşim doğum yaptı bebeklerimiz oldu bir süre maddi olarak keyfi harcama yapamayacam.

sernur83 ve veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı ömürlü olsunlar Tarik, Allah analı babalı büyütsün.

Tarık KÜÇÜK ve sernur83 bunu beğendi.
  6. sernur83

sernur83

Yer:
    Balıkesir / Ayvalık
    İsim:
    Serkan Sönmez
    balıklar için geçmiş olsun bendede yıllardır akvaryumumda duran paylanço ve damsel balıkları armatörün ayarlarını sırf mavi yakmaya ayarladığım için 5 inci günün sonunda üsleri bembeyaz oldu beyaz benek ve 4 balık öldü ışık etkiliyor bazı balıkları dikkat etmek gerekiyor ışıkları kapatma nedenim kırmızı alg olmuştu yanlış yaptım bedelini ödedim sonuç olarak balıkların strese girmemesi gerekiyor strese giren balıkta hemen beyaz benek oluşuyor ve ölüyor strese girme nedeni suyun sıcaklığının yökselmeside olabilir sıcaklığın 25-26 derecelerde olması gerekiyor çocıuğunuz hayırlı olsun Allah rızasını kazanan kullarından eylesin inşşaallah

Tarık KÜÇÜK ve veysel bunu beğendi.
  7. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir - Torbalı
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Amin inşallah

Sayfayı Paylaş