1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

240 lt Akvaryum 80 litre sump Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde KralMurat tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bölmeler arası mesefa önemlidir. Genellikle kule veya orta bölme büyük bırakılır ama su malesef kafa motoruna ayrılan bölümden buharlaşır. Böyle olunca yani motor bölümünde küçük alan bırakılınca buharlaşan suyu günlük eklemek zorunda kalırsınız çünkü devridaim motoru su dışında kalır. Bölme mesefasi orta kısım ps sığacak kadar, kulenin koyulacağı alan ise hacime uygun kule sığacak kadar olmalıdır. Geri kalan alan yukarı su basacak motorun bölümüne ayrılmalıdır. Tabi büyük sumplarda bu ayar daha rahat yapılır ama küçük sumplarda dikkat edilmesi gerekir. K yazan kısım yani birinci bölümü ayıracak bölme camlarının arası 4-5 cm olsa yeterli bana göre.

Bölme camlarını sumpun en üst noktasına kadar çıkarmayıp 3 cm üst seviyenin altında bırakmak gerek, sebebi tıkanmalarda su sump içinde hareket etsin taşmasın diye.

2. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Hocam teşekkürler, sizde olmasanız cvp yazan yok :) bu ps olayına kafam takıldı bide,ps ten temiz çıkan suyu yine aynı hazneye mi vereceğiz? devirdaim motoruna versewk olmaz taşar, aynı yere versek temizlenmemiş suyla karışacak. Aktif bi tuzlu su sump'ı görmedim ondan nasıl yapacağım tam bilmiyorum.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Genellikle bu kadar ince düşünülmez bu konuda. Ps'nin temiz suyu aynı hazneye verilse de olur devridaim motorunun olduğu bölüme verilse de. Fiziki olarak aynı bölüme verilmemesi akla yatkın tabi.

Neden taşma yapsın ki devridaim motoru bölümü ps temiz su çıkışı verilince ?

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Şimdi 2. bölmeden su ps'e giriyor. psten çıkan suyu direk 3. bölümdeki devirdaim motoruna verince,su 2. bölmeden ps motorunun gücüyle 3. bölmeye geçecek, yani akarak değil. ps motorum 5000 lt/h lık bi motor ve güçlü su basacak, devirdaim motorum ise 2000lt/h lık bi motor ve yetişemicek,yani 2. bölmeden suyun kendiliğinden akması daha iyi gibi, çıkan suyu 3. bölüme direk verirsek, ps motoru suyu 3. bölmeye basmış olur ve 2. motor arasındaki fark sump'u taşırır. Mantıken öyle geliyor bana.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senin ps motorun biraz güçlü evet ama gücünün neredeyse % 70 oranı kabarcık üretimine gidiyor. Tabi çırpıcılı ise. Bence bir dene taşma yapmayabilir belki.

6. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Sumpı tamamladım, yalnız kule işini camdan yaptım, hazır elime silikonu almışken, camcıdanda camı kestiriyorken iki camda kule için kestireyim dedim. 3 çekmeceli bi kule tasarladım, fakat kuleyi psi koyunca dönüş motorunun orya çok dar bi alan kaldı. Orayı olabildiğince geniş tutmanın faydalı olacağı söylenmişti ama sump biraz ufak geldi sanırım son bölme biraz küçük oldu. Su arıtma cihazıda siteden Orhan abiden temin etmiştim ama tesisata bağlarken biraz sorun çıktı ara aparatları uyduramadık :) o yüzden olmadı, sump şuan tuzlu su içinde silikonları 3-4 gün tuzlu suda bekletip sonra kullanayım dedim. Muhtemelen damacana suyu kullanacağım. Marka çok önemli mi uygun fiyatlı bi damacana suyu kullansam olurmu? Adi bi marka olsa bile en azından kaynak suyu değilsede Ro su kullanıyorlardır çeşme suyundan iyidir :) Maliyteti biraz düşürmek adına damacanada en uygun fiyatı verenden alacağım muhtemelen. Tuz konusunda da tropic marinlerin kampanyası bitmiş, heryerde 155 lira civarında. O yüzden red sea da olabilir muhtemelen. 25 kg ikiside fakat red sea 40 lira falan daha uygun hemde bilinen bi marka en azından. Flo.lara gelince marine life'a uğradım, flo.lar gümrüğe takılmış ellerinde yokmuş :) daha sonra tekrar uğricam. Şimdilik durum böyle, ufak tefek eksikleri iniş ve dönüş borularını vs, temin edip sistemi kurduktan sonra bu ay sonuna doğru suyunu koyacağım inşallah. Hala resim çekecek bi makine olmadığı için sump ve armatürün resimlerini paylaşamıyorum, en kısa sürede sump ve armatürün resimlerini ekleyeceğim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kolay gelsin aceleye gerek yok hepsi olur inşallah. Damacana markası bence önemli değil. Sahte olmasın ve TSE garantisi olsun yeter. Millet içmeye su bulamıyor bir de marka derdine mi düşeceğiz ben içemiyorum marka su. saat:gif

8. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Arkadaşlar akvaryumu bu haftasonu dolduruyorum. Azönce yıkadım kumunu kayalarını yerleştireyim dedim. Bi aydır kovada duran kumu dökmeden önce bi sudan geçireyim dedim ama su çamur gibi bulanıktı. 3-4 kere su değiştirdim hala bulaık ve bulanıklık geçmiyor. 10 litrelik bir kovanın içinde yarısına kadar dolu 8 kglik kum var. Nekadar su değiştirirsem değiştireyim sudaki bulanıklık geçmiyor. Aragonitin özelliğimi bu? Akvaryuma koyup üstüne suyu doldurunca da tüm akvaryum böyle bulanık mı olacak? Durunca çökelecek bişeymi yoksa kumu yıkamaya devam edeyimmi? İlk defa aragonit kullanacağım için durum normalmi kum kirlimi anlamadım. Saygılar

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne kadar yıkarsan yıka bir bulanıklılık olacak ilk etapta. Yeterince yıkamışsın sanırım akvaryuma koyabilirsin. Zamanla çökecektir.

Ancak alıntıda kayaları koymaktan söz etmişsin kayalar ölü mü? saat:gif

10. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Evet kayalarda bir aydan fazladır suyun dışında, kurutulmuş öldürülmüş temizlenmiş kaya. İçine bir miktar canlı kaya koyup aşılamamız gerekecek. Suyuda uygun fiyatlı bi damacana suyu buldum damacanası 3 liradan eve teslim edecekler, bu cumartesi geliyor. Suyunu koyup Yaallah dicez bu hafta inşallah :) Yarın sump'ın son halinin, armatürün, tankın kayalar ve kum yerleştikten sonraki halinin resimlerini çekip yükleyeceğim. Çoğu gitti azı kaldı inşallah :)

11. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Bugün suyunu ekledim. HisarSu ile anlaştım damacanasını 3 liradan getirdi eve kadar,11,5 damacana su aldı. Kayalar falan işin içine girince hacim baya bi düştü, sump'ta ağzına kadar dolu değil ondanda düştü tabi. Bukadar az olacağını beklemiyordum 220 litre su anca aldı :) yarında tuzunu eklicem ve armatürün ayaklarını yaptırıp üzerine oturtacağım. Diyatom süreci bikaç gün içinde başlayacak. Arkadaşın telefon ile resimleri çekip atacaktık oda çok kötü çekiyor hala son halini resmedip paylaşamadım :( şuan sump armatür suyu falan herşey tamam sayılır yarından itibaren bekleme sürecine sokacağız inşallah. Tuzu eklemeden önce yapmamı önereceğiniz bişey kaldı mı acaba? Dalga motoru için 2 adet 1200lt/h 'lık atman kafa motoru taktım şimdilik. 220x33 = 7,260 gr tuz ekleyip motorları ve psi çalıştırıp suyu döndürmeye başlayacağım. Atladığım bi yer varmı acaba?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Taban kumunu ekledin sanırım. Tuz 7-8 kg ekle ve akıntı motorlarını çalıştır. Erime tamamlanınca tuz yoğunluğunu ölçer son ayarı yaparsın bence.

Tabi birkaç gün içinde diyatom başlar demişsin ama nerden bu kanıya vardın anlamadım ? Daha tuz eklenmemiş ? Bir de fotoğrafları atlamışsın daha ne olsun. :F

13. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Hocam diyatom süreci tuzunu attıktan sonraki bekleme süreci değilmi? Yanlış biliyorsam düzeltelim :) dedim ki "tuzu ekleyip canlı kaya ile aşıladıktan sonra diyatom sürecine bırakacağız inşallah" yani tuzu eklicez, ölü kayaların yanına canlı kayalar koyucaz, ondan sonra beklicez. Demek istediğim buydu. Tuzum aras kargonun işgüzarlığı yüzünden aldığım sitenin verdiği adrese değil, benim eski aras kargoda kayıtlı olan ardesime gittiği için hala ekleyemedim. Söylenile göre pazartesi günü ulaşacak bana. Overflow tamam sayılır, 2 boru veya tek boru ile sürahiye taşıracağım deneyip bakacağım ona. Altta resimlerde görüldüğü gibi sumpa 3 bölmeli kule yaptım. orta bölmede ps ve son bölmede de dönüş pompası var. Dönüş pompası 3000 lt/h lik sobo marka bi kafa motoru. Armatürün balast ve duylarını karaköyden aldım. Örnek bi flo. alıp boyutuna göre duyları yerleştirip montajını yapacağım. Ayakları da demirciden salı gününe randevu alabildim :D biraz yoğunmuş. Resimlerdeki gibi elimle tutmicam yani ayakları olacak 4 köşeden :D konuştuğumuz gibi 2 ati blueplus 2 ati aquaspezial alacağım. Armatür baya büyük ilerde 4 flo bile ekleyebilirim :) 8x39 a kadar yolu var :) şimdilik 4 tane flo kullanacağım. Kumuda 8 kg aragonit vardı, 15 kg daha ekledim. kum yüksekliği istediğim seviyede oldu. Sonunda makine ayarladım resimleri çektim :) işte akvaryumun kurulu son hali

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aynısını yapmışsın helal olsun. Şimdi tuzu bekliyoruz sanırım. Aydınlatmada çok güzel olmuş ellerine sağlık. Bir sorum olacak, kayalar ölüydü tatlı suya koymuşsun sorun yok. Ancak aşılama için canlı kaya alacağım demiştin, onları alıp tatlı suya koymadın inşallah ? saat:gif

Overflow nasıl sorunsuz çalışıyor mu ?

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  15. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Yok hocam canlı kayayı daha almadım tatlısuya canlı kaya koyarmıyım hiç :D tuzu ekledikten sonra şöyle güzel mosmor bi kaya ile aşılicaz :) Owerflowu daha denemedim, tek boru kullanacağım, eğer yeterli gelmezse resimdeki gibi 2 boru kullanacağım. Dediğin gibi Pratik Ozan'dan aldık fikri :) güvenli ve sağlam bi overflow yöntemi :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Overflow güzel olmuş ellerine sağlık. Deneseydin içimiz rahat ederdi. Bana akvaryumdan çıkardığın spiral hortumlar meyilli duruyor gibi geldi. Sistemi denemek zor mu olur ?

17. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Spiral hortumları kasten ezdim. Normal halde çok kalın, o kalınlıkta kesintisiz su geçişi zor olacak gibi görünüyordu, ve hava yapma olasılığı yüksek gibi geldi. Tunze'nin Overflowboxları inceledim, akvaryumdan dışardaki box'a geçişi sağlayan aradaki parçanın yüksekliği çok az yapılmış ki su deliksiz bi şekilde hava yapmadan kesintisiz akabilsin. Bende onu taklit ettim ve boruları ezdim ve yüksekliği düşürdüm. Sistemi deneyemek zor değil aslında da dönüş pompasından akvaryuma çıkan ara hortumu çamaşır makinesi gider hortumu ile yapacaktım ondan almıştım, kafa motorunun ağzı küçük geldi, hortumu uyduramadım. Sistem hala tuzu falan eklenmedi diye üstüne düşüp ona göre bi hortumda almadım :) ondan overflowbox'ı deneyemedim hala. Yarın tuz geliyor ya hortumuda alırım eve gelirken, kafa motorundan dönüşü sağlarım. Sonrada overflowu aktif ederim. Sonucu burdan konuşuruz. İnşallah sorun yaşamadan hallederiz, olmadı diy grouptan teknik destek isticez :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gerekirse daha kısa hatlı bir boru yapılabilir dirsekli ve direk akvaryum içine kıvrılır.

Dene bakalım mevcut sistemi duruma göre yol belirlenir elbet. ;)

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  19. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Bugün dönüş motorunun hortumunu aldım, tuzum ve bioballarım geldi, tuzun yanında hediye gönderilmesi gereken tuz ölçer gelmemiş kampanyası bitmiş ben almadan önce. Ayriyetten bi tuz ölçer alacağım. Fakat asıl sorun overflowbox tan çıktı :( ozana msj attım sürahi ile hortumun birleştiği noktada kullandığı parçanın adını sordum, çünkü tüm tariflerime rağmen nalbur ona benzer bi parça bulamadı, bende benzer bişeyler aldım ve denedim, haliyle olmadı, su kaçırdı. Overflow çalışıyor, çok güzel taşırıyor ama sürahiyi deldiğim yere taktığım parça ozanın kullandığına benzer bi parça olmadığı için su kaçırıyor. O parçayı bulmam lazım :(

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su kaçıran yer surahinin altına deldiğin ve sumpa iniş için çıkardığın boru kısmı mı ? Bu parçaları fıratpen bayi satıyor hem de her türlüsünü. Nalburda olacağını sanmam. Mesela bu parça praktiker, bauhaus gibi yapı marketlerin bahçe malzemeleri bölümünde de var. Contalı olan her hangi bir aparatta olur. Sıkıntı yapılacak konu değil o kısım bence.

Sayfayı Paylaş