1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

240 lt Akvaryum 80 litre sump Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde KralMurat tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Murat pleksiden bir aparat yap motoru yukarı kaldır çıkışı alttan versin ps ye olabilirmi ne dersin :heyo:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tayfun konuda da yazıştığımız gibi herkesin ne motoru kullanacağı ve ya tedarik edeceği belli olmadığından standart bir ölçüde boru takıldı. Hortum ile her şekilde takılır ama senin motor da yani gazulet gibi. :) Yukardaki şekilde takabilirsin sanırım.

Bağlayında görelim artık yakışıklı ama içi boş mu, yoksa hem yakışıklı hem de karizmatik mi ?

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  3. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Hocam o parçayı çıkardığımda direk pervanenin olduğu kısma açılıyor, bizim ps'in su girişi ile o parçayı çıkarınca karşılaşacağımız yüzeyi birbirine bağlamak ta sorun olacak, Mesut hocam dediğiniz yöntem aklıma geldi ilk başta, motorun altına küçük bir sehba yapıp su çıkışını alta verince güzelce denk geliyor yine, ama motor havada duracağı için onu son çare olarak bıraktım, hortum olsa hiç uğraşmicaktım, lakin sizin önerinizde, Temel hocamın öneriside hortumsuz direk ps'e verme yönünde. Asıl merak ettiğim oydu, hortumu çok tavsiye etmiyorsunuz sanırım :) ozaman o konuda yoğunlaşayım. Sump'ı komple bozup, iç bölmeleri falan söküp, tekrar düzenlicem ps'e göre. Ondan sonra motorun altına pleksiden bir kutu gibi bişey yapıp ps'e vercem. Sanırım en iyisi o yönde olacak.

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Uzunca bir aradan sonra, yeni resimlerle tankın son halini aktarayım dedim :) Yeniliklere gelecek olursak, 2 kırmızı,5-6 tane yeşil domates anemonu, 6-7 tane sulcata anemon, bir tane deniz hıyarı, bir miktar yerli snail bir domino damsel ve birde 4 çizgili damsel ekledim.

Akvaryumun bakımını pztesi günleri 1,5 çay kaşığı seaqchem reef buffer, çarşamba günleri 1,5 çay kaşığı seachem reef builder, cuma günleri 1 çay kaşığı seachem advantage calcium şeklinde düzenledim, anemonlara haftada iki kez dondurulmuş karides ve 1-2 kez fitoplankton veriyorum. ışıklandırma sabah 11 akşam 17 şeklinde. Genel haliyle böyle :)

Unutmadan bizim yakışıklı ps çok aktif çalışamıyor, çünkü ps'i sığdırabilmek için sump'ı tekrar düzenledim ve son bölmeye ps'i koydum, haliyle su seviyesi sabit olmayınca toplamada efektif olmuyor :( ona bir çözüm bulmak lazım ama bu aralar fazlasıyla yoğun olduğum için hala ilgilenemedim. Sıra resimleri eklemeye geldi :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum sorunsuz görülüyor. Ps su seviyesi oynak ise randıman vermez. Bu arada akıntın fazla bence.

6. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Hocam akıntı için sadece 1 tane koralia 4 kullanıyorum, benim tankın ölçülerine de o gider diye düşünmüştüm, hatta karşısına bir tane da koralia 4 dajha eklemiyo düşünüyordum. Eklemiyim ozaman.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence ekleme önce canlıları bir gözlemle derim. Benim fotoğraflardan gördüğüm sağa aşırı yatmaları ve akıntının tek yön vuruyormuş gibi görünmesi. Sen daha iyi görürsün ama akıntı değişken vurursa çok iyi olur.

8. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Arkadaşlar bugün arka camı deldirdim, sump'a kadar boruları falam döşedim, sürahiden overflow'dan kurtuldum sonunda :) bununla beraber sobo'nun düşük debili dönüş motorunu çıkardım ve atman at-106 4000 lt/h motorunu dönüş için sump'a bağladım. Fakat sormak istediğim bişey var, akvaryum dolu iken camı deldik, ve ben bi kafa motoruyla delinen yere sürekli su tuttum, haliyle tüm cam tozu tanka girdi, ilk başta su rakı gibiydi, şuanda berraklaştı fakat hala suyun içinde toz halinde cam var. Sump'ta yeni düzenlemeye gittim sadece ps ve geri dönüş motoru var, kuleyi iptal ettim, elyafta kullanmıyorum. Bu cam tozunun canlılara bir zararı varmıdır? Nasıl uzaklaştırırım? Bir şekilde sump'a iniş borusunun altına bir parça elyaf koyup bir iki gün suyu öyle mi çevirsem?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabana dükülenleri almk zor olur. Suda yüzer halde olanlar ve suyun bulanık olmasından dolayı birkaç kat elyaf bir süre kullanman iyi olur bence. Hayırlı olsun diyelim gelişmeler. Cam kırıklarının bir zararı olacağını sanmıyorum açıkcası, tabi senin balıklar piskopat çıkıp yutmazsa bunları. :D

10. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Bende ondan korkuyorum ya, biliyorsunuz bende aklı başında balık olmaz :) Palyaçomu 3 kere sumptan kurtarmıştım :D Cam tozlarıda çok ince ve çok fazla, yüzgeçlerinden falan geçerken keser meser ondan tedirgin oldum. Elyafta kalmadı yarın ilk iş elyaf alıp eklemek. Yarın yeni canlılar geliyor, kocaman bir Finger Leather, bir kaya Mushroom, bir tane Fox Face, bir tane de Maroon Clown ekleyeceğiz inşallah :) Sump'ı komple dağıttım baştan topladım, ps'e sabit su seviyesi verdim, akvaryumun son rütuşlu halini ve yeni canlıları en kısa sürede ekleyeceğim inşallah ;)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu saydıkların ne zaman yapıldı ki canlı geliyor ? Bulanık su ne oldu ?

12. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Bu arada benim gazulet OR3500'ün kabloda bir hasar vardı tam iyi onaramamışım, sump biraz taşmıştı halı ıslaktı, yalınayak ıslak halıya basarken elimde sump'ın içindeyken bir elektrik çarptıi, rahat bi 5-6 sn hoplattı beni :D gülüyorum ama büyük tehlike atlattık sağ elim mosmor oldu. Dikkat etmek lazım ben yaşadım başkası yaşamasın diye anlatayım dedim. Hasarlı kabloyu onardıktan sonra dönüp 5-6 kere daha bakmak lazım iyi olmuşmu diye :)

13. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Saydıklarımın tamamı bir hafta içinde yapıldı, cam bugün delindiği için bulanıklık hala aynı, canlıları alacağım kişi ile de çok önceden sözleştiğim için, su düzelsin sonra alayım diyemedim, bulanık su sorunu bugün çıktı yani, geri kalan değişiklikler bu bir hafta içinde yapılmış bitmişti.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suyun bulanık olması ne olursa olsun balık eklenmesinde bilinmez olsa da sıkıntı yaratabilir.Değişen sump sistemininin etkileri bir hafta içinde oturabilir ama bulanık su kafalarda soru işareti olacaktır. Bilemiyorum Tayfun sorun yaşamamanı dilerim bu konuda. Balıkları rahatsız edebilecek olması ve tabi bulanıklılığın suya bıraktığı etkiden malesef bey haberiz.

15. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Arkadaşlar domino damselimin rengi griye döndü. Bugün finger leather, fox face ve maroon clown ekledim sabahtan, şuanda normalde simsiyah olan domino damselimin rengi gri (beyaza yakın) renkte. Stersten desem, diğer yeni balıkları gördüğünde bişeyi yoktu şuan oldu. Nedendir acaba?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rengi zaten büyüdükçe bozulan, açılan bir balık ama sorun olabilir fotoğraf eklersen iyi olur.

17. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Denedim de fotoğraf makinesinde belli olacak grilikte değil makinede siyah görünüyor, zaten sürekli kaçıyorda. Bakalım yarına ne olacak, yarında düzelmezse tekrar düşünelim, Daha küçük benim domino 2-3 cm bişpey, sabah simsiyahtı niye böyle olduysa. Fox face'in sırtımdaki dikenler zehirli diye birkaç yorum okumuştum acaba ondan mı diye sordum aslında.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alakası yok bence. Bu konuda stres yapacak kadar tırsaksa onu bilemem tabi.

19. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Dün tanka bahsettiğim gibi bir Fox Face, Bir Maroon Clown, Bir Finger Leather, birkaç tane de küçük mushroom fragları ekledim. Tankı deldirdikten sonraki hali ve yeni canlıların resimlerini paylaşayım dedim :) Resimler biraz kalitesiz maalesef :/

Sump içinde sabit su seviyesi olan ilk bölüme ps'i koydum, artık aktif çalışabilecek, Motoruda o gazulet OR3500 yerine Aquabee 2000/1 çırpıcılı vardı arkadaşımda onu aldım dünden beri onu kullanıyorum şimdilik iyi görünüyor, resimleri çok net değil ondan eklemedim. Son ölçümlerime göre nitrat 10 mg civarında, pH 8-8,5 civarı, kH 11-12 arası. Işıkları 11.00-18.00 arası, yemlemeyi de günde 2 kere 12.00-17.00 şeklinde otomatiğe bağladım :) Dalga motorunu da yemlemeden 15 dk önce kapatıp yemlemeden 15 dk sonra çalışacak şekilde timer'la ayarladım, balıklar yem peşinde koşmasın diye. Herşey otomatik şuan, tek eksiğim otomatik su tamamlama ünitesi, kısa zamanda bi şamandıra alıp onuda yaparsam sistem tam otomatik olacak :) Son gelişmeler bu şekilde

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraflar canlı sağlığını tam ortaya koymuyor ama anlattığına göre herşey yolunda. Maşallah diyelim ve bir daha gereksiz sorunlarla karşılaşmaman temennisinde bulunalım. Toplu ps yapımından elde edilen ürünün performansını görseydik iyiydi.

Gene bana düşecek bu iş sanırım. Dün DIY ps'yi bağladım akvaryuma. 850 litreyi bana rahat götürecek gibi geldi.

Sayfayı Paylaş