1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

24Watt T5 armatür modifiye

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde brkfrt tarafından 30 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Herkese selamlar, saygılar..
    Kurulum konumda da belirttiğim gibi ikinci el almış olduğum armatürü düzenleyerek kullanmak istiyorum.
    Resimlerde görüldüğü üzere kasa aluminyumdur.

Yapmak istediğim değişiklikler ise şöyledir:
    -Öncelikle duyların hepsini değiştireceğim
    -Kabloları tamamen yenilemeyi düşünüyorum.
    -Mümkün olursa zamanlayıcı ve fan takmak istiyorum.
    -Kablo görüntülerinden kurtulmak adına kesinlikle, Murat Abinin kendi armatürün de gördüğüm fiş ve armatür bağlantısını sağlayan bir aparat kullanmak istiyorum, amerikan fişinin tersi gibi olan.
    -Anahtar
    -Reflektör
    -Buhar camı

Sistemi tamamen baştan yapmak istiyorum ama bağlantılar nasıl yapılır, duydan çıkan kablo balastın neresine takılır ve nasıl takılır, zamanlayıcı ve fanlar nasıl devreye bağlanır? Bu tür konular da yardıma ihtiyacım var.
    Yani işin elektrik tesisatı kısmından maalesef hiç anlamıyorum; fakat montaja elim yatkındır.

Herkese şimdiden teşekkürler..

2. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan
    Cevap: 24Watt T5 armatür modifiye

Birşey sormak istiyorum. Bu armatürler gibi tatlı su akvaryumlarının kapaklarına modifiye edilerek florasan takmak sağlıklı olur mu ? Kapakta yer var ışık için ancak pek güvenemiyorum, ısıdan erirde florasan suya düşer diye. :hasta: Mazallah balıklara bişey olur.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Burak balastların üzerinde floresanların nasıl bağlanacağını gösteren bir şema var.Bu şemaya bakarak floresanlarını rahatlıkla bağlayabilirsin.

Konuya Murat abi el atacaktır.Zamanlayıcı,fan vs leri nasıl bağlaman gerektiğini en iyi o bilir.Biliyorsun adam aştı artık kendini armatür yapımında.pardon:gif

brkfrt ve murer bunu beğendi.
  4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Şemayı gördüm de pek bir şey anlamadım. Mesela balastın bir tarafında 3 giriş diğer tarafında yanılmıyorsam 8 giriş var o da ilgimi çekti ve balastlara kablolar nasıl bağlanıyor onu da çözemedim biraz daha zorlasam koparıyodum sanki kendinden kabloluymuş gibi.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Burak hayırlı olsun armatürün.

Yanılmıyorsan 4x24 watt kullanacaksın fana gerek yok bence, bir kaç havalandırma deliği açılırsa daha iyi olur. Heee illede fan olsun diyorsan fan büyüklüğüne göre panç bulman gerekiyor, bunuda tezgah matkap ile delmen veya deldirmen gerek.

Zaman saatini kasanın üzerine monte edeceksen, dağıtıp montaj için bir kasa yapman gerekiyor.

Balast bağlantısı çok basit. üç girişli olan klamensin ikisi 220 volt şebeke, bir topraklama. Diğer tarafta bulunan sekizli klemens ise floresanın duylarından gelen kabloları bağlayacaksın. Balasttın üzerinde açıkca verilmiş bağlantı şeması 9-10-11-12 bir floresan, 13-14-15-16 ise diğer floresanı bağlayacaksın.

Balast klemenslerinin üzerinde minikbutonlar bulunuyor, bu butona bir tornavida yardımı ile basarak kabloyu yerinden çıkarabilirsin. Yeni tesisat çektiğinde ise 0,75 mm veya 1 mm tek damar kablo kullanmalısın, üzerindeki kablolar telefon veya zil tesisatında kullanılan kablolar çok ince ve riskli olacaktır, bu incelikte kablo kullanma.

Evet açma kapama için anahtar, şebeke girişi için bilgisayar power kablosu kullanabilirsin, ama en önemlisi reflektör kullanman gerekiyor, fandan ve zaman saatinden çok çok önemli.

Takıldığın yerde özelden telefonumu göndereyim ararsın.

Kolay gelsin.

brkfrt bunu beğendi.
  6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Şu mesaj bile birçok şeyi aydınlattı kafamda Murat Abi çok teşekkür ederim.
    Kablolar gerçekten hiç güven vermiyor,mutlaka değiştireceğim.
    Klemenslerin üzerinde hafif paslanmalar mevcut acaba ilerde sorun yaratır mı?
    Refletkör de yine olmazsa olmazım olacaktır.
    Aluminyum kasayı ve sacı kendim matkapla delebilir miyim? Yoksa aluminyumcu da mı deldirmem gerekir?
    Çarşamba ya da perşembe günü bahsettiğim malzemeleri almak için Karaköye gideceğim belki o zaman sizi arayabilirim takıldığım bir yer olursa.
    Çok teşekkür ederim.
    Saygılar..

7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Kablolar çok eski değiştirsen iyi olur en iyisi sen bunu bir elektrikçiye götür.

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Modifiye tamamlandı. Elimden geleni yaptım. Reflektörler takıldı. Tridonic atco balastlara duylar bağlandı. Bir kaç el kesiğinden sonra ortaya bu görüntüler çıktı( bir tanesi epey ciddi, gece olmasa dikiş atılırdı) 70lira balastlar, 35 lira reflektörler, 10lira kablo vs.. kasayı balastı aldığım arkadaş verdi. Kendi yaptığın armatürün akvaryumun üzerinde parıldadığını görmek paha biçilemez.
    Bu armatür 2 kilo civarı akvaryumun üzerinde sıkıntı yaratır mı? Başka şansım da pek yok, tavan alçıpan.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Armatürün hayırlı olsun Burak. Biraz savaştan çıkmış gibi olmuşsun ( kesikler felan :D) ama değmiş sanırım. 2 kg çok fazla bir ağırlık değil sağlam şekilde tavana atacağın vidalar ile kolayca tavana monte edebilirsin.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tavan alçıpan ise tutmayabilir 2 kiloyu. Benim armatür 8-10 kg civarı. Bir kaç gün akvaryumun üzerinde durdu sıkıntı yaratmadı.

Yalnız sürekli üzerinde durması hem ısı olarak sıkıntı yaratabilir, hemde buharlaşma olarak.

Hazır alacağın armatür yerine bunu kullanman kat kar daha iyi oldu. Açılı reflektörleri sayesinde %50 'ye kadar kaybolan ışığı akvaryuma yansıtıyor. Akvaryumun camına medefeden bir ayak yaptırıp üzerinede armatürünü koyman iyi olur.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Reflektörleri nereden aldınız acaba? Ben bir türlü bulamadım buralarda.Genelde bana saç çıkarıyorlar sanayi mutfaklarında kullanılan.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

İnternetten discusakvaryum'dan aldım. Gönderileri ve ilgileri güzel tavsiye ederim. Ama bende ki de sac, yani çok kaliteli reflektör değiller, yalnız koruyucusuyla çiziği olmadan geliyor. İş görür

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim ilginize.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Reflektörleri Murat abi(Murer) Bakırköyde almaktaydı, bende oradan aldım. Oldukça uygun fiyat ve kendisi imal ediyor ve oldukça kaliteli. Parlak ve mat olmak üzere 2 adet reflektör mevcut. Tüm boyları elinde bulunmakta. Eskiden ücretsiz kargo yapıyordu, ama şuanda ptt kargo ile 5 tl karşılığı yolluyor diye biliyorum. Köpüğe sarıyor yolluyor, çizik falan olmuyor.

Adres: Zuhuratbaba Cd. 31-9 Bakırköy - İSTANBUL
    Telefon: 0 212 423 03 01

15. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Burak abi güzel bir armatür olmuş , ağırlığını hiç dert etme bence benim yaptığım armatür 6 kilo akvaryumun tacı üzerinde duruyor herhangi bir sorun yok. 2 kilo hiçbirşeyi değiştirmez ama ayak tarzı bişeyler ayarla bence armatüre suyun içine fln düşebilir o şekilde suyada çok yakın olmuş buharlaşmadan zamanla etkilenebilir. Biraz zaman geçsin bende biraz modifiye yapacam armatüre.

Saygılar...saygılar:gif

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sağol Semih, suya düşmesi imkansız. Şimdilik eski sistemle devam ediyorum, bir çaresini bulabilirsem akvaryumdan birazcık yukarı kaldıracağım bakalım.

Sayfayı Paylaş