1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

250 Litre Tuzlu Su Hazırlıkları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: 250 Litre Tuzlu Su Hazırlıkları

Maket bıçağı ile girişirim baktım sökülüyor, sökerim. Sökülmeyecek gibi ise onlar orda kalacak yapacak birşey yok. ;)

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çıkıncada bu sefer silikon izi filan bırakmasın. Birde silikon kazımakla uğraşma :)

3. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Erman köşebentler maket bıçağı veya jilet ile kolayca çıkar.Bende değişiklik yapmak için sökmüştüm.Şimdi tekrar yapıştırdım.Benim köşebentler tankın alt ve üst kısmında bulunuyor, üst kısımdakileri maket bıçağı ile kolayca çıkartmıştım.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Evren abi teşekkür ederim ;) Bakacağım duruma göre. Hele bi şu tankı deldireyim de önce, başka bişey istemiyorum :D

Bu arada az evvel ebay amcamdan sipariş verdim refractometre.. Türkiyedeki fiyatları 120 - 130 TL ama ben ebayden getirtiyorum, 71 TL KDV vergi ve kargo dahil. ATC li.

İlgili ilan linki; ÜRÜNÜN İLANINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ebayden alışverişi ilk kez yapıyorum. Bakalım ne olacak. :D
    Kredi kartından geçtim ancak henüz ödeme karşı tarafa ulaşmadığı için kargo yapılmadı görünüyor. Airmail ile geleceği için 2 - 3 haftayı bulacak buraya gelmesi. Acelem yok. Tank kurulumu hazirana yakın yapılacak sanırım.. Nisanın son haftaları gibi..

Nikah tarihi zaten 22 temmuz, haziran gibi kendi evime geçerim diye planlıyorum, evin boyası var onu bekliyorum :D Boya bitsin yavaştan yavaştan tankı oraya taşıyacağım ;) Şİmdi odamda içinde su öyle yatıyor tank..

Heliak bunu beğendi.
  5. Heliak

Heliak

Hayırlı olsun Erman abi. Aldığın kişiden mutlaka takip numarası iste ve sigortalı şekilde göndermesini sağla. Sigortalı olarak 2-3 dolar fark eder ama daha garanti olur.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

payment aşamasında 2 dolara yaptım sigortayı.. ;)

Heliak bunu beğendi.
  7. Heliak

Heliak

Tamamdır abi eğer şansın varsa 1 haftaya bile gelebilir :)

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Teşekkür ederim Anıl. Aslında şimdi farkettim başka bir siteden 60 TL ye bile getirtebilirmişim kargo dahil. :) Yapacak bişey yok sipariş verdik artık.

Heliak bunu beğendi.
  9. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Erman kargon gelsin, bir kullan bakalım refraktometreyi.Onay verirsen bir tanede ben alırım sonra.:ay:

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Birlikte alırız Evren abi. ;)

11. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Olur Görkem.Ama önce Erman bir olur versin.Bir test etsin bakalım,memnun kalacakmı.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Ben almış bulundum. Ancak 50 Tl ye kargo dahil buldum, başka bir sitede ;)

13. MyReef

MyReef

İsim:
    Evren YILMAZ

Ne diyorsun.Biraz daha araştırırsan tuz ölçer(Hydrometer) fiyatınada bulacaksın Erman:D Hadi test et bakalım şu cihazıda biranönce ,bizde nasiplenelim şu siteden.em34:

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bu bahsettiğim başka bir site, ama ordan da bişeyler getiricem. :D

3 Pirizli dijital programlanabilir zaman saati. 16 dolar, 10 dolar da kargosu var. 41 TL ye falan geliyor. Kargo vergi mergi dahil. 3 tane zaman saati alsan, 60 TL yapar.

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Sumpı bu şekilde düşündüm. Sizce nasıl olmuş? Eksik veya yanlış olan, eklemem gereken bişey var mı?

Sump'tan taşacak su, şaşırtmaya girecek. Bu taşma kısmındaki camın yüksekliği 25 Cm. Bu konu belki biraz sıkıntı yaratabilir. PS 'nin su seviyesi (iniş kısmının) ne kadar yüksek olabiliyor bilmiyorum. Ben o şaşırtmada kullanılan camların hepsini 25 cm olarak çizdim. Gerekiyorsa 27 - 28 olabilir.

Şaşırtmalar arası 2,5 cm şeklinde.. Şaşırtmalarda alttan boşluklar 5 Cm olarak düşündüm.

Refigium için kum yatağı (yada oraya ne konulacaksa) 15 cm yüksekliğinde.. Su alltan girip alttan çıkacak.. Üstten girdirmem gerekiyosa çizimi baştan yapmak lazım..

Tam bilmiyorum ilk kez sump tasarladım, eksik gedik varmı bugün sump siparişi vermem lazım. pardon:gif tem03.gif

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Çizim yanlış oldu :D

Tatlı su bölmesini unuttum. :D

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Sumpı tekrar çizdim.

Üstten Görünüş;

Profilden ;

Yeşil bölme, kafa motorunun su basma bölümü.. 20 x 22,5 x 30 Cm ebatlarında. --> 13,5 Litre kadar.
    Sarı Bölme, Karantina kısmı olabilir.. 20 x 22,5 x 40 Cm ebatlarında. --> 18 Litre Kadar.
    Mavi Bölme, Tatlı su kısmı olabilir.. 40 x 40 x 22,5 Cm Ebatlarında. --> 36 Litre kadar.

Sakınca varmı bu şekilde olmasının?

Kırmızı boncuğun ölçülerini bilmediğim için, su iniş kımsını geniş tutuyorum. Ama öçüleri daha dar ise (Çapı) o kısımla ilgili tekrar düzenleme yapılabilir diye düşündüm.. Karman çorman gibi görünebilir. Karantina gereksiz ise, tatlı su bölmesini büyütebilirim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

30 cm ayırdığın su iniş ve ps bölmesinin yanındaki 22,5 cm olan bölme ne için ? Olmadı orayı daraltım ps bölümünü biraz daha geniş bırakbilirsin. Akşam ölçer yazarım ebatlarını tam olarak. Güzel çizim olmuş kafam allak bullak oldu.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi mavi ve sarı bölmeler akvaryumla ilgisi yok. Bağımsızlar yani. Sadece mavi bölmeye su tamamlama ünitesi takacağız o kadar.. Sarı bölmeyi de ister (su değişimlerinde) tuz karıştırma kısmı yerine göre de karantina olabilir. Duruma göre yani abi. Ortadaki bölme refigium için. Plastik bir kap alıp içerisine ne konulacaksa konulabilir, istenilirse çıkarılabilir diye öyle yaptım.. Refigiumu da neden olsun diyorum, sump içerisinde yerim var, hem sisteme faydaları malum. O yüzden olsun diyorum. TURF sistemi de yapılabilir o kısıma istenilirse modifiye edilebilir yani.

Su 30 cm lik PS bölmesine inecek.. Ardından 20 Cm lik refigiumdan geçip son olarak yeşil bölmeye taşacak. Oradan da tanka basılacak su.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel düşünmüşsün kutlarım. Ps ölçülerini yazarım kafanda ölçüler netleşir.

Sayfayı Paylaş