1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

260 litrelik akvaryumumu kendim yapıştırmak istiyorum.

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde wizi_emre tarafından 28 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Arkadaşlar 260 litrelik akvaryumumu kendim yapıştırmak istiyorum. Elimin bu tür işlere yatkın olduğunu düşünerek. Fakat takıldığım bir nokta var.

Google ile gezdiğim bir sürü sitede taban camına yerleştirilen ön-arka ve yan camlar.
    + Kimi yerde taban camımın üzerine ön ve arka camları yerleştiriyorlar. Yan camlarıda taban ve diğer camların yanından yapıştırıyorlar.
    + Bazı yerlerde ise hepsini taban camının üzerine bindiriyorlar. ( şu anki kullandığım 100 litrelik gibi )

Kaliteli bir özel akvaryum silikon alarak 2 kişi yapıştıracağız. Alt ve üsttede 6mm camdan kuşak atmayı düşünüyoruz. Dikkat - özen birazdan dua ile bu işin altından kalkabileceğimize inanıyorum.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Emre bey, alttan kayıt atacaksanız, tabanın camının üzerine bindirmeniz daha sağlıklı olur. Bu bir bakıma kestirmiş olduğunuz cam ölçülerinize bağlıdır, taban camının yanlarına bindirirseniz yan camlar kısa gelecektir, cam kalınlığı itibarı ile. Kestirdiğiniz cam ölçüleri nedir?

3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Taban Camı : 43.5 x 120
    Yan Camlar : 41.5 x 53,5
    Ön-Arka : 53.5 x 120
    Cam kalınlığı : 10 mm

olarak kesilmiş.

Buna göre sanırım yan camlar tabanın üstüne bindiriliyor. Çünkü taban 43,5 yan camlar da 41,5 olduğundan 2 cmlik farkı ön ve arka camlar tamamlıyacak.

4. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Yapıştırabilirsin. Hangisinin hangisinin altına üstüne geleceği değişen bir konu. Kimi hepsini alttakine yapıştırıyor kimisi yan cama... Ancak en doğru olanın alttaki camla yandaki camı birbirine denk gelecek şekilde yapıştırmak sonra birleştikleri yere camdan kuşak atmaktır. Sista marka slikon kullan. (Kesinlikle) Çünkü akvaryum slikonu diye piyasada çok fazla slikon var ve hepsi sorunsuz değiller. Camları yapıştırdıktan sonra kış olduğu için en az 5 6 gün kurusun. Sonra akvaryumu suyla doldur ve kaya tuzu at sonra 1 gün bekle öyle. Slikonun kokusu gitsin.

Şunu da unutmamak lazım bu işe yeni başlayanlar akvaryumumu ben yapayım der (benim bir zamanlar dediğim gibi :cekingen: ) 70 80 cmlik akvaryumda pek sorun çıkacağını sanmıyorum, çıksa da etraf çok fazla batmaz :F ancak şunu bil ki 70 80 cmlik akvaryum seni bir zaman sonra kesmemeye başlayacak. 1.5 metreden aşağısı bir akvaryumcuyu kesmez, tatmin etmez. Onun için yerin, paran, imkanın varsa direk 1.5 metrelik bir akvaryum yaptır. Onu da kesinlikle sen yapmaya çalışma. Mutlaka bu işin ustası bir akvaryum yapımcısına yaptır. Sıradan bir camcıya bile değil.

5. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Şu anlık 120 cmlik akvaryumun beni keseceğine inanıyorum kıvır:gif Emeklemeden koşmaya kalkmamam gerek diye aklımdan geçiyor :F Öğrenci adamım 2 sene sonrada askerlik var. Daha büyüğüne askerlikten sonra geçebilirim.

6. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Askerlikten sonra dersen olur o zaman. Yalnız 120 cm demişsin. 120-50-60 ölçülerinde bir akvaryum yapsan litresi 260 değil 360 yapar. Ben 260'a göre hesaplamıştım. 120 cmlik bir akvaryumu yapmayı bilmiyorsan kesinlikle yapma derim. Gene tercih senin. Patlarsa keşke yapmasaydım dersin. 120 az değil.

7. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Yok biraz önce sürekli akvaryum yapıp bir akvaryumcuya götürdüm. İyi bir fiyata içerisinde kuşaklarıda dahil bir şekilde akvaryumun camlarını yapıştıracak. Cumartesi günü gelmemi söyledi. can:gif

8. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Kesinlikle çok iyi yapmışsın. Akvaryum patladığında, ortalık berbat olup balıkların öldüğündeki pişmanlığını karşılamaz 100 200 lira. Boşver kafan rahat olsun ;)

9. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Akvaryum dün elime ulaştı arkadaşlar. Ağzına kadar su ile doldurarak sağlamlığını 1 gün boyunca denedim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ufaktan bir yapıştırdığı silikona göz attım. Üzerinde Sista marka Akvaryum silikonunu yazıyordu.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sista marka silikon piyasadaki en iyi ürün diyebilirim. Kafanda soru işreti kalmasın. Markası yanında akvaryum için üretilen modeli mi ona dikkat etseydin daha iyi olurdu.

11. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Ona pek dikkat etmedim fakat üzerinde akvaryum resmi vardı.

12. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Akvaryumunuzu görmek isteriz Emre bey saygılar:gif

13. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Bugün Fotolarını çekerim :) Altında ki masayı demir profilelrden ben yaptım. Çalıştığım işte ara sıra kaynak kullanıldığı için alışkınım artık. :D Akvaryumun etrafına çerçeve dolanayım mı diye düşünüyorum. Birde baya bir lav taşı bulmam gerekiyor dön:gif

14. Portnoy

Portnoy

Güzel bir akvaryum olucak sanırım ..Resimleri bekliyoruz..

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emre,camların birleştiği yerlerdeki slikonlarda hava kabarcıkları kalmışmı ona bir bak.İki camın öpüştüğü noktada,yani iki camın arasında hava kabarcıkları varsa sakat haberin olsun. ;)

Lav kayasını peyzaj cılardan çok uygun fiyata bulabilirsin. Sanırım kg su 70 kuruş tu. .8.

16. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

camı yapıştıran kişi patlamama garantisi verdi. Akvaryumumun ufak olduğunu söyledi. 120 x 41.5 x 53.5 lik bir akvaryuma. Yinede ben ek güvenlik alması için alt ve üstüne kpmayan kalın bir bant var ondan döneyim diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş