1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

290 Lt Sump Sistemli Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde özcan43 tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Merhabalar deniz akvaryumu kurma isteğim bir hafta önce olustu bende. Bu konuda cok yeniyim. Ve şuan inanılmaz bi heves ve istek var bende. Biraz aceleciyimdir hemen bu işi yapan bi akvaryumcudan 96uzunluk 60derinlik 50yukseklik 290 lt hacimli akvaryumu aldım. Daha akvaryumum kurulmadı ve ben forumları arastırdıkca (bu forumun faydası cok) kullanılacak malzemelerde degısıklık yapıp duruyorum :). Bu ölcülerdeki bi akvaryuma Aqua macro as150p 600 lt ps, bir adet dalga motoru, kafa motoru aldım (özellik ve markalarını bilmiyorum). Akvaryum hacmi ve ps yeterlimidir sizce. Ve daha nelere ihtiyacım olur benı bilgilendirirseniz sevinirim.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öncelikle hoşgeldiniz. Bende kurulum aşamasındayım. Biraz sonra üstatların da bana katılacağı üzere PS yi iade etme şansınız varsa imkanlarınızı zorlayarak biraz daha iyi birşey almanız. Hevesiniz hiç eksilmesin.

3. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Ps cok iyi olsun derseniz fiyat alıp basını gidiyor, ps nin de önemini biliyorum. İlk önce akvaryumcu bana as100p 400 lt ps yi verdi ve işini görür dedi. Ben biraz arastırınca fazlada fiyat farkı olmadıgı için as150p 600 lt lik ps olsun istedim. Benim ps den istedigim sağlam olması uzun yıllar calısması değil sisteme yeterli olması. Fiyat olarak 1600 tl ile basladıgım akvaryum 2000 tl ye cıktı daha fazlada cıtayı yükseltemiyorum.

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayırlı olsun. Tuzlu su kurulumu bayağı bir araştırma isteyen bir konu. Aldığınız veya yaptırdığınız şeyleri yeniden almak veya değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz sonradan kafanıza yatmayınca. Ya da sağlıksız bir sistem canınıza tak diyene kadar dayanıp, sonradan baba bir kurulum yapıyorsunuz. Aralarındaki fark, maddiyat,sinir harbi,ve zaman yitirmeyle ölçülüyor. Yazdıklarım moralinizi bozmasın, veya paniye sürüklemesin. Konuyu açtığınız andan itibaren portal ailesi en az sinir ve zamanda bunu atlatmanıza yardımcı olacaktır. Benim de yeni olmam itibariyle, herkese tavsiye ettiğim kurulum konularına bakmanız bulunduğunuz noktayı size hatırlatacaktır. Konunuzu görsellerle desteklemeniz size hız kazandırır. Ölçüleriniz güzel bana göre. Derinlik önemli. 60 normal bir değer. Kurulumu yaptıkça en az 60 olmalı diye kanaat getirebilirsiniz. Kafa motoru ve dalga motorları markalarını yazmanız gerekiyor. Ps konusunda bilmediğim bir marka, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlar. Akvaryumun mobilyası, sump ölçüleri. Aldığınız akvaryumun sumpa inişleri bunlardan bahsedebilirsiniz mesela... Şimdilik aklıma gelenler

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar,hoşgeldiniz
    Ps nyos cove 160 940.-tl 80.-tl 12 ay taksit
    Aydınlatma 4*39 matrix 940.-tl 80.tl 12 ay taksit akvaryumdan önce Ps ve aydınlatma ,ama ilk önce bütün kurulumları okumalısınız.

6. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
  7. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Tesekur ederım Yusuf bey. Hiç araştırma yapmadan normal ölçülerde bir deniz akvaryumu ve başlangıç için sorunsuzca bakabileceğim balık ve mercanların fiyatlarını birebir ögrenebilmek icin gittiğim tuzlu su akvaryumcusu bana bircok tercih sundu. Bu işin maddi acıdan sonu yok bunu anladım. Ama fazla abartmamak hırs yapmamak maddi acıdanda sınırları zorlamamak için seçimleri tamamen akvaryumcuya bıraktım ki işinde bilgili birinede benzıyor. Şuan istediğim profesyonel bi akvaryumcu olmak değil, aldığım ürünleri çöpe atmadan bu hobiye başlayabilmek ve Deniz Akvaryumu Balıkları ve Mercanları Top Ten | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu burdaki balık ve mercanlara bakabılmek. Akvaryumcu bi sump sistemi, akvaryum hacmine göre yada biraz daha yüksek hacimli bir ps, bir kafa motoru bir dalga motoru canlı kaya ile sistemin rahatlıkla kurulabilecegini söyledi. Bende forumlardan bir cok farklı sistem ve cihaz gördügümü bu kadar basitmi olacagını sordum. Onlar işin teferruatları sistemi olusturmak için gerekli olan sadece bunlar. O cihaz ekipman sadece sistemin sürekliliğini kolaylastırır olmazsa olmaz seyler degil dedi. Yani ögrenmek istedigim bu boyutlardaki bi akvaryumda bu ps ile markasını modelını bılmıyorum ama orta halli bi kafa motoru ve bir dalga motoru ile ve ledli armatür iyi bir ışık sistemi ile bu işe baslasam balık ve mercan besleyemezmıyım. Yani ps markası modeli ve diger marka modeller sadece saglamlık için mi onemli yoksa sistemin olusabilmesi icin mi onemli. Tesekur ederim.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    İstanbul'dan yazıyorsanız hangi akvaryumcuya gittiğinizi söylermisiniz.

9. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Eskişehirdeyim Teoman.

10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Özcan bey, Protein skimmer akvaryumun kalbi, canlılar için sürekli dönen hayat sıvısını, yardımcıları sayesinde ayakta tutuyor. O gördüğünüz mercan ve balıklara bakabilmek için, cidden iyi bir Ps ve Işık ihtiyacınız olacak. Maddi yönden kısamayacağınız şeyler bunlar. Yani en pahalılarından almanız gerekmiyor tabi. Aslında 1-2 gününüzü ayırıp kurulum konularını mutlaka okuyun. Zaten hepsi pembe dizi gibi. Hevesiniz ve bilginiz artacaktır. Bu arada aldığınız akvaryumun sumpı var mı ?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Deniz akvaryumunun bazı olmazsa olmazları vardır...Bunların başında PS gelir...Bu cihaz akvaryumun kalbidir...Kalp kanı iyi pompalamazsa sıkıntılar çıkar,masraf açar...Dediğimiz budur...Deniz akvaryumu işi hadi şunları alayımda kurayım denilebilecek bir iş değildir...Kurulmaz mı kurulur ama süreç içinde düzeltmeye ödeyecekleriniz başlangıçta size ödeyin doğrusuyla başlayın dediklerimizi kat be kat geçer...İşin başındayken yazılanları ve tecrübeleri iyi okuyup bunlara göre karar vermenizi dilerim....Kazasız,kayıpsız bir akvaryum dileklerimle

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Merhabalar,hoş geldiniz.
    Öncelikle eğer sipariş vermediyseniz biraz kurulumlarımızı okuyun.Ve kesin ama kesinlikle seçimleri akvaryumcuya bırakmayın.Zaten 1 hafta kadar bizlerle olup konuları okursanız kaliteli ekipmanla birlikte daha pekçok ufak detayın çok önemli olduğunu göreceksiniz.Beni idare etsin dediğiniz ps nin gün gelip çıkardığı sesden dolayı kabusunuz olabileceğini, yada akvaryum dolabının içine mutlaka ve mutlaka kasa yaptırılarak güvenceye alınması gerektiğini satır aralarında bulacaksınız.

brkfrt ve Montimahir bunu beğendi.
  13. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Evet akvaryumda sump sistemi var Yusuf bey ama ölçülerini bilmiyorum. Protein Skimmer konusunda da anlamadıgım olay şu. Sonucta protein skimmerlerin calısma prensibi aynı degilmi ? Örneğin Aqua Macro as150p 600 lt kapasiteli Ps ile daha kaliteli daha pahalı 600 lt kapasiteli bi ps aynı işlevi görmüyor mu?. Aralarında ki tek farkın pahalı kaliteli olanın uzun ömürlü olması değil mi? Yani benim demek istedigim akvaryumda ki su döngüsünün iyi olmasının marka kaliteyle mi ilgisi var yok sa Ps nin 600 lt vs. kapasiteli olmasıylamı? . Tesekurler.

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hobiye hoş geldiniz! ve iyi kurulumlar, bu işin en zevkli kısmı projelendirmedir.

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    2 siyle de alakası var...PS lerde önemli olan hava emiş miktarı ve emdiği havayı iyi parçalayıp suya karışmasını sağlamasıdır...Maalesef bu özellikler de çoğu Çin malı cihazlarda yok...

16. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Anladım Ozan bey. Şuan siparisi degiştirebilirim ama akvaryumcununda söyledigi gibi 2000 tl ye kadar ps ler var. Suan aldığım ps 400 tl biraz daha iyisi olsun desem 700-800 tl daha iyisi olsun desem 1000 tl ye cıkıyor ve beni çok zorlayacak. Bununla başlamaktan başka sansım yok. İnsallah sorun cıkmaz.

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    En yakın zamandaki ps madurlarından biri benim.Tank ebatlarımız sizin kuracağınızla hemen hemen aynı.Tankı yaptırdığım yer biz bu ebattaki tankları Nac 6 ile kuruyoruz demişti.Hadi bir üstü olsun Nac 7 dedik.300 tl civarıydı.Sonra canlı yüküne göre bari daha iyisi olsun diyerek Nac77 ile kurulum yaptım.Aradaki fiat farkı 2 katını geçiyordu.Ps sin çalışması çok güzel ama evde gürültü ve titreşimden durulmaz haler geldi.Sonunda onu değiştirip çok daha farklı bir ps alana kadar.Şimdi zorlanacağım diyerek aldığınız cihaz 3-5 ay sonra komple zarar hanenize yazılacaktır.Size bu idare eder denene değil hangisinin daha verimli olduğu konusunda tüm arkadaşlar seve seve yardımcı olacaktır.Kurulumunuz 2 ay geciksin ama en baştan 1-0 yenik başlamayın.

brkfrt bunu beğendi.
  18. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Peki Yağmur Hanım bu ölçülerdeki bi tank için hangi marka model Ps yi önerirsiniz ?

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Özcan bey şimdi ben önermeyeyim :) kelin ilacı olsa önce kendi başına sürermiş.Ben çok sıkıntı çektiğim için aman bir an önce uyarayım dedim.Önce bütcenizi belirleyin.Eminim yaptıracağınız yer taksit imkanları sunuyordur.yada tüm demirbaş ürünler pek çok yerde taksitle satılıyor zaten.Gerekirse zamana yayın ama sağlıklı ve maddi yük bindirmeyeni olsun.Hemen hemen hepimiz pek çok ihtiyacımızdan vazgeçipte imkanlarımızı zorlayarak bunları almaya çalışıyoruz. Ps konusundaki bilgim tamamen burada okuduklarımla.Üzerinde yazan rakkamın 3/1 performansla çalıştığı.Yani size bu 900 lt götürür denen ps aslında 300 ltlik bir tanka uygun.

20. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Ben de kurulumdan itibaren 4 ay içinde 3 ps aldım. Teknık olarak bilgim kısıtlı olmakla beraber litre hacmi olarak yeterli gözükse deİ ileride canlı yükünüz arttığı zaman yeterli olmayacaktır.

Sayfayı Paylaş