1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

3*24w T5 Pleksi Armatür

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde ka2n tarafından 28 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Merhaba sevgili portal.

52*35*5 tankımı çok yakın bir arkadaşıma vermiştim, bir türlü istediğimiz armatürü bulamıyorduk ona uygun. Sonunda iş başa düştü, Utku abi ile beraber kolları sıvadık.
    Fazla uzatmadan mevzuya gireyim.
    -Armatür kasamız dıştan dışa 60*25*6h
    -Malzeme olarak 5mm siyah pleksiglas kullanıldı, kuşaklar ara parçalar vs 2mm.
    -Reflektörler İstanbulda bir akvaryumcudan alındı.
    -Balast elimizde vardı, floresan olarak aquamedic kullandık.

İşe başlamadan önce neye benzeyeceğini görelim dedik, hem de bir hata varsa erken müdahele edebilecektik.
    Kağıt bantla yapıştırdık, ufak tefek kesim hataları dışında herşey güzel. Kadrajda ben :D
    IMG-20150228-WA0006.jpg
    Armatürün iç köşlerine yapıştıracağımız 2*2cm 2mm kalınlıkta parçalar.
    3.jpg
    Yapıştırma işlemleri başladı.(Utku abi telefonla oynuyor, ben çalışıyorum gördüğünüz üzere ;) )
    4.jpg
    Destek parçaları.
    7.jpg
    Buhar camının oturacağı ray. 6.jpg
    Ana hatlarıyla bitti. 5,6.jpg
    Hem destekler hem raylar belli oluyor. 5,5.jpg
    Ve kasa tamamlandı, buhar camı raya süper oturdu.
    9.jpg
    Reflektörleri taktık, güzel durdu.
    10.jpg
    Hemen herşey tamamlandı dedik tabi saat gecenin 1buçuğu olmuştu.
    11.jpg
    Fişe taktık sonuç hüsran. Çalışmıyor. 4 saatlik bir yorgunluğun üstüne pek hoş olmadı. Bağlantılarda bir yerde kopukluk var sanırım, yarın bakacağız. Ama genel hatlarıyla çok hoşumuza giden bir armatür oldu, umarım siz de beğenmişsinizdir. Kısaca da maliyetleri yazayım.

Pleksileri internetten sipariş verdik, İstediğiniz ölçüleri milimi milimine kesip yolluyorlar. Toplam 85 tl
    Reflektörler ve 6 adet floresan tutucu. Toplam 25 tl
    Yapıştırmak için kloroform. Toplam 10tl(5te 1 ini bile kullanmadık)
    Balast, 4 adet florasan, 6 adet duy, kablolar, fiş. Yaklaşık 200 tl.

Yani flolar dışında 110-120 tlye güzel bir armatür kasası yapabiliyorsunuz. 2. kısımda da ayarlı ati sunpower çakması ayakları yapacağız, büyük ihtimal 30-40 tl de onlar tutacak.

Sevgiler, saygılar...

ersan kpt, Erdal, basma tulumba ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. azece

azece

İsim:
    Abdullah Z. CEYLAN
    eline sağlık güzel olmuş

ka2n bunu beğendi.
  3. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Kaan ısınınca erimez mi bu :)

ka2n bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Kaan çok güzel olmuş.

ka2n bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaan çok güzel görünüyor genel olarak armatür. Fakat kalınlığı fena olmasa da pleksi zamanla yamulacak gibime geliyor. Kasaya üstten ve yandan 40mm delikler açarsanız belki daha uzun dayanır.

Düzenleme: 28 Şubat 2015
    onurhan9250, murer ve ka2n bunu beğendi.
  6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Veysel abi, Abdullah tesekkurler, begenmenize sevindim.
    Murat, Temel abi, pleksiyi 5 mm aldik, icine oynama yapmasin diye bolca destek attim akvaryumdaki kayit kusak hesabi. Fan deliklerini henuz acmadik, sogutmayi ust seviyede tutmak icin, 3adet delik acip, 2iceri1disari ya da tam tersi sekilde bir ufleme yaptiracagiz fanlara. Bu sekilde olursa herhangi bir bozulma olacagini zannetmiyorum. Bu arada, koselere yaptigimiz desteklerden, 60cm lik kenarlarin ortalarina da yapacagiz bu gidisle.

Bir de simdi aklima birsey geldi. Erime riskini iyice azaltmak icin. Reflektorleri, t5 duylarini ust plakaya tek seferde vidaladik. O vidalari biraz uzatacagim birazdan, yani vidalara cift tarafli somun takarak ust taraftan 2cm uzaklastiracagim, ondeki buhar camina yaklasacak. O kisimdaki pleksi 2mm, zaten eriyecegini dusunuyorum zamanla, yenilememizde bir sikinti olmaz.

veysel bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık dostum güzel iş çıkarmışsın, maliyette çok iyi...

ka2n bunu beğendi.
  8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Eyvallah Alpi, temel abi az korkuttu ama :D reflektorleri az asagi cekip fanlari da baglayinca omurluk olcak insallah ;)

Alparslan bunu beğendi.
  9. utkukara

utkukara

İsim:
    Utku Karapınar
    Kaan çok teşekkürler kardeşim işi gücü bırakıp bana armatür yapmakla uğraştığın için ;). Bu arada ben orada daha verimli çalışma ortamı hazırlamak için ruhu dinlendiren müzik bulma gayreti içindeydim sanırım :D.

ka2n bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ülen erimez merak etme,:D bende hep pleksi kullandım ve kullanıyorum yamulma bile olmuyor. Vidaların somunla uzatılması iyi olur deliklerde erime değil de çok uzun süre sonra hafif bollaşma olur.

Dev gibi bir trafomuz var şirkette flolardan kat ve kat sıcak oluyor, özellikle durduğu zemin ahşap yanmasın diye pleksi koydum altına beyaz olanından deforme bile olmamış ayakların durduğu yerler.;) Eritemezsiniz yani kolay kolay. Düzgün yapılmaz ise yamuk yumuk olur vs vs.

ka2n bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi zaten erir demiyorlar ki yamulur diyorlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

utkukara ve ka2n bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Zaten komple erimeden bahsetmiyoruz demi.:)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Şubat 2015
    utkukara, Pennywise, ka2n ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Erime yamulma aynı şey işte siz beni anlamışsınız :) Veysel abi valla içime su serptiniz ;) Ben yine de dediğim gibi reflektörleri 1 cm de olsa pleksiden uzaklaştırıyım. Ağzı yüzü bi yana kaymasın zamanla.

IMAG1510.jpg
    Delikleri açacağımız panç, fanlarımız, fan kapaklarımız geldi. Eski duylar pek içimize sinmemişti çevirmeli geçen duylardan aldık.
    Fanlar ve kapakları 13tl
    Panç seti 10 tl
    Duylar tane 1.5 tl 10lu klemens 1 tl

Bu saatten sonra armatüre masraf yapabileceğimiz biryer kalmadı 1-2 liralık fişi kabloyu bantı saymıyorum.

azece ve veysel bunu beğendi.
  14. azece

azece

İsim:
    Abdullah Z. CEYLAN
    5mm pleksi kullandım yamulma falan olmaz. bir de 3 fan almışsın imkanı yok birşey olmaz. güle güle kullanın

utkukara ve ka2n bunu beğendi.
  15. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ne olur ne olmaz diye fanı bol koyduk ;) Ben de birşey olacağını zannetmiyorum ama sonuçta kendim kullanmayacağım, başkasının malı olunca insan biraz daha özenli yapmaya çalışıyor.
    Sana da yapalım dedik gittin o dandik kompozitten aldık :sopa:

veysel bunu beğendi.
  16. azece

azece

İsim:
    Abdullah Z. CEYLAN
    bidahaki sefere artık:)) bu arada kasanın boş ağırlığı nedir? merak ettim

17. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Reflektörler kagıt gibi, balast ve floları saymazsak 500gr ı bulmadı. Malzeme çok hafif.

18. azece

azece

İsim:
    Abdullah Z. CEYLAN
    benim reflektörler ağır oldu biraz:)) çelikten 0.50 mm

ka2n bunu beğendi.
  19. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Onlarin elindeki en hafif malzeme o ama genelde. Bize gonderen adam direk akvaryum aydinlatmasi ustune calistigindan en incesini secmis. Ciddi anlamda kagit gibiler Hani ucak yap at camdan o derece :) Ama hakkini yememek lazim, bukumleri, parlakliklari harika.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu ürün için en güzel malzeme sanırım Fiberglass olur. Hem daha sağlam hem de vida mukavemeti de var. Yalıtım konusunda da sorunu yok. Isı için de Çakmakla da denedim bir problemi yok. Haa dersen ki rengi kötü o zaman da üzerine bir pleksi ile kaplama yapabilirsin. Ya da Spray ile önceden boyanabilir

ka2n bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş