1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

3 boyutlu Arka fon yapımı

Başlığı 'Tatlı Su Genel Paylaşım Portalı' kategorisinde pegasus35 tarafından 30 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. pegasus35

pegasus35

Ad-Soyad:
    şafak birik
    Sevgili arkadaşlar, kendi akvaryumum için oluşturmaya başladığım bir projenin sonuna yaklaştım.Sizlerle paylaşmam gerektiğini düşündüm...

Proje adı : 3 boyutlu mağaralı akvaryum arka fon

Projenin gerçekleşeceği akvaryum

Bu proje için gerekli olan ilk malzeme 10x6 genişliğinde kablo kanalı.Her bir boy kablo kanalı 2m olduğu için ve benim akvaryumum 1 metreye 45cm olduğu için 3 boy kablo kanalı kullandım.

3 boy kablo kanalını tam ortadan keserek yan yana yapıştırdım.

Yan yana yapıştırdığım kablo kanallarını mağara ağızları için deldim.Her iki delikten sonra kanalın içerisine bölme yaparak mağaraları birbirinden ayırdım.Delikleri farklı ebatlarda oluşturarak bir doğallık ortaya çıkardım.

Kablo kanalları ile birlikte verilen kanal kapaklarını 1'er metre uzunluğunda keserek kablo kanallarının arka kapaklarını kapattım.

Tam herşey yolunda gidiyor derken bir aksilik dikkatimi çekti.Benim akvaryum basınçtan etkilenmesin diye ön cam ile arka cam arasına cam yapıştırılmıştı.Bu sebeple arka fon bittiğinde tek parça halinde akvaryumun içerisine girmeyeceğini hesapladım.Bu sebeple yapıştırmış olduğum kablo kanallarını iki parça halinde olacak şekilde tekrar ayırdım.

Arka fonun ayrılmasından sonra akvaryuma iki parça şeklinde konacağı için arkasına vantuzlar yerleştirdim.

Artık arka fonu süslemenin zamanı gelmişti.Bunun için 3 ayrı malzeme kullandım.Kullandığım ilk malzeme Falez taşı diğer,malzeme küçük dere çakılı ve en son olarak zemin için kullanılan plastik taban bitkisi oldu.

Malzemeleri oluşturduğum arka fona yapıştırmak için çimento kullandım.Çimento kullanmadan önce hayatını akvaryum balıklarına adamış olan işin profesyoneli bir arkadaşıma danıştım.Kendisi doğal olmayan akvaryum dekorlarının da çimentodan yapıldığını ve balıklar için sorun oluşturmayacağını bildirdi.

Falez taşları çimento yardımı ile arka fona yapıştırıldıktan sonra arada kalan boşluklar ve mağara girişleri için küçük dere çakılı serpildi.Artık arka fonu balkona koyarak kurutmaya başladım.Bundan sonra size göndereceğim resimler bitmiş şekli ile akvaryumun içerisinden olacak...Bu projede tabiki oğlum Koray'ın yardımları unutulmaz...

Saruman bunu beğendi.
  2. mangusta

mangusta

Ad-Soyad:
    fuat boran
    Cevap: 3 boyutlu Arka fon yapımı

güzel çalışma olmuş..kullandığınız derz sanırım salınım yapmayan fuga 2000 mi?başka bir malzememi?canlılara zararı yoktur umarım..
  3. pegasus35

pegasus35

Ad-Soyad:
    şafak birik

Bununla ilgili açıklamayı yaptım kullandığım malzeme direkt çimento izmirde akvaryum motorları ve dekorasyon ürünleri üreten Tropikal galeri adlı bir fabrika var buranın genel müdürü ve balıklar konusunda profesyonel bir dostum doğal olmayan dekorlarında çimento kullanılarak yapıldığını iş bitiminde kuruyan çimentonun tuzlu su ile yıkanmasının ardından akvaryumda kullanılabileceğini bildirdi.Onun üzerine bende çimento kullandım....
  4. mengi_man

mengi_man

Ad-Soyad:
    Zafer MENGİMAN

Güzel bir çalışma olmuş. Ama ben hacim kaybına neden olduğu için bu tür arka fonlara sıcak bakmıyorum açıkçası. Tabi ki kişisel tercih meselesi :)

Güzel görünüyor ama.. Güle güle kullanın. Elinize sağlık.
  5. pegasus35

pegasus35

Ad-Soyad:
    şafak birik

Bir önceki yazımda sizlere resimlerle gösterdiğim arka fon olmadı sebebinide sizlerle paylaşmak istiyorum.Kullanılan Falez taşları dağılmaya çok müsait o sebeplede ne derz dolgu ve nede silikon ile yapışmadı.Kablo kanallarını komple temizledim ve kayrak dere taşı adı verilen taşlardan alarak silikon ile yapıştırdım.Ara boşluklar ve mağara içleri içinse Kalekim'in Fuga 2300 adlı derz dolgusunu kullanarak kurumaya bıraktım.Sizlerle en son halini akvaryumun içerisindeki halini paylaşmak istedim.Bu arada sanki chiclid balıklarıda onu bekliyormuş her biri birer mağara kaptı bile. [​IMG][​IMG][​IMG]
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Konuyu kaçırmışız, süper bir iş çıkmış sonunda kutlarım. Akvaryum biraz daralmış gibi görünse de göze çok hoş görünüyor. Ellerine sağlık.:ay:
    pegasus35 bunu beğendi.
  7. anesthesia

anesthesia

Ad-Soyad:
    bünyamin karasu
    chiclid ranzası olmuş, emeğinize sağlık
    pegasus35 bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Çok güzel olmuş elinize sağlık,acı su balıkları var Deniz balıklarına geçişin bir işareti mi acaba...:)
    pegasus35 bunu beğendi.
  9. ogurcay

ogurcay

Ad-Soyad:
    Ozan Gürçay
    Tebrikler...ciddi emek verilmiş belli...
    pegasus35 bunu beğendi.
  10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

Ad-Soyad:
    Mustafa ovacıklı
    ellerinize sağlık mükemmel bir çalışma aynı zamanda çok farklı bir teknik. Tebrikler.
    pegasus35 bunu beğendi.
  11. pegasus35

pegasus35

Ad-Soyad:
    şafak birik
    Bana mesaj yazan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş