1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

3 fanlı soğutucu

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde muratozturk tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Merhaba
    Geçen sene 3 fanla birde kapı arkası askısını birleştirip bir fan yapmıştım pek şıuk değildi bu sene biraz modifiye ettim. Ben beğendim umarım sizde beğenirsiniz.

Malzemeler
    3 adet 12v pc fanı (hurdacıdan bedavaya)
    bir adet 12v adaptör (kırtasiyelerde 5 tl bende zaten vardı )
    bir adet aliminyum parça (yine hurdacılardaki bozuk kaset çalarların içinden soğutucu çıkardım oda bedava)

Ekipmanlar

1 adet matkap yada akülü vidalama aleti
    1 adet izole bant
    yeteri kadar trifon yada akıllı vida
    havya lehim teli

malzemeleribir araya getirmeye başlayalım

bu kullandığım aliminyum parça pc işlemcileri için olandan biraz daha büyük

fanları yanyan aliminyum parçaya vidaladım

ve fanları birbirine seri bağlantıyla bağladım

3 adet 12v fan var ama neden bi adet 12v adaptör var derseniz bende konuyu değiştirir size cevap vermem mantıklı bi açıklaması yok (belki tasarruf )

buda çalışırken yarım saatte 1 derece düşürdü akşama kesin bir şey yazarım

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine emeğine sağlık. Yaz aylarında bu gibi uygulamalara çok ihtiyaç var. İstanbul çok sıcak birkaç gündür. Armatürü 35 cm yukarı çektim akşama bir fan sistemi de ben bağlamak istiyorum.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    vallahi benim de ihtiyacım var az önce su derecesine baktım. Resmen 32 derece :( Buz aküsü attım iki tane akvaryuma. bir derece düştü su sıcaklığı ancak yeterli değil ve kesin bi çözüm bulmak gerekli. Sonucu yazarsanız, bende uyguladığınız sisteme geçmeye talibim.

4. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Soğutucu işe yaradı 27 dereceye kadar düşürdüm ama bu seferde adaptör çok ısınmış yarın bir adet saat ayarlı priz alıp aralılı olarak çalışması için emek sarfedeceğim

Bu arada dükkandaki akvaryum 35 dereceleri görmüş az önce acilen sistemi oraya götürüp bağladım orda da çok işe yaradığını öğrendim şu an itibariyle 28 derece olmuş

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    ooo gayet başarılı bi sistem olmuş o zaman. Ben 27 ye 28 e razıyım çünkü. Böyle giderse haşlanacak benimkiler :dikkat:

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bende araştırma yapıyorum bendede 12x12 cm lik (büyük boy) 3 fan var bilgisayar parçalarıyla normal elektrikle çalıştırıyorum daha akvaryuma uygulaya bu akşam başlıcam. sanırım en verimli 30 derecelik bi açıyla akvaryuma bu fanlar sabitlenirse 2-3 derecelik bir kazanç sağlanıyor. Aslında avantajım evde akvaryumu hiç güneş görmeyen oda sıcaklığı uygun bi yere kurdum.
    Ama fanla soğutma su buharlaşması ve toz olayına sebebiyet verebilir. Sorum önerim şu; pek bu işlerden anlamam ama 2. el bir Su SEBİLİ iç tertibatından suyu
    soğutmak için mantıken bir cihaz imal edemezmiyiz. 2. ellerinin fiyatları uygun. 30-40-50 tl..... sump içine bu işlemi uygulayamazmıyız sump içindeki su miktarı diyelimki 50-60 litre. hazır termostat fan röle falan varken içinde. Eli yatkın arkadaşlar
    cevap verirse bu sorulara sevinirim.

7. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Maliyetler artıyor :(

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Murat adaptörün ısınma sebebi; üç tane fanı kaldıracak ampere sahip olmamasıdır.:ay: Saat ayarlı prize vereceğin parayı 5 amperlik bir adaptöre verirsen 24 saat o fanları kullanabilirsin.;) Mervesan ın adaptörleri çok kaliteli. Tavsiye ederim. 12V 5 Ah lık Mervesan adaptörleri 25 tl. Senin işini canavar gibi görür.;)

muratozturk bunu beğendi.
  9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Su sebili soğutma tertibatı uygun gibi geldi bana. Onların haznesi 1 litre falan. 1 litreyi buz gibi yapıyor ise; 30 - 40 litrelik sump'ı 4-5 derece düşürür düşüncesindeyim. Sonuç olarak ısıtma için 30 lira harcanıyorsa bu hobi için aynı paralellikle soğutma için de harcanmalı kanaatindeyim. Canlı besliyoruz zira.. Bakamıyorsan edinme diyor yüce kitabımız. ;)

muratozturk bunu beğendi.
  10. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Erman bey ve fatih bey aklıma bir zihni sinir procesi geldi onuda yeni bir konu olarak paylaşayım dedim diğer toplanın millet soğutucu yapıyoruz konusunda görüşelim bunu :)

Sayfayı Paylaş