1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

3 Tür Yosun İle Başım Belada :(

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Efebru tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Arkadaşlar bitkili tankımda 3 çeşit yosun ile yaklaşık 1 aydır cebelleşiyorum.

Önce bitkili tankımdan bahsedeyim:

80cm bombeli (yaklaşık 100 litre).

İç filtre: 1000 L/h devirli.

Aydınlatma: 18 Watt Grolux floresan, 18 Watt Phillips TLD 90 Daylight floresan + 2 adet 23'er Watt Phillips
    Tornado Cool White Daylight tasarruf ampulü. (08:00 açıyorum, 12:00 kapatıyorum, 16:00 açıyorum 22:00 kapatıyorum. toplamda 10 saat açık)

Mayalı co2 sistem,

Sıvı gübreler: demir, potasyum ve iz elementler,

Canlılar: 20-30 tane canlı doğuran karması. Bir o kadar da onların değişik boyda yavruları. 10-15 katil salyangoz, 8-10 kiraz karides, 3 çöpçü 1 cüce vatoz.

Şimdi tankımda son 1.5 veya 2 ay içerisinde yaptığım değişiklikler:

1. Eve ve iş yerine Malawi tankları kurduğum için bitkili tankımdaki fluval 206 dış filtreyi çıkartıp evdeki Malawi tankına koydum.

2. Yine 1-1.5 ay kadar önce yukarıda belirttiğim a adet tasarruf ampullerini taktım. (önceden ismi duyulmamış tasarruf ampulleri vardı. Kamil kardeşim phillips tornado tavsiye etmişti ben de geç te olsa 1.5 ay kadar önce onun dediği ile değiştirm).

3. Mayalı CO2 sistemi çok düzenli kullanmadım. (yaptığım karışım 2-3 hafta gidiyor sonra bittiği zaman 1-2 hafta ara verip tekrar karışım hazırlıyordum).

4. Dip çekimi ilk 1-2 ay bitkiler çoğalıncaya kadar yaptım, ama 5-6 aydır dip çekimi yapmadım.

5. Dışarıdan sonradan bitki alıp eklemedim. Yani bu bitkiler neredeyse 7-8 aydır bende.

6. Su değişimi; her hafta düzenli %20-25 yapıyordum. Fakat 1 aydır 15 günde bir aynı oranda yapmaya başladım.

Bunlar da fotoğraflarım:

Bu 1. tür yosun: (özellikle ön ve arka camda nokta şeklinde. Tırnakla veya kredi kartıyla kazıyorum. 2-3 gün sonra yine çıkıyor)

Bu da 2. tür yosun: Hemen hemen tüm bitkilerin üzerinde bulunuyor. Bu yosunu elle temizleyemiyorum. Çok inatçı, kesip atıyorum bulaşan dalları ama nafile. 3-5 gün sonra diğer temiz gibi görünen dallarda yine çıkıyor ortaya. :(

Bu da 3. tür: Sadece hemianthusların arasında bulunuyor.

Vallahi çok can sıkıcı bir durum. Uzaktan tanka baktığımda pek bir zararı yok gibi ama yakından baktığımda resmen moralim bozuluyor. Lütfen sorunun kaynağını tespit edelim ve çözüm bulalım arkadaşlar. Hobiden soğutacak bu illet beni ya hu. :(
    Şaka bir yana hobiden soğumam da kurtulabilsem iyi olacak. :)

2. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Sea bulabilirseniz temin edin elma salyangozu kiraz karides bunlar sorununuza çözüm olaucaktır ama gidip yosun giderici ilaçlar var onlardan kullanayım demeyin diğer bitkilere de zarar veriyor :) özellikle tilki kuyruğunda yaprak bırakmıyor denenmiş bir olaydır :D

YIKIKTEMO ve Efebru bunu beğendi.
  3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Sae, salyangoz ve karidesler yukarda görünen saç,sakal ve yeşil nokta yosunlarına hiç birşey yapamaz. Oldukça sert yosunlardır.

Efebru bunu beğendi.
  4. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Nokta olup camdakileri tüketebilecek hiç biri yok cüce vatoz zaten bu saydıklarımdan daha beter bunlar halledemezse başka halledecek canlı yoktur herhalde moli varsa ekleyin onlarda yosun seviyor onun dışında başka önerebileceğim bir şey yok yada sorunlu bitkileri budayıp atıcaksınız.

5. talha54

talha54

İsim:
    Talha AKDENİZ
    Bol su değişimigübrelemeyi kesme,Aydınlatmayı azaltma

6. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Aynı dertlerden müzdaribim bütün balıkları cıkardım baska akvaryuma aldım suyu komple değiştirdim 1 hafta oldu durdu şuan bu hafta gene değiştirdim önümüzdeki hafta gene duruma bakıcam ama ilaç milaç işe yaramıyor canlılar varken sakın ilaç kullanma balıkları mafedersin.

Bjk Vatandaşı

Efebru ve Kadir16 bunu beğendi.
  7. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Işığı kapattım 2-3 günlüğüne. %30 su değişimi yaptım. Bir hafta boyunca her gün %20-30 arası su değiştireceğim. Bakalım ne olacak. Bu arada ne kadar yosunlu bitki varsa hepsini budadım.

8. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Balıklar belli ölçüde faydalı olur aşırı fazla olunca balıklarda neye care olayı oluyor. Bu arada sae nin performansı nasıl?

Bjk Vatandaşı

9. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Sae yok tankımda, hiç beslemedim.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Yücel Abi aydınlatma süresi çok fazla 7 Saate düşür ve aralıksız yansın mesela sabah 10 Akşam 5. Akvaryumların bulunduğu yere Güneş ışığı vuruyor mu ? Sae Önermişler ama ben önermiyorum çünkü akvaryumda ne kadar çöpcü varsa hepsine terör estiriyor yeme alıştıktan sonra yosun felan temizlemiyor. Sakal Yosununu Plati Balıkları yiyerek yok ederler.

11. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Aydınlatmayı düşüreceğim dediğin gibi. Sae yok zaten. Direk güneş ışığı almıyor akvaryum. Plati var ama baş edemezler çok fazlaydı yosun. Ben de tüm yosunlu dalları budadım, kelaynak gibi oldu akvaryumum. Neyse kökleri hala bende. :D

Ankaraguclu bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Son durum nedir hocam?

13. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Sakal yosunlarından %95 oranında kurtuldum. Yeşil nokta yosunu da bitti sayılır. Şu an herşey yolunda gibi. ;)

-doctore- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş