1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

30-40 Litre Nano Resif Hakkında

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde hakankamasoglu tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Herkese Merhaba,

Vatani görevimin son bulması ile çok sevdiğim hobim ile tekrardan aranıza katılmak istemekteyim. Deniz akvaryumu konusunda daha öncesinden nacizane bir bilgim bulunmaktadır. Fakat bu sefer evlilik hazırlıkları, evin düzeni ve iş yoğunluğu derken daha kompak bir çalışma yapmak istiyorum.

Kafamda oluşan akvaryum boyutu arkadan sumplı olarak 30x45x30h (10cm sump dahil) ölçüleridir. Fakat bu ölçüde akvaryumu nereye yaptıracağımı bilmiyorum. Sump sisteminin de nasıl olacağını (kaç bölme, şaşırtmalımı ) bilmemekteyim.
    Ps olarak araştırmalarıma göre uygun bulduğum slim skim 135, reef octobus ns80 bulunmakta...
    Aydınlatma olarak en uygun ikinci el 45w nanox gibi gözüküyor. Bunun dışında daha uygun DIY yapabilen bir yer de olabilir...

Tüm bu fikirlerime yardımlarınızı ve ekleyeceğiniz yorumları bekliyorum. Umarım birlikte güzel bir nano tanka şahit oluruz :)
    Herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım,

Reef 47, Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  2. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    yardım yok mu :(

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle kararın hayırlı olsun, ps seçimleri bu ölçülere göre yeterli gelir. Sump ve akvaryum yapımı için Ankara'da olsanız yardımcı olabilirdim. Sump üç bölme olabilir, suyun döküldüğü kısım, ps için orta bölüm son bölümde dönüş motoru için.

4. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Hakan bey, hayırlı olsun sığ resiflerde güzel oluyor.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Karar hayırlı olsun abi. Protein skimmer olarak seçilenlerden biri ola bilir, sumpa şaşırtmaya gerek yok zaten ufak olacağından yer daraltır...

6. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için... ps olarak sanırım reef octobus n80 alacağım, daha uygun çünkü :) bunun dışında armatür olarak ne önerirsiniz, teşekkürler.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sert mercan beslemezsen ne eklersen olur...:)

8. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Yani lps ve soft mercanlar için aşağıda özellikleri belirtilmiş olan armatürü kullanabilir miyim. Fish-street de uygun fiyata var 18 watt olarak :)

• Includes 6 LEDs (4 White + 2 Blue)
    • 4 x 10000K LEDs
    • 2 x Actinic 460nm LEDs
    • Only 3 watts per LED with a total of 18 watts
    • 2700 Lumen
    • Comes complete with lens kits
    • Slim and contemporary design
    • Supplied with clamp-on bracket for easy tank attachment up to a maximum of 0.25" (rimless only)
    • Adjustable angle for optimum lighting performance and coverage
    • 2 modes of operation for day and night lighting
    • Full mode - all Daylight and Actinic LEDs on
    • Lunar mode - Actinic LEDs on only

9. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Herkese selamlar,

Bir hobiciden bugun resimlerde gormus oldugunuz 30 lt akvaryumu aldim. İcerisinde ns-12 ps, 6-7 watt led armaturu ve hazir suyu ile aldim ve kurdum. Su an calismaktadir. Kayai bir miktar mevcut. Canli kum alacagim fakat kumu suyu bosaltip oylemi koymaliyim. Birde dalga motoru tavsiyesi verebilirmisiniz. Yardimlarinizi bekliyorum. [​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlı kum alınacaksa direkt suyun içine atacaksın, dalga motoru için normal bir iç filtre al dönüşe tak 8 w lık bir şey yeter akvaryumun içine ayrıyetten alıp görüntü kirliliği yaratmaya gerek yok. Tabi bu söylediğim mevcut dönüş motorunun yetmemesi durumunda geçerli. Yetiyorsa sıkıntı yok.

hakankamasoglu bunu beğendi.
  11. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Canli kum alip direk koyuyorum yarin o zaman. Daha tuz, tuz olcer almam gerekiyor. Hydrometre isimi gorurmu. Kumu da aldiktan sonra bakteri kulturu eklemelimiyim. Akinti motoru icin son fotodaki kafa motoru mevcut ayriyetten. Olmadi onu kullanirim. Tesekkurler

veysel bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tuz ölçer için hidrometre alsan olur tabi ki, hidrometreyi aldığın akvaryumcunun veya başka bir arkadaşının tankında tuzluluğu ölçüp kaç çıktığına bakman gerek. Yani kalibre etmen gerek genelde eksik ölçme eğiliminde olur hidrometreler.

13. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Bugün refraktometre ve canlıkum aldım fakat karar değiştirip hazır aldığım suyu kullanmaktan vazgeçtim. Tekrar kurulum yapacağım. Kurulum için Prodibio nun bio digestini mi yoksa start up ını almalıyım. Önerileriniz ne olur? teşekkürler.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Gerek yoktu hiç, yarı yarıya yani yeni su ve başka bir tanktan alınan su ile kurulum yapılsa yeterli olurdu. Ben pek tavsiye etmiyorum bu kadar küçük hacimde bakteri kültürünü diatom çok ağır gelebiliyor ve kalıcı olabiliyor.

YMR_AY bunu beğendi.
  15. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Tamadir veysel bey bugun yarisini su hazirlayarak ekleyecegim. Bakteri kulturu isine girmeyecegim. :) bir arkadas suyu komple degistir prodibio biodigest ekle 3-4 gun sonra canli koyarsin demisti. Biraz sasirtici olsa da yinede gaza getirdi beni :) yalniz suan eski suyum tuzluluk orani 1,22. Yeni ekleyecegim suyun oranini nasil hazirlamaliyim ?

16. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Ustadlar,
    Suyun icine canli kumu koydum fakat su baya bi bulandi. Dun koydum bugun biraz daha sanki iyi durumda. Ps,donus motoru ve dalga motoru calisior. Ne zaman su berraklasir?

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Canlı kum torbasının içinden küçük bir poşet çıkıyor.Onu acıp içindeki sıvıyı tanka eklerseniz suyun berraklaşması hızlanıyor.

18. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Yagmur hanim,
    Kullandigim canli kum resimdeki gibi. Yarisini kullandim diger yarisina baktim fakat icinde bahsettiginiz gibi bir poset yok :(

19. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu

20. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim kullandığımda küçük poşet vardı.Sorun değil 1-2 güne su berraklaşır.Sistem komle çalışsın.

Erdal, hakankamasoglu ve TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş