1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

30 Liraya Pimaş Borudan Dış Filtre Kadar Etkili Biyolojik İç Filtre Yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar hepinize merhabalar.

Yaklaşık 1 haftadır 65 x 30 x 23 cm ebatlarındaki canlı doğuran akvaryumumda ALG problemi yaşamaktaydım. Su neredeyse 2 günde bir yeşilleniyordu tamamen su değişimi yapmama rağmen. İçindeki minik iç fitremin de süngerinin neredeyse bütün gözenekleri anlamadığım bi madde ile kaplanıyordu. Bende maliyeti ucuz, dış filtre kadar etkili bir filtre yapmaya karar verdim..

Malzemeler:

100 lük pimaş boru 25cm (akvaryumunuzun uzunluğunun 5-6 cm daha alçak boyutlarda) 4 TL
    2 Adet Kör Tapa (Pimaşı aldığınız yerde vardır kesin) 2 TL
    1 Adet Conta (kör tapayla birlikte verilmezse satın alın) 50 Krş.
    1 Adet Kafa Motoru (saattle 1000 - 1500 Lt) 15 TL

Filtre Malzemeleri:
    700 Grlık bir paket Seramik 5 TL
    500 - 700 Grlık bir paket Aktif Carbon 5 TL
    Bio Sünger 2 TL (parça olarak aldığım için ucuz oldu bana)
    Elyaf 3 TL

Kullanılan Araç Gereçler:
    Matkap
    Slikon
    Tüplü Ocak :)

Proje:

Öncelikle pimaş borumuz akvaryumun yüksekliğinden 5-6 cm aşağıda olmak suretiyle çizilir ve kesilir. 5-6 cm aşağıda yapmamızın sebebi de dipteki kumu ve akvaryumun üst su seviyesinin her zaman tam dolu olmayışıdır. Bu unsurlara dikkat edilmezse, kestiğimiz pimaş suyun üzerinde kalır ve su soğutma ile çalışan kafa motorumuz suyun üstünde kalır ve kısa zamanda arıza yapacaktır. Dolayısı ile ölçüyü iyi almakta fayda var.

Kestiğimiz Pimaşın (altta görülen resimde yere basan kısmı) kör tapasız. Dolayısı ile biz bu pimaşın iki tarafını da tapa yapacağız ancak aldığımız tapa alt kısma olmuyor. Ne yapmalıyız?
    Tüplü ocağın başına geçilir ve bi yerimizi yakmadan pimaşın alt kısmı sürekli olarak döndürmek suretiyle hafif esnek bir kıvama gelinceye kadar ısıtılıtr. Isıtılan pimaş esnek halde iken contasız olarak tapamız sıkı sıkıya oturtulur ve soğuyana kadar tapa yerinden çıkarılmaz. Bu sayede üste contalı aşağıya ise contasız iki adet tapayı monte etmiş oluruz. Bknz Resimler:

Altı Kör Tapa Takılmadan Önceki Pimaş:

Altına Kör Tapa Takıldıktan Sonra Dipten emiş olacağı için kumlar içine dolmasın diye 2-3 cm pay bırakılarak matkap yardımı ile delme işlemi ve alta kör tapa takılmış hali:

Şimdi sıra kafa motorunun su tahliyesinin deliğini açmaya. Bu kısımda biz 20 lik matkap ucu kullandık ama elinde olan varsa punch diye tabir edilen ahşap delme aparatlarını kullanabilirler. Bu deliği açarken dikkat etmeniz gereken; su tahliye borusunun deldiğiniz deliğe sıkı sıkıya oturması. Eğer büyük delerseniz; daha sonra slikon ile çok fazla dolgu yapmak zorunda kalırsınız, dolayısı ile sağlamlığını yitirir zamanla. Bir dikkatli olmanız gereken diğer unsur ise; kafa motorunun su emişi filtrenin tabanına bakacak şekilde yerleştirilmesi. Eğer yukarı bakar durumda takarsanız; sıkıntı yaşarsınız.

Açılan delik (içeriye kafa motoru oturacak ve borusu dıştan takılacak):

Bu aşamadan sonra kafa motorunu açtığımız deliğe denk gelecek şekilde yerleştirin. Borusunu takın ve kafa motorunun kablosu için uygun bi çentik açın üst kapağa en yakın yerden. Fişinin kablosunu dışarıya alın ve üst kapağı yerleştirmeden önce; su borusu ve fişinin olduğu yerleri güzelce anti bakteriyel slikonla dolgu yapın. Bu aşamada yapacağımız dolgu çok önemli arkadaşlar. Filtreyi çalıştırdıktan sonra kafa motorunun emiş kısmı pimaşın altından su emmeli. Eğer dolgu hatalı olur ise içeriye giren su akvaryumun dışından girer. Dolayısı ile filtrasyon olmaz.

Projemizin uygulamadaki hali; :emt: :emt: :emt: :emt: :emt:

Filtrem 4 gündür çalışıyor ve önceden iki günde sararan suyum artık ilk değiştirdiğim günkü gibi berrak ve kokusuz.

Umarım sizlerinde aklına yatar. 25 - 30 liraya filtre malzemeleri dahil dış filtre kadar etkili ve pratik bu filtreyi yaparsınız. ;)

Kafa motoru hakkındaki yardımları için Temel abiye ayrıca teşekkürler. ;)

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gerçekten uygun bir çözüm yolu tabi bu ekipmanlara sahip olamayan arkadaşlar için ise zor olabilecek bir yöntem ama bu delme işlemlerinin kolay yolu olarak ısıtılmış bir materyal ile de delinebilir diye düşünüyorum. Olmadı lehim cihazları ile tüm delme ve ısıtma işlemleri yapılabilir. Onun haricinde gerçekten güzel olmuş tebrikler.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Rica ederim. Delme işlemleri lehim makinası yardımı ile yapılır mı bilemem çünkü pimaş duble pimaş olarak geçiyor ve ince değil epey kalın bi malzeme. Havya ve matkap haricinde ısıtılmış bir araçla delinmez onu söyleyebilirim. Ama geri kalanı dediğim gibi çok basit. Yapımı 20 dakika sürdü diyebilirim. ;) Beğenmenize sevindim. Yararlı olabildiysem ne mutlu bana. Zira en küçük bi dış filtre 70 TL den başlıyor.. :) :D

4. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa
    Gercekten güzel bir çalışma olmuş.Emeğinize sağlık ama akvaryumun içindeki görüntüsü biraz kaba olmuş yinede güzel bir proje

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bu aslında dış filtre görevinde iç filtre olmuş.Ellerine sağlık Ermansaygılar:gif

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ellerine sağlık Erman abi, Çok kullanışlı, geniş hacimli bir filtre olmuş...

Projeyle biraz oyananırsa dış filtre olarakta kullanılabilir...

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Özcan abi, Sercan ve Fatih çok teşekkür ederim yorumlarınıza. Dış filtre yapacaktım ancak dış filtre de tamamen sızdırmazlık söz konusu ve önemli bi unsur o. Dışarıda sızdırma yaşayan bi çok arkadaş vardı forumda. Bu demek değildir ki yapılmaz. Yapanlar ve kullananlarda mevcut elbetteki ancak; ben kendime ve slikona güvenemediğim için iç filtre kısmını tercih ettim. Sercan kardeşimin de dediği gibi bu biraz kaba görünmekte ancak dışına Fugapool diye adlandırdığımız havuz derz dolgusu ile kaplayıp taş görüntüsü verilebilir. Sonuçta DIY bir sistem ;)

fth-94 ve İmparaToR bunu beğendi.
  8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi silikona güvenmeme gibi bir şansımız yok. Çünkü akvaryumlarımızın camları slikon ile yapıştırılıyor. Yani o kadar basınca dayalı. El becerisi olan kişiler rahatça yapabilir diye düşünüyorum.

Yada dediği gibi derz dolgu ile dışına taş şeklinide verebiliriz ve hem dekor hemde filtre olur...

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Dikdörtgen borudan yapılsa akvaryumun köşesine koyulabilir.Dışınıda derz yada silikon ile taşları yapıştırarak o kadar hoş durmasada eskisinden iyi olabilir.saygılar:gif

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Haklısın özcan abi. Ama o kadar çok işimi görüyor ki şu an, emin olun görüntüsü bile güzel geliyor bana :D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel olmuş Erman. Benim için birşey beğenmez dersin ama bak beğendim iç filtreni. Ellerine sağlık DIY Gurup yakışır sana biraz daha zorlarsan kendin yap sistemlerini. dans:

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi bu sistemi dış filtreye çevirmeyi düşünüyorum. Zira akvaryumum zaten ufak, hepten küçük kaldı yüzme alanı. Ayrıca bu kafa motorunun debisi çok yüksek balıklar dört döner oldu içinde :D o yüzden dış filtreye aktarıcam bu projeyi ve akvaryumun içerisine yatay delikli bi kortum yerleştirip yağmurlama sistemi gibi bir sistem düşünüyorum. ;) Ozaman alırsın beni DIY gruba :D

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Filtreyi yaklaşık 1 buçuk 2 aydır kullanıyorum sadece 2 hafta önce temizledim. Gayet sağlıklı ve güzel çalışıyor. Önceden 4 günde sararan su, şimdi maşallah ilk koyduğum günkü gibi berrak. Bilgi vermek adına mesaj yazmak istedim. Test sonuçları gibisinden :) ;) saygılar:gif

erdnc83, YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış filtreye çevirme düşüncen vardı vaz mı geçtin ? Bence o da güzel olur.

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi uygun aksam bulamadım. Ozan'ın sıva üstü bir kutusu vardı plastik contalı vidalı. Ondan bulabilsem; kesin yaparım. Ama bulamıyorum ki :S Özkan abi' nin pleksi glass malzemesi de var. Ondan bulsam o da olur aslında.. Ama malesef abi. Bulursam denk gelirsem anında geçiricem hayata ama :(

16. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    başarılı olmuş bende köşeli pimaştan yapılsa daha hoş olurdu kanısındayım ama işini gördükten sonra süper diyebilirim heleki benim gibi iç filtresinden iyi performans alamayanlara süper çözüm anlaşılan bize iç filtrenin motoruyla sizin projeye transfer olmak düşüyor

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman, kova ilede yapabilirsin dış filitreyi. Kova olur,turşu bidonu olur,pimaş olur,tastabak tencere vs olur herşeyden olur.:D Ytereki yapıcam de. Senden kurtulmaz sen yaparsın.super:gif

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Erdinç bey, Dış filtre yapın benden size tavsiye, bu tip iç filtre de verimli, ancak sık temizlemek şart. Temizliğini aksattığınız an, su dengesi bozulmaya başlıyor. Gerçi dış filtrede de aynı, ancak hacim daha geniş olduğu için, temizliği daha az sıklıkla yapılıyor, bu yüzden de, daha sağlıklı oluyor dış filtreler. Normal plastik turşu bidonlarına yapabilirsiniz. Çok basit bir sistem. Aynı sistemi izole edip o delikler yerine su giriş, su çıkışını da yine hortumla akvaryuma geri döndürüyosunuz. Sızdırmaz olmak tek şartı. Bence daha verimli olur. ;)

19. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Dış filitre var fakat canlı yüküm bu ara biraz arttı bitkilerimde yosun oluşturunca takviye gerekti yavrularım biraz büyüse yeğenime vereceğim buda hem benı hem akvaryumumu rahatlatacak

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    O zaman bu filtreden yapabilirsiniz kendinize ;) Sağlıklı balıklar dilerim.

erdnc83 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş