1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

30 litrelik bitki akvaryumu düşüncem...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde barisy tarafından 4 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    60 litrelik ve 55 litrelik akvaryumlar beni kesmemeye başladı... Bunun üzerine (ölçüleri belli değil) 30 litrelik bir akvaryum düşünmeye başladım.. Bu akvaryuma mayalı sistem Co2 koymayı düşünüyorum... Bu akvaryumda bitki olarak ; hemianthus ve glosso olmasını istiyorum... Olmazsa 1-2 ( büyük ihtimalle 5-6) adet amano veya hayalet karides koymayı düşünüyorum... Sorularım;
    1. Karidesler oksijen olmadan yaşayabilirler mi ?
    2. Mayalı Co2 sistemi kurmak için neler yapmam gerekir?
    3. Önerebileceğiniz boyutlar nelerdir ??

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: 30 litrelik bitki akvaryumu düşüncem...

CO2yi nasıl çözdürmeyi düşünüyorsunuz?

3. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Co2 ile ilgili hiçbir düşüncem yok... Nasıl yapabileceğimi ben size soruyorum... :bilmem::bilmem::bilmem:

4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Glossoyu CO2siz besleyebilirsin (CO2 ile daha hızlı gelişir ama...). Işıklandırmayı kuvvetli yaparsan, yeterli miktarda gübreleme yaparsan hem karides beslersin hem de glosso ve hemianthus besleyebilirsin. Tabanı kuvvetli yapmanı tavsiye ederim. Bence daha şık görünmesi için red moora sarılı bir miktar java moss tavsiye ederim. :)

5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bu akvarumu kurarsam biraz daha bitki üretmeye yatkın bir akvaryum düşünüyorum.. Ben normalde 60 ve 55 litrelik akvaryumlarda Osram Fluora kullanıyorum... Ama bu akvaryumda led kullanmayı düşünüyorum... Yani karidesi oksijensiz besleyebilir miyim ? :bilmem::bilmem::bilmem::bilmem::bilmem:

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Hayır, oksijensiz olmaz. Seçimi sana bırakıyorum, hızlı gelişirse karides yaşamaz, yavaş gelişirse karideslerle beraber yaşar. Led tavsiye ederim, gerçekten led ile başarılı akvaryumlar yapılıyor. Sana tavsiyem CO2 kullanma, zaten taban küçük olacak taban vs. güçlü olursa tabanı yeterli hızla kaplar. İsterseniz CO2 tablet kullanabilirsiniz arada bir.

Saygılar. saygılar:gif

7. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Ben Co2'sizi tercih ediyorum... Taban için hagen kum mu ? Ek olarak ne kullanmalıyım?? :bilmem::bilmem::bilmem:

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Portalın klasik bitkili tabanı var, kullanabilirsin. :D

9. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Hadi , durma anlat ... :F:F:F:F:F

10. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

En alta dazs soildi sanırım. Sonra hagenle karıştırılmış flore depot. Sonra tekrar hagen.

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Dazs soili kaç litre almam gerekir?? Bir de sadece hagen yapsak olmaz mı ? Ben 60'lık akvaryumumda sadece kırmızı bir kum kullanmıştım...

12. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Tabanı kuvvetli yapman lazım. Sadece hagende besin yoktur ki. :)

13. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Okuduklarıma göre akvaryum küçük olursa suyu dengede tutmak zorlaşıyormuş. Yani işiniz zorlaşıcaktır.

14. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Suyu dengede tutmak kolay... Zaten büyük ihtimalle sadece bol bitki olacak... Bu da suyu dengede tutmamı kolaylaştırıyor... Zaten bu sadece bir düşünce... Biraz daha küçük ve yardımcı bir akvaryum olarak düşünüyorum.. Boyut olarak ne önerirsiniz?? :bilmem::bilmem:

15. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Forumda oldukça fazla zaman geçirdiğin ve bir çok konuya yazdığın düşünülürse aslında bu soruların cevaplarını çoktan kendi başına verebiliyor olman gerekiyor. Takıldığın noktalar aslında senin bildiği noktalar. Kapıyı zaten görüyorsun. Kolaylıkla geçebileceğine inanıyorum ;)

Heliak bunu beğendi.
  16. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Benim bazı bildiklerim var ama , bildiklerimin daha iyileri de var.. Siz bu konuda uzman olmuşsunuz .. :bilmem:

17. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bizde bildiklerimizi önce uygulayıp, gözlemleyip sonuçlarına göre üstadlara soruyoruz. Kimse her şeyi tam anlamıyla bilemez. Bu işte biraz araştırma ruhu, birazda cesaret gerekiyor.

18. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bu konuşmayı bitirelim ve konuya geri dönelim... Son kararlarım şunlar (ama önemli bir bölüm var)("eğer akvaryumu kurarsam");
    1.30*35*30 olası ölçüler olacak..
    2.Karides koymaktan vazgeçtim..
    3.Mayalı Co2 sistemi kurulacak..
    4.Ve büyük ihtimalle sırf hemianthus olacak...

19. falconx

falconx

Yer:
    İstanbul, bakırköy
    İsim:
    Nafiz TİMUROĞLU

Öncelikle önceden iyi planlama yapman gerekir. Hangi grup bitkileri koyacaksın onları seç. ona göre taban malzemesi ,ışık sistemi, CO2 sistemi ve canlı seçmen seçmen gerekecektir.küçük akvaryum olacağına göre küçük boy bitki koyacaksın diye düşünüerek birkaç bitki grubu için örneklersem glossostigma elantinoides ve echinodorus tenellus bol ışık bol ışık ve CO2 , buna karşılık hemianthis micranthemoides (türkiyede genelde satılan budur) normalden çok az ışık bol CO2 ancak Hemianthus callitrichoides çok ışık çok CO2 ,anubias barteri coffeifolia çok az ışık ister. Yani glossostigma elantinoides ile hemianthis micranthemoides aynı akvaryuma koyarsanız hele yanına bir kök de görüntü versin diye anubias barteri coffeifolia koyarsanız tam bir felaket olur asla verim alamazsınız.İyi planlama diye bu hususu açıklamaya çalıştım.Her durumda tabana " Prodac Fertil Plant" , " flora ped" veya "Prodac Humu Plus " gibi taban malzemesi üstüne ise küçük köklü bitki yapılacak ise ince hagen kum, büyük köklü bitki ise "Aquaclay" koymakta fayda var.Koyacağın bitki CO2 şartlı ise CO2 tüp kullanmak her zaman uygun olur.Mayalı sistem verimsiz ve uzun vadede pahalıdır. Şayetcanlı olarak karides düşünüyorsan kiraz karides bu akvaryumda ürer göze daha hoş gelir. Amano üremez daha büyük ve renksizdir. İkisi aynı akvaryumda ise amano kiraz yumurta ve yavrularını yer.
    sevgiler
    Nafiz TİMUROĞLU

Sayfayı Paylaş