1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

30 Lt Akvaryum Sonrası 160 Lt Kurulumu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde _Ceren_ tarafından 2 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    30 Lt akvaryum sonrası 160 Lt kurulumu yapmaya karar verdim. İlk önce 30 litre akvaryum ile önce Lepistes balığı besledim 6 ay kadar, sonra sıkılıp, balıkları arkadaşıma verip, karides akvaryumu yaptım. içeride 12 Sakura, 8 mavi kaplan ve bolca yavru var.

Şimdi de 160 litre yeni bir akvaryum kurulumu kararı aldım(200 diye aldım ama eve gelip ölçüğümde boşlukları vs hesaba katınca 160 hatta 155 oluyor bir de malzemeler girecek daha).. Tür önerilerinizi bekliyorum. Mümkünse karidesleri koyduğumda sorun yaşatmayacak türleri tercih ederim ama reddedemeyeceğim bir öneri olursa geçici olarak karidesleri bu yeni akvaryuma alıp, mevcut 30 litre olanı temizleyip, yeniden kurup, geri aktarabilirim canlıları. Maalesef şu an da bu 30 litre olanda nematod, çok az planaria ve salyangoz sorunum var. Böylelikle kurtulmuş olurum. Karidesleri diğer akvaryuma kepçeyle aktarırken bu kurtçukları da aktarmam değil mi?

Cevap ve önerilerinizi bekliyorum, kurulumu aşama aşama paylaşacağım. ilk kez büyük(bana göre :) ) bir akvaryum kurucam. yardımlarınızı bekliyorum :)

160 Litre Akvaryum Kurulumu Malzemelerim

Elimdeki malzemeler: Jebo 625 dış filtre, 100w ısıtıcı, 3-4kg siyah hagen(çok almadım çünkü mevcut akvaryumda tabanı çok kalın yapmışım, bu bir hataydı sanıyorum), bir kütük. Bolca bitkiye ihtiyacım olacak sanırım...bir de aydınlatma hakkında pek bilgim yok :( elimdeki akvaryumda kendiliğinden hazır set vardı...

image.jpeg image2.jpeg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşım soruna cevap vermek oldukca güç.Ben Mercedese binerim sen BMW ye ve bir başkası ise Jaguara :) Yani tercih,zevk meselesidir bu.Senin yapacağın şey aslında çok basit.Tüm tatlısu balık türlerini araştır.Resimlerine bak ve hoşuna gidenleri bir kağıda not al.Sonra bunlar ülkemizde bulunur,yani satılır mı araştır.Satılmayanları karala gitsin.Elde kalan balıkları artık biliyorsun.Şimdi bunlar ne yer ne içer?Nasıl sularda yaşar?Hangi türlerle uyumludur?Beslenme zorlukları ve üstesinden gelebilme durumun nedir?Hangi habitat,dekor ve gereksinimlere ihtiyaçları vardır?

Tüm bu sorulara yanıt verdikten sonra zaten ne besleyeceğine kendin de karar vermiş olursun.Bir kere karides besleyeceksen Malawi ve Tropheus grubundan uzak durmalısın.Karidesleri elden çıkartsan dahi bu hacimdeki bir tanka her Malawi ve Tropheus olmaz.Mesela Yunus balığı için en az kafadan 200 litre hacim gerekir.Yani balıklara hakkıyla bakıp,kendi egomuzdan ziyade onların kaliteli bir yaşam standartlarında yaşamasını istiyorsak buna uymalıyız.Bu işin biraz vicdani ve biraz da Hakkani tarafıdır.

Her şey netleştikten sonra burada her tür konuda yardımcı olacak nitelikte arkadaşlar,uzamanlar var.Kimse bir bilgiyi esirgemez.Mesela ben bu tankı elden çıkartmanı ve daha büyük bir tankda İlangi Yellow,Nkonde Bright Yellow,Red Blue Point,Kriza Gold,Bemba önerirdim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Tropheus duboisi Maswa beslemek istesem :) 2e6d 160Lt için uygun olur mu?
    2 ayrı grup kaya, 1küçük 1 büyük kütük , üzerilerine sarılı moss,anubias,tilki kuyruğu,su marulu gibi bol bitki koysam, karidesleri ekleyebilir miyim? 3-5 günde yok mu olurlar, belirli bir yavaşlıkla ürerler mi?
    Tropheus duboisi Maswa'ları çok beğendim...

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Bir çok Tropheus grubu bu hacimdeki bir tank için uygunsuz olacaktır.Belirttiğin tür için en az 240 - 250 litre hacim gereklidir.2 erkek 8 dişi daha doğru bir eşleşme olacaktır.

2 grup kaya çok doğru olur.Bu sayede iki erkek de iki bölgeyi sahiplenebilir ve hiyerarşide sıkıntı yaşanmaz.Ancak "Kütük" dediğin sanırım Mangrow köküdür?Mangrow kökü suyu düzenler ancak Ph'ı düşürür ki Tropheus türleri 8,5 - 9 Ph değerinden hoşlanırlar.

Yine bitkisel ağırlıkta beslendiklerinden bahsettiğin bitkileri mahveder,iki günde yer bitirirler.Ancak Anubias'ın yaprakları kalın ve sert olduğundan kullanılabilir ve bir sıkıntı olmaz.Ancak belirttiğim gibi diğer bitkiler uygun olmayacaktır.Karidesleri ise büyük olasılıkla ertesi sabah bulamayacaksın.Tavsiye etmem yani.

H.Kaya.Gemlik. ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Anladım, teşekkür ederim, en az 240-250 dediğinize göre ben unutayım maswa'ları.. :(
    Göz zevkimden dolayı hayvanlara eziyet etmenin manası yok..
    Canlı doğuranlar dışında, karideslerle birlikte bakabileceğim bir tür önerebilir misiniz benim tankım için?

6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bu Tropeuslarda çok güzel balıklar insan gördüğünde dayanamıyor doğrusu. Deniz akvaryumumu bozarsam eğer mutlaka tropeus besleyeceğim kararımı verdim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karideslere dokunmayacak birçok cichlid türü bulunur. Bu akvaryum oldukça şık olmuş sağlıkla kullanın. Hep yazıyorum bu türleri ama cüce ciklet familyası akvaryumun hacmine çok uygun, calvus türleri, leptosoma türleri, leleupi balık türü, bricardi balıkkarı gayet güzel olur. Araştırıp beğenirsen düşün bence.

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Makrakanta ve hayalet balıklarıda eklerseniz fena olmaz doğrusu.

9. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Bu hacimde Sarı prenses besleyebilirim sanırım? 2e6d nasıl olur? Yine ciklet olduğu için karideslerimi koyamayacağım sanırım? bitki olur mu bilemedim, araştırıcan..
    Yanında yunus olur mu? sayısı 1e3dye düşürsem?

10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Sarı prenseslerle yunus besleyebilirsiniz tabiki fakat bitkiyi unutun. Yapacağınız dekor tamamen kaya üzerine olmalı.

11. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    160Ltde kaç SP kaç yunus önerirsiniz? Bir de siyah hagen kum kullansan sıkıntı olur mu? Akvaryuma bir kısmını koymuştum da... Elimde bakşa kum da yok..Ama olmaz derseniz alıcam artık..
    Bir de ileride yavruları ayrı yere almam şart mı? Saklanamazlar mı kayaların arasına?

12. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Kumdan yana bence bir sıkıntınız olmaz daha önce bir arkadaşımdada görmüştüm gayet şık duruyordu. Arka kısma ince hava kabarcığı veren elastik şekil verilebilen hava taşları var onlardanda bir tane uzunlamasına koyun.
    160LT çok büyük sayılmaz balık sayısı fazla olur ise bu sfer temizlik sıkıntısı baş gösterecek bence balık sayısını fazla abartmayın,2e 5d SP 1e 3d yunus yeterli, onlar zaten yavru verecekler. Yavruları mutlaka yavruluğa almalısınız aksi taktirde güzel canlı yem olurlar. Hatta yavruluğun tülü yeterli gelmeyecek tülün üzerine bayanların kullandığı ince çoraplardan geçirin daha garantili olur. Bu arada dış filitre edinin bir adet çok faydasını görürsünüz.

13. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Dis filtrem var, kac cm olsunlar aldigimda, bir de cinsiyet belirlemek cok zor degil mi sp ve yunuslarda?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    2e 6d SP 1e 3d şeklinde alın zaten 7 cm boydan sonra cinsiyetleri beli olur.Cinsiyet belirlemek çok zor değil...:)

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Damızlık boya ulaşıncaya kadar bu hacimdeki bir tankda durmaları sıkıntı olmayacaktır.Ancak damızlık boya geldiklerinde hacim YUNUS için küçük gelecektir.Yunusların en bariz özellikleri kafa yapması,yani alın bölgelerinin dışa doğru bombe yapmasıdır.160 litrede bu pek mümkün olmayacaktır.Sarı prenses veye yunus hangi tür isterseniz 1 erkek 4 dişi,2 erkek 8 dişi oranı daha rahat ettirecektir balıklarınızı.

Bu arada Temel ağabeyin bahsettiği cüce cichlid grubunu hiç yazmamıştım çünkü sizin istedikleriniz daha belirgin,daha büyük ve gösterişli olan türler.Yani bunları tercih etmeyeceğinizi düşündüğümden bunlara girmedim.Ama karideslerinizi elden çıkartmak istemiyorsanız özellikle Brichardi yi tavsiye ederim.Hiyerarşi düzeni içinde yaşayıp giderler.Formları göz alıcıdır.Üç nesil yavrular birbirlerini gözetip korurlar.Muhteşem canlılardır.Bu tür ile görsel açıdan mükemmel bir tank kurabilirsiniz.

16. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Brichardi muhteşem bir balık fakat 160 lt su onun için oldukça az gibi ne dersiniz arkadaşlar.?

17. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Brichardiler de güzelmiş.. Karideslerimde sorun olmayacağına eminseniz bu şekilde ilerleyebilirim :)
    Kumun açık ve ince olmadı gerektiği yazıyor bazı yerlerde, bendeki siyah hagen, değiştireyim bu durumda değil mi?
    Bol kayalık ekleyeceğim,bitkilendireceğim ki karidesler saklansın...(anubias,su marulu,kayalara sarılı moss,ve su sümbülü müydü zambağı miydi ondan :) )

18. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Az mı? :( Ay ben bu gidişle bir şey koyamayacağım akvaryumuma.. Bazı yerlerde en az 75 lt gerekir bilgisine ulaştım, bu bana çok az geldi, bir yerdeyse 400 diyor, bu da çok değil mi?
    Az diyorsanız almıyım gerçekten, yazık hayvanlara... Gerçi akvaryumculardan daha iyi koşullarda olacağına eminim benim elimde :)

19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Herhafta yada en geç 2 haftada bir taze su girişi yaparsanız olabilir. Fakat balık gelişiminiz 300lt lik bir akvaryuma göre daha yavaş ve az olur. Balıklarınız büyümez. Bu balıklar birazcık akıntıdanda hoşlanırlar içeriye bir adet iç filitre koyarsanız içeride ufakda olsa bir akıntı oluşturur iyi olur.

20. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Olur, gerekeni yapacağıma emin olabilirsiniz :) , haftalık %10 yeterli olur mu? Ya da ne kadar yapmalıyım? Karideslerim 1 gecede yem olmaz değil mi? :)
    Bir de kaç tane alayım? 15?

Sayfayı Paylaş