1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

300 litre mbuna biotopu(Yeni resimler syf5:)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde emmi_06 tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Eyvallah Cem Hocam,Dolphin c-1600 aldım.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    300 litre mbuna biotopu

Dolphin için 3 kere yaşasın...yaşasın...yaşasın...
    Biraz ses yapar ama debisi hiç düşmez.5 senedir kullanıyorum,tık demedi hala. bak:

3. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Cem hocam,kusura bakma yorumunu yeni gördüm.Akvaryumcu arkadaşım başımın etini yedi.Yok paran çokmu hepsi aynı işi yapıyor dedi.Dolphin c 1600 almış olduk.

Akvaryumda revizyona gidecem.Dekor komple değişecek.Hali hazırda bulunan 100 kilo kayanın yaklaşık 60 kilousunu kullandım.

.Taşlar kirli yani görüntüsü o değil.100*50 cm strafor üzerine dekor yaptım.

2 adette kayayı akvaryumama ekledim,görüntüsü süper.

Yeni balıklar.
    Pseudutropheus Demosani(Malavi Zebra)(1 erkek 7 dişi tahmini)
    Pseudutropheus Flavus(10 adet yavru)
    Pseudutropheus Elangatus MPANGA(10 adet)
    Botia Makrakanta(1 erkek 3 dişi)
    Cüce boynuzlu vatoz(2 erkek 2 dişi)

Yemlerim komple değişti.Balıklar mbuna olduğu için otçul ağırlıklı oldu.
    NLS child formula(Haftada 1)
    Sera sprinula tabs
    Sera Flora
    Sera granugreen

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    300 litre mbuna biotopu

Özgürcüm projenin gelişim aşamalarını an ve an fotoğraflamayı unutma merakla bekliyoruz.Bu arada sormak istediğim bişey var sizin balıkların türlerinde ki cahilliğimi maruz gör lütfen.. :cekingen: Öğreniyorum sizlerden :) O taşlar bitişik olarak mı olacak yoksa aralarında yuva olacak şekilde boşluklarla mı dizayn ediceksin ? Hani boşluk bırakarak yuvalar halinde dizayn etsen daha hoş olmaz mı ? Gerçi sen onu çoktan düşünmüşsündür ama merak ettim..

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    300 litre mbuna biotopu

Benim asıl merak ettiğim beyaz veya beyaz ağırlıklı tabanın balıkları rahatsız edip etmediği konusu...
    Bir de o Atman iç filtreden memnun kalmayabilirsin...

6. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Volkan abi,genelde bol kaya ile dekor yapmayınca ilk görenlere öyle gözüküyor.Bende acemiyken hep derdim,balıklar bunun arasına girip nasıl yuva yapıyorlar diye.Yani abi 15 cm damızlık balık onların arasına girip çiftleşiyor.Resimden belli olmuyor,yuva yapılıcak yerler.

Volkan abi,biraz özendiriyim seni.Yok böyle bir balık.Elangatus mpanga
    http://www.dailymotion.com/video/x16x23_pseudotropheus-elongatus-mpanga_animals

Cem,atman iç filtreyi yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyordum.4 aya yakında dış filtresiz kullandım.Sadece beğenmediğim tarafı temizlikte hazneleri alınca pislikler akvaryuma dökülüyor.Çok iç filtre aldım bunun kadar kuvvetlisini görmedim.2000 litre debili.

Kumum Saf beyaz quartz kum,genelde akvaryum sitelerinde namlıdır bu kum.Çoğu kişide bu kumu beğenmez.Beyaz olunca ışıkta vurunca balıkların rahatsız olduğunu savunurlar.Ben yaklaşık 2 yıldır quartz kum kullanıyorum bi problem yaşamadım.Tüm beslediğim balıklardan yavru aldım.Stres veya hastalıkla karşılaşmadım.

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    300 litre mbuna biotopu

Filtre memnuniyetinden bahsederken ben de temizliğini kastetmiştim.Alt kısmı öne doğru düşüyor ara sıra ve alt sünger devre dışı kalıyor.Motoruna bir lafım yok,çekişi güzel ama işte...
    Çom'un bir fotoğrafı ya da site adresi var mı acaba?Hiç duymadım adını.
    Kum hakkında sadece internet değil,okuduğum kitaplarda da yemin görülememesi,göz kamaşması,balıkların saklanacak yer bulmada zorlanması gibi sorunlar sıralanmıştı.Alışınca herhalde sorun olmuyor.Gene de doğal ortam oluşturma açsından yeniden gözden geçirilmeli diyorum.

8. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Cem çok yazacağamı çom yazmışım.Dediğim gibi sadece temizlik esnasında problem yaşıyorum.Diğer dediklerinle karşılaşmadım.Yavru akvaryumlarımda farklı iç filtreler,sorunlu hepsi.İlk aldığında debisi güzel sonradan hiç çalışmamaya başlıyor.Kum konusunda ise alışma süreciylede karşılaşmadım.Daha doğrusu ben kumun üzerine düşen yemim bugüne kadar olmadı.Akvaryum hobisinde bana sayabilirsmisin doğru veya yanlışları.Silis kum bu kumda namlıdır.100 kişiden 50 tanesi beğenir,50 kişi beğenmez.Akvaryum hobisinde kesin kes olmayanları yapılıyor problem olmuyor.Doğruları yapınca problemler ortaya çıkıyor.Bu gibi herşeyde olduğu gibi görecelidir.

En basit konu yakşalık 10 yıllık bu hobideyim,daha hayatımda dip çekimi yapmadım.Haftalık su değişimi yerine ayda 3/1 su değişimi yaparım.Ne nitrat patlaması nede birşeyle karşılaştım.Her yazılana uymaya çalışsak kesinlikle bi problem çıkıyor.100 litre üzerinde akvaryuma dış filtre veya sump lazım derler.Üretimhanelere bakın dış filtreyi bırakın iç filtre bile yok.Pipo filtre ile 450 litrelik tankta hem temizilik hemde biyolojik döngü sağlıyorlar.Ha ben o doğrudur demiyorum.

9. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Dayanamayıp,akvaryumdaki tüm dekor malzemelerini çıkarıp biraz kaya ekledim.Arkadaşlar kayaların daha yarısını ekledim.Balıklarım yavru olduğu için,onların daha iyi gelişebilmeleri için,kaya sayısını az tuttum.3 ay sonra 40 kilo daha kaya eklenecek akvaryuma.

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    300 litre mbuna biotopu

Özgür,

Demasoni mi ekledin tanka ?

11. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Can,tüm balıkları çıkardım.Komple mbuna olacak.Demosani,flavus,elangatus mpanga ekledim.
    Artık mbunadan başka bi balık yok aklımda.630 litrede 4 tür olacak.Elangatus bee,neon spot,polit ve 4.türü'de düşünüyorum daha(Açıkcası bekledikçe çok karar değiştirir oldum.Ama bu sefer kesinlikle mbuna).

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    300 litre mbuna biotopu

Özgür ,

Söylediğin türler güzel türler.Ayrıca Saulosi coral red'te olabilir..Çok uysal bir tür.

13. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Eyvallah Can,saulosinide düşünüyorum.Mbuların hepsi ayrı bi güzel aslında.Malavinin gidişi iyi değildi,mbunalar yeni yeni çıkmaya başlayınca popülerlik arttı.

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Yeni resimler.Akvaryumu bitkilendirdim.
    Bitkiler
    Eledoa
    saz

Resimler için kusura bakmayın,cep telefonu ile çekildi.

15. enk41

enk41

300 litre mbuna biotopu

çok güzel olmuş kardeşim tam benim yapmak istediğim boyutlardaki akvaryum inşallah yakın zamanda bende yapacağım .emeğine sağlık

16. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Ercan hocam,inşallah.
    ALLAH(cc)herkesin gönlüne göre versin.Eğerki mbuna düşünüyorsan,derinliği(eni)en az 60 cm yaptır.
    Dekor yapılınca akvaryumda derinlik kalmıyor.

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    300 litre mbuna biotopu

Özgür hocam son gelişmeler ne durumda ? Beni tahrik etmek için linkler falan koymuşsun ama hala bitkiliye devam :) Senin bu balıklar için 60-70 cm eni olan aynı şekildede uzun ve yüksek tanklar olucak ki bu balıkların tam keyfini sürebilelim bana kalırsa :) bu arada o bitkilerini arka plana toplu halde dikersen daha güzel olur.. ;)

18. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Volkan abi,eyvallah.Eni 60_70 cm olan tankın resimleride geliyor.
    630 litrede mbuna olucak.Akvaryumu kurdum sayılır,balıklarında gelmelerine az kaldı.
    Bitki konusunda o bitkileri komple çıkaracak gibiyim.Elongatus mpangalar afiyetle yemeye başladılar.
    Volkan abi mecruben ön taraflara dikiyorum.Kayaların arasına ve arka tarafa dikersem,yuva yapacam diye bitki kalmıyor abi. :D :D

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    300 litre mbuna biotopu

Anladım Özgürcüm.. Balıklarınız çok güzel birde bitkilerle beraber yaşasalar varya süper olucak.. Eni 60-70 cm dedin bitirdin beni.. Geniş tanklara karşı ayrı bir zaafım var zaten , ilerde kısmetse.. Resimlerini 4 gözle bekliyorum Özgürcüm.. Kolay gelsin

20. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    300 litre mbuna biotopu

Volkan abi,150*60*70'lik tank büyük bekleyişden sonra kuruldu.Elimde yüzlerce resim var.
    İnşallah şu balıklarda sağ salim gelirde ekleriz tanka.Volkan abi derinliği yüksek tanklar süper oluyorda,odayı kaplıyor komple.Birde 78'den büyük olmuyor bu tankı ben 150*80*70 yaptıracaktım.İmalinin evde yapılmasının gerektiğini söylediler.O sebepden kabul etmedim.
    Balıklarda değişiklik oldu biraz Göle
    Afra WHİTE TOPeklendi

Sayfayı Paylaş