1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

300 litrelik Demasoni krallığı

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde omer87 tarafından 1 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Balığın türü: Demasoni
    Balığın boyutu: 7-8-9 cm
    Balığın beslendiği yemler: sera flora, sera granugreen, sera Spirulina Tablet
    Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi: 1.5 yıl
    Balıkla ilgili diğer bilgiler: Çok sevdiğim bir balık. Muazzam balıklar. Düzenli yavru alıyorum. Renkleri bana göre çok göz alıcı. Ben mutlu onlarda mutludur inşallah. Hiç hastalık görmedik çok şükür. Ben nereye onlarda oraya. Kaç faklı şehir gördüler kaç şehir...
    Balıkların Fotoğrafları:[​IMG]
    Onları ilk aldığım anda bu kadardı. Yurt dışından yeni gelmişlerdi.

Sonra bir ara bitki merakım çok fazlaydı. Üzerine demasonileride ekleyince.... Şimdi onlardan bir kaç kare. Demasoniler burada artık benim aldığımdan sonra 5aylıklar

Bitki hevesim geçmişti. Diğer yandan sumplı akvaryumumda taşımada kırılınca yenisi. Hiç şüphe yok ki yine yandan küçük bir sump. Artı artık farklı bir kaç türde çıkmıştı karşıma bunlar flavus ve saulosi artık birlikteler.

Hep beraber okulu bitirdik İzmir'e taşındık. Önümüzdeki yaz sınıvlara hazırlanmak için. Bir hobiciden akvaryum temin ettim. Gerekli düzenlemeleri yaparak (delme-sump-sehpa) artık yeni akvaryumundalar

Akvaryum günden güne hoşuma gitmiyordu. Bende yavaş yavaş imkanlarımın elverdiği alanda üzerine değişiklikler yaptım. Zamanla bir kaç tropheus turu denedim. Flavus ve saulosiri verdim. Sumpı yeniledim vs. şimdi onlardan bir size sırayla resimlerini sunacağım. Fark edeceksiniz zaten. Balıkların büyümesinden tutun da akvaryumda ki değişikliğe kadar...

tabi birde yavrularım

Ve şimdi artık Manisa'dayım. Akvaryuma bir dolap altında sump olarak kullandığım saksıdan kurtulup camdan bir sump. Ve geliştirilmeye açık daha bir çok şey. Artık sadece demasoni besliyorum. Sayısız yavrum var. İlerdeki hedefim ya yurt dışından bir koloni getirtmek yada buradan bir hobiciden satın almak. Beslemek istediğim artık iki tür var onlarda ilangi ve red rainbow. Bakalım nasip artık...

lepistes, Erman Pehlivan, hasanacar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah güzel anvaryum ve iyi tür seçimi.:nazar: Uzun yıllar sağlıkla beslemeye devam edersiniz inşallah. Su çok berrak göze hoş görünüyor.

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus beslememenizi tavsiye ederim. Nedenini merak ederseniz yazarım.

4. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Hasan Bey nedir tropheus beslememem gereken sebep ?

5. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Son günlerde bende forumlarda tropheus görmekten içime bulantı girdi.
    Akvaryumunuzun maşallahı var.Size önerim,akvaryumdaki küpleri çıkarıp yerine kaya ilavesi yapabilirsiniz.

6. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    O evet ben onu unuttum söylemeyi. Buraya gelince kayaları da küpleri de çıkarttım. Şimdi artık onların yerine GNAYS kayalar var.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Faruk bey, akvaryumunuz ve balıklarınız gerçekten çok güzel, akvaryumun suyu gerçekten berrak bir suyu var maşallah, umarım dahada güzel balıklara sahip olursunuz. Bence çok iyi yapmışsınız Küpleri çıkarıp gyans kaya koymanız, Gyans kaya ile daha güzel olmuştur tankınız eminim.

Saygılar...

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ömer Bey o zaman tankın son halinin fotoğraflarını merakla bekliyoruz. Kumunuzua bayıldım ben. Çok güzel görünüyor. İncecik ve süper. :) Silis mi o ?

9. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Evet Ermen Bey kumum 0 numara silis kum. Taşıma esnasında fotoğraf makineme bir şeyler olmuş. Fotoğraf çekemiyorum. Ama en kısa sürede bu sorunu da hallederim inşallah.

10. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Faruk bey akvaryumunuzun yeni hali çok güzel olmuş.Ayrıca balıklarınızda çok sağlıklı görünüyorlar.Maşallah ALLAH nazardan korusun. :nazar:

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende olsam tropheus derdim. O yüzlerindeki hiç bitmeyen gülücük öldürüyor gerçekten. : ) Sürekli gülüyor keratalar. Ama her balıgın ayrı bir tadı ayrı bir rengi var boyutlarınız uyumlu akvaryumunuzun temizliği güzel. Bol oksijenli. Tropheus başka ne ister ki. Mani gibi özetledim.... :F

12. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Teşekkürler arkadaşlar. Umarım bir gün herkesin hayalindeki balığı besleyebilir

13. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tropheus besleme/üretme işinde hayal kırıklığı yaşayan, büyük maddi kayıplar yaşayan dostlarım olduğu için onların üzüntülü halleri beni de üzdüğü için size tavsiye etmem dedim.

Elbette beslemenizde hiçbir mahsur yok, hatta troplar gayet sevimli ve hareketli balıklardır.

Gülü seven dikenine katlanır sözü tam da bu noktada işi özetliyor.

Ben trop besleyecek dostlarıma şu tavsiyelerde bulunuyorum:

- Aldığınız kolonin kalitesi bu işte başarılı olmanızın %80'ini teşkil ediyor. Koloni kalitesini ortaya çıkaran hususların başında erkek dişi oranı gelmektedir. Bana göre ikinci sırada kalabalık bir koloni olması geliyor. Türkiye'ye 1 erkek 2 dişi oranı ile geliyor troplar. Bu gerçekten kötü bir oran. Bulabilirseniz 20 ve üstü bireyli ve en fazla 4 erkekten oluşan bir koloni satın alın. (Böyle bir koloni satan görmediğimi de belirteyim.) Böyle bir koloni satan olmadığı için koloniyi kendiniz oluşturmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da koloni hiyerarşisi oluşana kadar sıkıntılar ortaya çıkacağını kabul ettiğiniz anlamına gelir. Eğer 40 civarı yavru alırsanız erkekleri çıkarıp 25 bireylik bir koloni kurabilirsiniz. Trop yavrularının erkek dişi oranı yarı yarıya. 40 balıktan 20 dişi 5 erkek ayırmak 15 erkeği ayırmak güzel bir yöntem olur düşüncesindeyim. Bana göre iyi koloni elde etmenin en iyi yolu bu.

- Uzun bir akvaryum edinin. Baskın bir erkek trop 2 metre çapında bir alanı sahiplenebiliyormuş. Bu gerçekten uzun bir akvaryum lazım olduğunu gösteriyor. Troplar çok hareketli oldukları için hareket alanın kısıtlı olması canlarını sıkabiliyor.

- Su değerleri sabit olmalı. Sıcaklık ve nitratın baskısı belli limitlerde kalmalı. Yani düzenli su değişimi yapılmalı.

- Gereken herşeyi yaptıktan sonra yine de büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu madde de gerçekten sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

14. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Tropheus türlerinin bu denli zor olduğunun farkındayım. Ama ne bileyim bu bir tutku. Mesela Sayın İsmail Ateş yeni yavrularına kavuştu yenice, nasıl sevindim. İşte o duyguyu bende yaşamayı çok istiyorum. Balıklarımı görmek için gelen misafirlerime bu balıklardan Türkiye'de besleyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez demek istiyorum. İşte bu bütün sebepler beni Tropheuse iten sebeptir.

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tropheus enteresan bir balık.. Canlı doğuranlarla ilgilensemde zaman zaman acaba tür değişsem mi diye düşündüğüm zamanlarda kafamı kurcalayan balıkların başında tropheus geliyor.Fakat diskus'lar gibi bu balık içinde o kadar çok hazin hikaye okudum ki kafamda başlamadan bitirdiğim balıklar arasına girdi.Eşin dostun balıklarıyla seviniyoruz artık napalım. :)

16. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tropheus gerçekten çok farklı bir tür özellikle hiyerarşik düzenleri beni bu türe iten nedenlerin arasında.Ben tropheusa ilk başladığımda yavru olarak aldım ve şuanki durumlarına geldi ilk tecrübeli olmasına karşı 3 dişiden kusturmadan 12 yavru aldım ,şuan ikinci batım yavruları alıyorum ve gerçekten çok farklı bir duygu .Tropheus zor ve sıkıntılı bir tür ama bu sadece bu tür için değil diğer türler içinde geçerli.Bana göre ilk başlayan için tropheusta en önemlisi akvaryuma alıştırma ve geldiği su değerleri ,hangi yeme alışkın olduğu öğrenmek.Unutulmaması gereken diğer önemli nokta ise sabır.Bir çok kişi su değerlerini sabit tutmak için anlamsız yere katkı maddeleri almakta buna gerek yok balık için önemli olan sabit ve fazla oynamayan su değerleri tropheuslar için uygun su değerleri için şu söylenir ph 7,6 ile 8,5 diğer türlü üreme olmaz balıklar renklerini sergileyemezler denir .Benim su değerleri 7,4 civarı çatır çatır yavru alıyorum ve tüm özelliklerini sergiliyorlar.Kısacası bu türler o kadar'da zor değiller yeterki yapılması gerekenleri doğru yapalım.Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın.

Courageous bunu beğendi.
  17. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Aynı kum bendede var 0 numara silis çok fazla havalanıyo hiç memnun değilim çözümünü bulamadım. Bu arada sizin akvaryuma bayıldım tebrik ederim çok güzel. :)

18. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    İç filtre mi kullanıyorsunuz Kubilay Bey.

19. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Yok dış filtre var 1000lt/h.Bey demeyin lütfen hoşuma gitmiyo sizden küçüğüm zaten. :ay:

20. omer87

omer87

İsim:
    Ömer Faruk Yumuk
    Bey demek üslup şeklidir Sayın Atik. Ama hoşunuza gitmiyorsa kullanmam elbet. Aslında verdiğiniz bilgiler çok net değil. Ama yine de havalanmaması gerekir. Çünkü 50cm yüksekliği akvaryumun ve at107 yi yukarıdan veriyorum. Biraz şekil değişiyor sonrada öyle sıtabil bir şekilde kalıyor akvaryum.

Sayfayı Paylaş