1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

300 lt tankıma hafif bitkilendirme yapacağım yardımlarınızı bekliyorum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde semra_deniz tarafından 25 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN
    Elimde bulunan 100*50*60 ölçülerindeki tanka sıfırdan bir kurulum yapacağım.Ekipman olarak elimde 1000 L/s 4 sepetli bir dış filtre,500 L/s iç filtre,300 w Tetra Tec ısıtıcı,2 adette 30 w lık biri Sera Brillant Day Light ve Sylvania Growlux flouresan mevcut.Taban malzemesi olarak siyah hagen düşünüyorum,dekor içinse red moore ya da güzel şekilli ve uzunca bir mangrow bulabilirsem kullanmayı düşüncem var.
    Gelelim en önemli konuya :)
    Başlıktada belirttiğim gibi ben bu tankta aşırıya kaçmayacak şekilde hafif bir bitkilendirme yapmak istiyorum ama c02 ve çok fazla ışık istemeyecek bitki arıyorum.Mesela moss yada anubias bitkilerini bu sistemde yetiştirme imkanım olurmu?Çünkü elimde 2 adet flo var ve tank yüksekliği 60 cm.Yada başka ne tür bitki olabilir bu tankta?Bu arada tank ısısı 27-28 derece olacak ve besleyeceğim tür Nattereri.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: 300 lt tankıma hafif bitkilendirme yapacağım yardımlarınızı bekliyorum

Öncelikle karaınız hayırlı olsun. Tankınızın ve malzemelerinizi fotoğraflarını en kısa zamanda bekliyoruz.

60 cm bitki için ciddi bir yükseklik. Anubias tarzı az ışık gereken, bu ısıya dayanabilcek bir bitkidir. Yada 2 adet daha florasan ekleyerek; gül, tilki kuyruğu, sessiflora, çınar, saz gibi bitkilerede bakabilirsiniz.

Işık kombinasyonu 2 adet phlips 965 veya 865 1 adet aquastar 1 adet grolüx şeklinde olabilir.

Taban için Hagen kum uygun.

Heliak bunu beğendi.
  3. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Verdiğiniz cevap için teşekkürler.Benim en çok eklemek istediğim bitki java moss,mossu köke bağlayarak kullanmayı düşünmüştüm ama sanıyorum benim flolar yetersiz kalacak.4 flo kullanırsam faturaya ne kadar etki eder benim merak ettiğim konu bu.Tankın bulunduğu oda kışın baya soğuk oluyor dış filtre ısıtıcı vs derken fatura kabarıyor,ısıtıcı zaten sürekli çalışır durumda tankı ısıtacağım diye :)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Zamanında hesapladım kadarıyla 4*39 armatür kullanıyorum günde 10 saat yanıyor ve faturaya 15 TL yansıtıyor. Siz 4*30 kullanacaksınız oda 12 TL civarında bir elektrik yakar. Zaten 2 tane kullanıyorsunuz. Ama son karar sizin.

5. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN
    O zaman iyi ama benim şöyle bir sorunum var;ben bu tankı hazır almadım yani tanıdık bir üretimhaneciye yaptırmıştım,yaptırırkende alimünyum kapak yapılmıştı ve kapak 25-30 cm yani yarım kapak sayılır.Bu kapağa sanırım 4 flo eklenmez,eklense dahi tankın arka kısmı ısığı tam olarak almaz herhalde.Şuan tam kapak yaptırma imkanımda yok(yapacak yer zor bulunur burada)Olmazsa söylediğim gibi anubiaslarla bu işi bitireceğim.Bir önceki msjdada sormuştum java moss olabilirmi peki 2 floyla?

Bu arada java mosslar köke sarılacak yazmayı unuttum bir an.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

60 sanırım yükseklik. Bu yükseklikte çok zor olur 2 florasanla bitki yetiştirmek en azından 4 adet olması iyi olur. 25 cm'e 4 adet florasan sığdırabilirsiniz rahatça. Işığın akvaryumda yayılması sıkıntı olmaz bu ebatta.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba Deniz bey, öncelik ile kararınız hayırlı olsun.

Her şeyden önce besleyeceğiniz canlı türü, çok fazla ışığı sevmeyen bir tür. Bunun için 2x30 watt aydınlatma yeterli olur, lakin canlının istediği ısı 28 ve üzeri dereceleri bulduğundan dolayı, bitki seçiminiz, çok fazla türün üzerine ne yazık ki çıkmayacaktır. Bu ısılarda Moos yetiştiremezsiniz, ışığı az isteyen ve ısıya dayanacak türlerden, bir kaç örnek vermek gerekirse; Cryptocoryne balance, Cryptocoryne Undulata, Crinum Thaianum, Crinum Natans, Anubias türleri, Microsorium Windelov ve Microsorium Javafern vs.

Kolay gelsin...

semra_deniz ve fth-94 bunu beğendi.
  8. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Merhaba Murat bey,öncelikle verdiğiniz cevap için sağolun.Moss olmaz demişsiniz ama ben Nattereri tankında moss yetiştiren arkadaşları gördüm ve sadece 2 floyla yetiştirme imkanı olurmu diye merak ediyorum.Bu arada yazdığınız gibi Nattereriler fazla ışıktan nefret ediyor,hatta ürkekleşiyorlar ve bende o yüzden tankı fazla ışığa boğup strese sokmak istemiyorum balıkları.Örnek olarak verdiğiniz bitkiler benim tankta olur sanırım öyle mi?2*30 w floyla.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Söylediğim bitkiler olur. Isı 28 derece en üst sınır olduğundan dolayı, moos olmaz diyorum.

10. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Anladım teşekkürler.Birde bu bitkiler için hagen kumun altına gübre tavsiyesi istesem hangisini önerirsiniz?

11. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Bir an dalgınlığıma gelmiş :F Crypto harici diğer yazılan bitkiler rizomlu yani köke misinayla bağlanabilecek bitkiler.Ben şöyle sorayım;Cryptocrone balansaeler için herhangi bir taban gübresi yada C02 takviyesi gerekirmi?

12. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Arkadaşlar şuan bitki konusunda kesin kararımı verdim.Cryptodan vazgeçtim onun yerine zeytin bitkisi yapacağım,köklere de anubias ya da microsorıum bağlayacağım.Bu arada zeytin bitkisi gübre istermi sıvı yada katı,misket gübre falan?Hagenin altına en azından zeytin dikeceğim yerlere ne tarz gübre olur?

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tüm bitkiler gibi, zeytin bitkisininde besine ihtiyacı var. Köklerinin yanına misket gübre sıvı gübre kullanmalısın.

Gübreleri uygun temin edeceğiniz yer; www.yasmut.net

14. semra_deniz

semra_deniz

İsim:
    Deniz İLHAN

Elimde bir miktar Tetra plant substrat diye bir gübre var onu kullanmayı düşünmüştüm.Bu gübreyle birlikte sıvı gübre kullansam olurmu,misket gübre şartmı?

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Elinizdeki taban destekleyici gübre, misket gübreye gerek yok bunun kullanımında. Başlangıç olarak sıvı demir gübresi yeterli gelecektir.

Sayfayı Paylaş