1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

302 Litre Malavi Tankım !

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kaçar tane tablet atayim?Ben bilmeyip şimdi 15-20 tane atarım.Fazla yada eksik gelmesin sonra :)

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi hatırladığıma göre 10 lt bir tablet ama en güzeli kaya tuzu yani turşu tuzu hem daha çabuk eriyor bunu da 100 lt iki çorba kaşığı gibi ekle derim...

Snowblind bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Eyvallah kardeşim.300 litreye 5 çorba kaşığı eklerim.Baktım düzlemedi bir kaç gün sonra bir o kadar daha atarım.

Alparslan bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi bu akvaryumu kendim yapıştırıp yapmıştım 400 litre, ben bu tanktaki cikletlere aşağı yukarı senede bir defa turşu tuzundan bir iki kaşık oda belki arada da epsom tuzu verirdim. Yavrudan aldım büyüttüm binlerce yavru aldım. Bol oksijen, haftada bir su değişimi ve düzenli yem bol çeşit. Ayda bir de filtreyi temizlerdim süngere pek dokunmazdım ara sıra akvaryumun kendi suyu ile yıkardım. Elyaf ise çıkarılıp atılırdı. Bu cikletler el kadar oldu bir iki saatlik elektrik kesintisinde yüzde 90 ı öldü. Yunusları bir görmeni isterdim herkes görünce büyüklüklerine şaşırırdı.

Tunabay ve Snowblind bunu beğendi.
  5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Dostum üzüldüm vallahi.İki saatlik elektrik kesintisinden dolayı aslında ölmemeleri gerekirdir.Suyun oksijen kalitesi yetersizdi demek ki?Ben her ihtimale karşı hem elektrik hem de pil ile çalışan hava motorlarından aldım.Yanında üç adet de yedek pili durur :) Bir kesinti esnasında en azından oksijeni az da olsa sağlarım diye düşündüm.Ara sıra da suyu bir tas ile havalandırıp manuel katkı da yaparım.İnşallah yaşadığın sıkıntıyı yaşamam açıkcası.

Tuz olayı balıkların durumundan ötürü tavsiye edildi.Balıkların iki tanesi kuyruk sorunu yaşiyor.Bunlardan bir tanesi de yeme yetşemeden diğerleri yiyip bitiriyor.Yani hareketleri kısıtlı.Kısıtlı olmasa bile yanından geçen yeme bakiyor sadece.Bugün ikinci gün ve yem almadı.Bir şekilde bir çare düşünmem gerek.Vatozları ayrı bir tanka alıp tuz ekleyeceğim Alparslan'ın tavsiye ettiği gibi.Bir de epargriseovit eklesem mi diye de düşünüyorum?

Daha evvel de sorduğum bir soruyu tekrarlayayim.Artemi vermeyi düşünüyorum bunlara.Sence vermelimiyim yoksa elimdeki yemler,yani fotoğraflarda paylaştıklarım yeterli mi?Artemia nın katkısı olur mu?Olursa kaç günde bir verilmeli?

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Önce artemiadan başlayalım, discuslara artemia çıktıktan sonra tatlı suda kepçeyle tuzunu alır öyle verirdim. Cikletlere bir defa verdim direk olarak yedirdim. Tuz ne kadar etkiler cikletleri bilmem. Discuslara kesinlikle tatlı sudan geçirmeden vermedim. Bunlar benim tecrübeler tabi ki.

Elektrik kesintisi 2 saat yetti o gördüğün akvaryumun ilk kurulum aşamaları balık yok gibi sayı çok fazlaydı. El gibi 10 yunus vardı abi o zamanlar portalda ben yoktum resimlerini bir görmenizi isterdim. Benim verdiğim oksijeni su değişimini dip temizliğini kim yapar benim gibi bilmem. İşim gücüm oydu. Evde kıyamet kopardı. :D Bende şimdi iki adet pilli hava motoru var mutlaka jeneratör v.b. olmayanların elinin altında bulunacak.

Vatozlar hemen ölüveriyor başka tanka alman iyi olur dediğin gibi abi.

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Vatozları bir arkadaşa verdim şimdi geçici olarak.Kendi tankında bakacak.302 litreye karşı yaklaşık 6 çorba kaşığı kaya tuzu attım.İnşallah balığın sağlığına yardımcı olur?Artemia işine başladım.Şu an kuluçka makinesinde dönüyorlar.Yalnız hava gücünden emin olamadım.İnternet ortamındaki uygulamalara bakıp aynı oranda güç vermeye çalıştım.Şimdi bir videosunu ekleyeceğim.Bakıp da "Kıs" veya "Aç" dersen ona göre hava gücünü ayarlayayim.Birazdan üklenince videoyu atarım.

veysel bunu beğendi.
  8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Video yüklendi.Buna göre vermem gereken havayı kısayim mi yoksa açayim mi?Başka videolarda artemia bayağı çamurlu görünürdü su dönerken.Bende epeyce berrak duruyor.Omega marka artemia aldım ve 18 gr. poşeti yarım litre suya ekledim denildiği gibi.Bakalım nasıl olacak?

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi artemialar bir günde çıkması lazım, çıkarma seti de güzelmiş kaç paraya aldın?

Snowblind bunu beğendi.
  10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sorma dostum :rolleyes: Pahalıya geldi.Aslında kendim yapayim istedim ama bunun şekli şemali çok hoşuma gitti.82 lira bunu aldım.Ayrıca 18+18 =36 liraya da alttaki kap ve eleği aldım.Aslında diğer elek setini de 35 liraya alacaktım ama baktım ki onlar diğer canlıları çıkartmak için vazgeçtim.Sonuçta sadece artemia çıkartacağım için bu tek elek yeter.20 liraya da lastik "O Ring" dedikleri lastik contadan dört tane yedek aldım.Malum bugün olanı ertesi gün bulamayabiliyoruz.Elimde dursun istedim.Gerçi bir paket lastiği de işimi görürdü ama herşey tam ve eksiksiz olsun istedim.

Vatozlar çıktı.300 litreye 6 kaşık kaya tuzu ekledim.Ne zaman yeni ekleme yapayim?Yoksa bu tek sefer yeterli gelir mi?Epar ampül de kırayim mi iki gün?İlk gün ufak ikinci gün büyük ampül şeklinde yani.

Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anladım abi, bence tuz yeterli gözlemleyelim duruma göre bakılır.
    Epar ampül kır abi fayda gelir zarar gelmez...;)

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Resimdeki Yunusun yüzgeci sivri olup bitiş yeri kuyruğun ortasına kadardır.Kafa yapısı da erkek gibi şiş duruyor ve dudakları kalın."Kesinlikle erkek" diye düşünüp kontrol ettim ama dişi çıktı.Sarı prenseslerde şekilde cinsiyet ayırımı zor olur biliyorum ancak yunuslarda da bu kadar yanıltıcı olabileceğini bilmiyordum açıkcası.

veysel bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yunuslar 10 numara 5 yıldız hepsi kafa yapmış cinsi böyle erkekler dahada yapacaklar...:nazar:

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi yunuslar çok güzel yavrularda güzel olur. Yavru aldığını duyan peşini bırakmaz demedi deme. :) Havası da iyi artemia setinin ver yesinler aslanlar gibi. Hastalıklarının düzeldiğini balıkların gidişatının nasıl olduğunu akvaryumun karşısına geçtiğinde bir bakışta anlarsın zaten çok sıkma kendini derim düzelirler.

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Sağolasın.Bugün kaya tuzunu attım.Birazdan da hanım ufak olan tüplerden bir tane epar kırıp atacak.Yarın da büyüğünden bir tane de ben atacağım.Isıyı 29 dereceye çıkarttım.Cuma günü de % 25 su değişimi yapacağım.Yarın bir de artemia ziyafeti yatıracağım.Yine 10 çeşit kaliteli yem ile de destekleyeceğim.Bundan gerisi de nasip-kısmet işidir.Yapacak başka bir şey aklıma gelmiyor.

Yavru işi kolay.İsteyene hediye ederim.Yavrulatmanın zevki bana yeter.Ticari üye değilim sonuçta :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veysel bunu beğendi.
  16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet biraz resim paylaşalım bakalım.Burada kuyruğu eksik,darbe almış olan Sarı prenses daha net görünüyor.Balıklar hakkında genel yorumunuzu merak ediyorum?

ilker yıldırım ve veysel bunu beğendi.
  17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Biraz daha resim ekleyelim :)

18. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    İki video ekliyorum.İkinci videoda koyu renkli olup da kuyruğu kesik olan balığın yeme karşı tepkisi yer aliyor.Bakıp da bir yorumlarsanız sevinirim.

19. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Belki çok evhamlı olduğumu söyleyeceksiniz ama sormazsam da kafamda takılı kalacak.Dün geceden beri diğer dişi Sarı prensesim köşede durmuş bekliyor.Yem zamanı gidip ufak ufak yem alıyor.Ama sonra yine hareketsiz köşesinde donmuş bir halde duruyor.Nadiren ağızına kum alıp atiyor.Resimlere bakıp durumu yorumlayabilecek olanlardan bir yorum alabilirmiyim lütfen?

veysel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi önce kayaları ne zaman ekleyeceksin, bence bir an evvel ekle. Balıklar için yapılabileceklerin çoğunu yapıyorsun zaten bekleyip görmek en güzeli.

Sayfayı Paylaş