1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

315 litre akvaryum yapımı için

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde murer tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Hocalarım merhaba;

  Çok yakın arkadaşımın Discus'ları için, 100x50x63 ölçülerinde,8 mm rodajlı camdan tank, alt tarafında 40x40 mm. demir profil kullanarak mobilya giydirmeli sehpa,sump filtreli akvaryum yapmaya karar aşamasındayız.

  Sizlerin engin bilgilerine danışmak istedim.Sizlerden istediğim bilgiler ise, (Özellikle Temel hocamdan) bu hacimde bir tank için, hangi ölçülerde sump yaparsak uygundur,ve sump bölünüşleri nasıl yapılmalı ve kaç hazneli olmalıdır? Veya farklı bir sump sisteminimi tavsiye edersiniz? Sump'ın içine filtre malzemeleri olarak ne önerirsiniz? Kafa motorunda ise hangi marka,modeli ve saatte kaç litre debili olmalıdır?Son olarak ise arka cama sump'ın iniş borusu olarak nasıl bir sistem kullanıp,camın delik çapı ve kaç santimden deldirmemi önerirsiniz?

  Sump sistemini ilk defa yapıp ve kullanacağımızdan dolayı, bilgi ve görüşlerinizi almak istedim.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Saygılar......
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  315 litre akvaryum yapımı için

  Murat Hoca'm kararınız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi bir akvaryum çıkar ortaya. Benim fikrim öncelikle akvaryum altındaki dolabın ne kadarlık bir sumpa müsade ettiği daha önemlidir. Bunun sebebi mesela 80x40x50 ölçülerinde bir sumpa müsade ediyorsa neden o bölüme çok daha küçük bir sump yapılsın ? Yapım aşamasında maliyette önemli oranda artmaz sumpta. Kısaca hocam dolabın müsade ettiği ölçüde yapılırsa çok rahat edilir.

  Bölmelere gelince Discus akvaryumlarında biyolojik temizlik ve akvaryum yapısı çok önemlidir. Mesela konuya derinlemesine baktığımızda cama cam bir akvaryum üretim için tercih ediliyor. Bu yüzden sağlam bir sump yapısı demek cama cam dahi yapılsa sump içindeki yeterli alanda tüm ihtiyacın karşılanması demektir.

  Discus akvaryumlarında ph değeri belli ölçüde önemli bir parametre özellikle üreme döneminde. Kule sump sistemlerinin vaz geçilmez bir parçası ama devridaim pompasının fazla güçlü olması suyun fazla oksijenlenmesi anlamına gelerek ph değerini yukarı doğru tamponlayabilir, bu yüzden devridaim pompası düşük devirde tutulmalıdır. Bu aynı zamanda sump içinde biyolojik malzemenin tam çalışmasını sağlayacaktır.

  Kelede suyu elyaf karşılar rutin malzeme olarak, kule bölümünden sonra şaşırtma ile su diğer bölüme geçebilir burada suyu sünger, lav taşı ( Magma), seramikler, kimyasal filtre elemanları ve özellikle bulunabilirse Maifanshi taşı kullanılabilir. Maifan su kalitesi düzenlenmesi için kullanılır. Son yıllarda Avrupa'da moda oldu. Çoğu akvarist faydasını yeni tanımaya başladı. Maifanshi özellikle yavru balıklar üzerinde oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Süs balığı yetiştiriciliğinde oldukça yararlıdır, çok sayıda iz element bünyesinde barınır.

  [​IMG]

  Yapılacak sump boyuna göre devridaim motoru bölümünden önce bir bölme daha koyulabilir. 3 veya 4 bölmeden oluşan bir sump uygun olur diye düşünüyorum. Devridaim motoru olarak saatte 2.500-3000 litrelik bir motor kullanılabilir. Sıcce iyi bir marka. Akvaryum camına delik delinecek nokta başından belirlenecek olan modele göre şekillenmeli. Mesela eğer ağzı akvaryu içinde yukarı dönük bir dirsek takılacak ise camın üst sınırından 7-8 cm aşağıdan delinebilir. Eğer düz bir ağız bırakılacak ise üst sınırın 3 cm altından başlarak delik delinebilir 50.lik boru için.
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  315 litre akvaryum yapımı için

  Sağolsun Temel hoca söylenecek söz bırakmamış. :)


  Murat abi kararınız ve kuracağınız akvaryum şimdiden hayırlı olsun. Sump sistemi için biliyorsunuz ekstra bir alan daha gerekli ve giriş çıkış hortumları vs gibi ek donanımlar gerektiriyor.Ayrıca sumpun dolap içersinde olması zamanla nem yapıp dolabı çürütüyor. Nem olayının önüne geçmek içinse dolap kapağını herzaman açık bırakmak gerekli ki buda görüntü kirliliğine neden oluyor.

  Yapmayı düşündüğünüz akvaryuma isterseniz yan sump yapabilirsiniz. Yan sumplar için ekstra bir yer ve uzun uzun boru vs gibi ekipmanlara gerek yok. Ve alt sumplara göre daha düşük waatta motor kullanılabiliyor.

  Örnek yapımlar.

  http://www.akvaryumportali.com/forum/sumplu-akvaryum-t2286.0.html

  http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t3361.0.html


  Saygılar.
   
 4. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  849
  İsim:
  Levent Cepdibi
  315 litre akvaryum yapımı için

  Hayırlı olsun murat bey.
   
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  315 litre akvaryum yapımı için

  Merhabalar.

  Temel ve Olcay hocam, yaklaşık 5 aydan beri elimizde bulunan,(Alınırken yavru alınması planlanıyordu ama, iş daha önce geldiği için,planları değiştirmek zorunda kaldık.) 17 cm. 11 aylık 2 tanesi alfa1 çifti, (Aynı batından olan, en baskın ekkek ve dişi.) 5 adet Alanguer,10 cm. 6 aylık 2 adet Leopar sneak skin, 6 aylık 10cm 1 adet Snow white ve 6 aylık 10 cm Süper red pigeon blood Discus. Toplamda 9 tane balık 200 litre akvaryumda, her gün % 50 su değişimi ile bu boylara getitilerek bakılmıştır. Arkadaşın işlerinden dolayı vakti olmadığından 5 adet Alenguer Discusları elinden çıkartıp,evin salonuna bir **** tankı kurmaya karar verdik.Tankta kullanacağımız malzeme ise,tabana Aquaclay kum, büyük bir Mangrow kökü ve birkaç kök Anabias koymak,canlı olarak 4 adet 10 cm olan Discuslar,20 Adet Kırmızı burun tetra ve 20 adet Kardinal neon düşünüyoruz.Burdaki amacımız haftada 1, % 50 su değişimi ve görsellik.Aslında elimizde bulunan Tetratec EX 700 filtre mevcut ama, 300 litre tank için filtre debisi tam uç noktalarda,onun için sump kurmayı hedefliyoruz.Evde şuan büyük bir tadilatta olduğu için, akvaryumun olduğu köşeye su tesisatı ve gider borusu filan çekiliyor.Su değişimlerinde kolaylık sağlaması açısından.

  Temel hocam,önerdiğiniz Maifanshi taşını türkiyede bulamıyacağız herhalde,gerçi her su değişimlerinden sonra Discus Trace kullanıyoruz, balıklar çok mutlu görünüyorlar.Birde usta,sump'ta kullanacağımız kuleyi hazırmı alalım veya yapalımmı?Veya şaşırtmalı sistemmi yapalım.

  Aslında, Olcay hocanın tavsiye etmiş olduğu, yandan sump'ı düşünmedim değil.Birde dediği gibi alta koyduğumuzda buharlaşmada sıkıntı,onun için demir profil sehpa yapmayı düşündüm.Yandan sump olursa demirlede uğraşmayacağım.Direk mobilyanın üzerine oturtturacağım. Yandan sump kullandığımız taktirde tankın boyunu 120 veya 130'a çıkartıp,yani 20 veya 30 cm. sump bölmesi yeterli olurmu? Veya alta koyacağımız sump ile aynı verimi verirmi? Sizler kullanıyorsunuz bu iki sistemide sanırım.Yandan koymak daha kafama yatıyor alt sehpanın aynı mobilyası ilede sump bölümünü kapatmayı düşünüyorum.Birde borular, delikler ile uğraşmamış oluruz ve maliyet olarakta daha hesaplı olur düşüncesindeyim.Ne dersiniz?

  Saygılar...............
   

Sayfayı Paylaş