1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

330x100gx150h Marine Tank Soruları

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Reef 47 tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Merhaba, salonuma büyük bir marine tankı yaptırmak istiyorum.Ölçüler Ana tank: 330x100gx150h Sump:200x100gx80h olarak düşünüyorum.Akvaryumu akrilik ya da cam düşünüyorum.Protein skimmer yerine farklı bir teknoloji düşünüyorum.
    Tank 20 cm yüksekliğe sahip metal profilin üstünde tutmayı düşünüyorum.Böylece sump başka odada olucak.
    -Ana tankın cam kalınlığı kaç cm olmalı?
    - Kaç kg kum gerekir?
    -Suyu hazır akvaryum suyu düşünüyorum bu konuda tavsiye alabilirim?
    -Dalga motoru olamıyacak, yerine sump dönüş motoru olacak.

Bu sorularım cevaplandıktan sonra zemine binecek ağırlığı hesaplayacağım.Yorum yapan, yapmayan herkese teşekkürler...

ST26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar ,yaklaşık 7 ton ağırlık yapar eviniz müstakilmi .

Reef 47 bunu beğendi.
  3. Erdal

Erdal

10 tona kadar sorun olmaz ama büyük risk müstakil olmayan evler için. Bu işin depremi var su kaçırması var akvaryum camının açılması patlaması var en kötü ihtimali düşüneceksin binayı çürütürsün :)

abdulhakim ve Reef 47 bunu beğendi.
  4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Kum'dan önce 300 lt 'lik akvaryumla başlamanızı öneririm zira deniz akvaryumu gideri çok getirisi hiç olan bir hobi.

Erdem., basma tulumba ve Reef 47 bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O hacme hazır akvaryum suyu bulmak güç Samsundan denizden suyu almalısınız...

TencoMelih ve Reef 47 bunu beğendi.
  6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Şehir akvaryumu yapan büyük firmalarla irtibata geçmelisiniz ,bizi aşar diyorum.

7. Erdal

Erdal

Aydınlatma için 150 yükseklik de bayağı iddaalı bunu da göz önünde bulundur oraya ayrı bir elektrik tesisatı da gerekecektir. Standart ev tesisatı zayıf kalabilir.

8. Erdal

Erdal

Metal halide ler ısıtıcılar kafa motoru dalga motorları iç filteler protein skimmer vs vs bunları tek bir prizden alacaksın sanırım :) ki senin malzemeler standart da olmayacak sanırım. ;)

Reef 47 bunu beğendi.
  9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hocam hayırlı olmasına olsun da, ve de kimsenin maddi durumunu bilmediğim için yorum yapmam da çok doğru olmaz ama;
    bu tank sizce sadece cam, mobilya, borulamayı kast edersek; kaça patlayacağını biliyor musunuz?
    Bence en az 10000 isterler.
    Aylık giderlerine ise hiç karışmıyorum. Üstelik biz 300-500 litrelik tanklarla uğraşırken yoruluyoruz. Bunun bakımı adama kafayı yedirtir.
    Standart bir şey olmasın diyorsanız, tankın içini değişik şeyler yaparsınız. Nps yaparsınız, değişik marin yaparsınız; farklılığı yaratmak sadece akvaryum ölçüsünden ibaret değil ki...

Reef 47 bunu beğendi.
  10. bronzcamel

bronzcamel

İsim:
    Hakan Arslan
    Kurulumunuz şimdiden hayırlı olsun çok kısaca aklım yettiğince bir şeyler eklemek istiyorum;

Bahsettiğiniz ölçülerdeki akvaryumun salon içerisinde pek bir seyir zevki olmayacaktır bence çünkü Türkiyede'ki evlerin salon büyüklükleri belli,akvaryumun salonun içinde sırıtabilme ihtimalide var.Ayrıca Allah korusun ufak bir deprem bile facialara yol açabilir kurmadan önce apartman sakinlerinden ve yöneticilerden resmi karşılığı olan bir yazı,imza alırsanız ilerde çıkabilecek sorunlarda kısmen rahat edersiniz.Şahsen ben kafamın üstünde 8 tonluk bir su kütlesi olduğunu düşününce bile korkuyorum.Allah korusun ilerde oluşabilecek maddi,zaman vb gibi durumlarda akvaryumu satabilme elden çıkarma gibi imkanınızda çok az.

Litreyi biraz daha düşürüp aşağıdaki akvaryumlar gibi risk oranı ve bakımı kolay çok güzel akvaryumlar kurabilirsiniz.

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu büyüklükte bir akvaryum içinde hangi hayvanları beslemek istiyorsunuz. Bir de marine yazmışsınız sanıyorum ki resif ile ugrasmayacaksiniz. Marine dediğiniz için bunu çıkardım kendimce. Görselliği düzenlemek için kaya yanında başka hangi dekorları kullanacaksınız. Mesela yapar mercan gibi şeyler kullanacak mısınız? Şu sebeple soruyorum aslında mudehalelerinizin zor olacağı bir akvaryum. Yükseklik olarak da bayağı fazla olacağından herhangi bir kayanin yerini bile değiştirmekte zorlanacaksiniz ki sisteme koyduğunuz bir balığı dışarı çıkartmak için dalgıç kıyafeti giyseniz bile yine balığı yakalama ihtimali çok dusuk.

abdulhakim, cimlikaya ve Reef 47 bunu beğendi.
  12. Alp Burak bey öncelikle kurulum kararınız hayırlı olsun.
    Mesajları tek tek okudum, genel görüş bu kurulumun bir ev için hem zor hemde riskli olacağı yönünde.
    Şöyle birşeyde var siz 80kg kum olacak yazmışsınız, sizce o ölçüde 80kg yeterli olacakmı?
    Bana sorarsanız asla olmaz. Benim akvaryumumun tabanı 190*90. Bu ölçüye 80kg az bile geldi bence.
    Kaldı ki sizin akvaryumunuzda yarı yarıya bir orantı dahi olmaz.
    Vatozlar bildiğim kadarı ile yüksek kumu severler.
    Bu iş için ayırmış olduğunuz bütçe ortalama ne kadardır birde özel değilse?
    Yapacağınız su değişimlerinde ortalama 550-600 litre civarı.
    Ortalama her su değişiminde 1 kova tuz harcamanız olacak.
    Bunlar artarak gidecek, aydınlatmanız nasıl olacak?
    Filtreleme, oksijen kaynağı, canlı kaya kilosu, canlı kaya tedariği vs vs.. :)
    Amacım sizin şevkinizi asla kırmak değil yanlış anlamayın, işe giriştiğinizde karşılaşacaklarınız bunlar.
    Ve herşeyden önce akvaryumun imalat maliyeti ne olur derseniz Burhan bey en az 10.000 demiş ama o bile az.
    Bence siz bu iş için imalat dahil ortalama 50-60 bin civarı bir parayla başlarsanız daha uygun olur.
    Toprak zeminde dahi olsa zeminde çökmeler meydana gelebilir eğer sağlam olmazsa.
    Gelin yüksekliği biraz düşürün, uzunluğu 300 yapın, derinliğe birşey demiyorum :)
    Bu başlık altından fikir alışverişi her zaman yapalım, biz sizin en az mutsuz olacağınız şekilde kurulum yapmanızı isteriz.

:portaliseviyoruz:

harfuzmani, Reef 47, Pennywise ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    150 çok ciddi bir yükseklik.

14. Erdal

Erdal

+ Elektrik tesisatı ;)

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hayırlı olsun, profesyonel bir firma ile irtibata geçin derim.

Reef 47 bunu beğendi.
  16. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Jeneratör de olucak, bunun yanında hazır elektrik sistemleri de varmış.

17. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Herhalde kontrol ve günlük işler için 1 personel.

Reef 47 bunu beğendi.
  18. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Kurulumda; elektrikti, kumuydu, suyuydu, ıvır zıvır işler için lazım.Kurulumdan sonra ise gerek yok.

19. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Ankaradan yazıyorsunuz ,******* akvaryum Azmi bey ve Giray bey hayalleriniz konusunda her türlü desteği vereceklerdir .

Reef 47 bunu beğendi.
  20. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş