1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

35×35×35 küpçük

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Babumuk tarafından 3 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Herkese selamlar saygılar;
    Uzunca bir süredir forumdaki konuları okuyorum. Odamda şu an içinde sadece bitki olan küp şeklinde bir akvaryumum var ve bunu tuzlu su akvaryumu yapmak istiyorum. Canli yukunun az olmasini istiyorum. Aklımda bazı planlar var ve musadenizle bunları anlatıp artilarimi eksilerimi öğrenmek isterim.
    1) Kum olarak sadece 2-3 kg kadar mercan kırığı ve 3-4 kg kadar canlı kaya dusunuyorum.
    2) Bu boyuttaki bir akvaryum için yinede bir nano ps mi yoksa mini dış filtre alıp içini uygun sekilde doldurmak mı hem fiyat hemde ses açısından uygun olur? Akvaryum odamda olduğu için ses olayı önemli.
    3) Dış filtre olacak olursa kendi debisi yetersiz gelir mi? Bir dalga motoru gerekir mi? Veya dalga motoru yerine soğutma amaçlı almayı düşündüğüm sogutucunun dönüşü tek başına yeterli olur mu?
    4) su olayını hazır olan sularla halletmeyi düşünüyorum. Caribaea 16.6 lt veya two little fishies var. 3 veya 4 bidon alıp yedeklemeyide halletmis olurum diye düşünüyorum.
    5) canlı olarak( kayalar hariç) 2-3 adet temizlikci karides 1 adette palyaço düşünüyorum.
    6) mercan olaraksa kolay bakımı olan 1 tür mercan koymak kafi gelecektir diye düşünüyorum.
    Bu düşüncelerimde eksik, yanlış olan kısımlar varsa lütfen bilginizi esirgemeyiniz. Özellikle canlı kaya, canlı yükü, ısıtma-soğutma konularında yardımcı olursanız sevinirim.
    Tekrar saygılar, herkese iyi hobiler.

2. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bu litrede bir akvaryum başlangıç için bence fazla riskli diye düşünüyorum.kum ve kaya iyi bir askı ps alırsanız yeterli gelir dış filtre bence düşünmeyin. Bu kadar küçük akvaryumda buharlaşma ve buna baglı olarak tuzlulukta dalgalanmalar çok olur . Bunu aza indirmek için otomatik su ekleme sistemi gerek olabilir. Sogutucu almak için geterli bütce ayırma olanagınız varsa bence ilk önce litreyi büyütüp oyle bir tankla başlamanızi tavsiye ederim. Sogutmayı fanlada halledebilirsiniz. Canli yükunüz iyi hatta iki adet soytarı iyi olur. Alacagınız ps akıntısı bu akvaryum için iyi seçilebilirse eksra akıntı motoruna gerek kalmaz. Teknik tavsiyeleri bu konuda daha bilgili dostlar yardımlarını eksik etmeyecektir. Şimdiden hayırlı olsun.

3. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Cevabınız için teşekkür ederim. Zaten elimde 550 litrelik bir akvaryum var ve su an içinde discus var. Önümde yaklaşık 8 ay sürecek bir proje var sonrasında bu akvaryumu zaten deliklerini açıp gerekli değişiklikleri yapıp tuzlu su akvaryumu yapacağım ama işte bir yerden başlamak teoride depoladigim bilgilerimi pratiğe dökmek adına bir yerden başlamak lazım dedim

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, bir adet şelale filtre ve haftalık su değişimi ile bir kaç parça soft mercan ve bir kaç adet nano da yaşayabilecek balık ile sıkıntısız gider.

Ufak bir aydınlatma 50 w ısıtıcı yeterli gelir. Hazır su kullanmadiğım için bir fikir yürütemem.

5. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Veysel bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben işimi riske atmayıp red sea berlin airlift 60 alıp kullanayim dedim. Biraz yer tutacak ama daha iyi olacaktır. Bugünden itibaren hazırlıklara başlıyorum.

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, hava taşli pslerin canı hava motorudur. Hava motoru iyi olsun, yedek hava taşıda olsun mutlaka.

7. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Merhaba;
    Görüşleri için herkese teşekkür ederim. Ben işi biraz değiştirdim. Akvaryumu 50*50*50 şeklinde akvaryum siparişi verdim bitmek üzere(boyutları mecburen küçük tutuyorum. Yer meselesi). Şimdi sipariş vermek üzere olduğum donanım şu şekilde.
    - Red Sea Berlin airlift 90 PS
    - Mercan kırığı veya rf pearl white kum
    - Canlı kayalarım hazır. Üzerlerinde canlılarıyla beraber. Kayalardan birisi fiji kayası gibi dallı budaklı ve üzerinde eğer yanlış bilmiyorsam 1 adet xenıa var. birisi 25*15*10 gibi boyutlarda bol delikli ve üzerinde 1 adet domates var. 1 taneside 20 cm çapında tabak gibi ve üzerinde baya bir oluşum var ama çözemedim isterseniz gider foto çekip atarım.
    - Tuz olayını ilk kurulumda damacana suya karıştırarak yapacağım. Sonrası içinse yine markaların hazır suları var onları kulancağım ve konu başında bahsettiğim akvaryumu su tamamlama ünitesi olarak kullanmayı planladım. Forumda şamandıralı sistem yapıp satan arkadaşlar var onlardan 1 adet temin edeceğim.
    - Soğutucu olarak çift fanlı birşey alıp birde timer takmayı düşündüm. Düzenli olarak çalışır.
    - 1 Adet canlı yüküne vs. bağlı olarak dalga motoru alacağım. Marka vs henüz belirlemedim.
    - 1 adet ıhlamur hava taşı.
    -1 adet 200 watt ısıtıcı.(ev gerçi aşırı sıcak. Şu anda bile 550ltlik tankımda ısıtıcı olmadığı halde sıcaklık 28-29 derece aralığında.)

Bunlar hakkında yorumlarınızı ve şimdiki sorağım 2 soruda yardımınızı rica edeceğim.
    - Aydınlatmayı ne yapayım? DIY t5 mi? sunsun a320 gibi birşey mi? Yoksa yine burda satış yapan bir arkadaşta tipi masa lambası gibi olan armatür var onun gibi birşey mi almalıyım?
    - canlı olarak( kayalar hariç) 3-4 adet temizlikci karides, 2 adette palyaço, 1 hermit düşünüyorum. Canlı yükünün fazla olmaması taraftarıyım. Ölçüler belli sıkıntı yaşamamak lazım derim. Eğer yinede fazla derseniz bu canlı yüküne düzenleme yaparım.
    - Özellikle palyaçolar için önerebileceğiniz bakımı kolay bir anemon türü var mıdır? Varsa elinizde var mı? Zamanı gelince sizlerden ücretine mukabil sizden temin edebilir miyim?

Herkese saygılar sunarım.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hepsini okuyamadım ancak, ps sıfır alınacaksa pahalı bir ürün buna hava motoruda eklenince maliyet artıyor. İkinci el veya sıfır bm qq ps almanız daha iyi olur.

9. Babumuk

Babumuk

İsim:
    Mert kayserilioglu
    Ürünün sıfırını 110 TL civarında internetten buldum. Hava motoru hali hazırda elimde 1 ad. tek çıkış, 1 ad. çift çıkış. 1 ad. 4 çıkış olmak üzere 3 tane var. en uygun olanını takacağım. Ancak tavsiyenizi asla kulak ardı etmeyip araştırmasını yapacağım.

veysel bunu beğendi.
  10. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Boyut 50x50x50 ye çıktıysa hava taşlı ps bir süre sonra yetmeyip tekrar araştırma işine girebilirsiniz.

En önemli konu ps seçimi bu konuda, konulara da bakarsanız çoğu arkadaşımız tanktaki canlı yükü arttıkça yeni ps arayışına girilip tekrar masraf yapılmış.

Bilginize,

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş