1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

35 L Bitkili Lepistes Akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 5 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Litre : 35L (50*20*35H)

Canlı : Kalabalık bir Lepistes kolonisi. 6 dal Cabomba, 19 dal Eledoa, 5 dal Saz.

Akvaryum malzemeleri : Atman HF-600 (650L/H) Şelale Filtre, 100W Isıtıcı, 18W T8 Philips Florasan

Bakım: 2 günde bir 3-4 litre su değişimi.

Kullanılan Yemler: Piyasada bulunan açık yemlerden yapılmış karışım.

İlaç ve Katkı : -

Akvaryumun kurulduğu hali:

Akvaryumun 4. ayı:

Son hali:

Fotoğraflar:

Video :

YIKIKTEMO, Alparslan ve GKARE bunu beğendi.
  2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Emekleriniz takdire şayan. Bir kaç tür de farklı bitki konulsa şenlik mi olur, yoksa böyle iyi mi?
    Tebrik ederim :)

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Gözden kaçmış iyi ki gördüm bu koloni den çok sürü olmuş,eline emeğine sağlık müzikte süperdi,Maşallah...:nazar:

oidis bunu beğendi.
  4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bence gayet güzel olmuş....Gelişim için zaman lazım.....uzun bitkileri arkaya şu an ki gibi,ön bölgelere de kısa kum üstü bitkilerle akvaryum renklenebilir...saygılar

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    :D Burak Abi, malesef Erzurum da canlı bitki bulmak imkansız. Bende elimden geldiğince internet üzerinden düşük destekli bir akvaryum kurdum. Kendi çapımda. :)

Teşekkür ederim Alparslan. İnşallah böyle sorunsuz devam eder. :) Bu arada Müzik cidden güzeldir. :)

İşte tek sorunum sakal yosunu. :/

vanly ve Alparslan bunu beğendi.
  6. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Teşekkürler Ozan Bey. Ama ikamet ettiğim ilde canlı bitki bulunmuyor. İnternette de elimden geldiğince düzenlemeye çalışıyorum akvaryumu. Saygılar...

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İki üç tane cüce vatos ve elma salyangozlar dan eklesen iyi olur...temo19

8. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Alparslan, Cüce Vatoz vardı; yavruları yiyordu sürekli. (görüyordum) Üstelik ısıtıcının orada yan gelip yatıyordu hiç bir iş yapmıyordu. :/

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O zaman salyangoz ekle...:)

10. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Malesef Erzurum da o da yok. :D

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hay Allah olacak şey değil,birileri oraya akvaryum dükkanı açsın ya...:(

12. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Akvaryum dükkanı var. Ama içi boş. Düşünün hagen kum yok burada. :D İnternetten aldım fazlasını götürdüm adam 4 kilosuna 25 lira verdi. :D

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Peki bir şey istendiği zaman getirtmiyor mu...

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    1 dal eledoa 5.5 TL. Bu oranda getiriyor. :)

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hakikaten üzücü bir durum,bu yazıları okuyan tatlı sucu arkadaşlar elinde fazla bitkisi salyangozu varsa İnş sana gönderirler...

16. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    İnşallah da bakalım işte. Öğrenci olarak maddiyatımızı çok sarsmayacak şekilde hobimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Çok değerli abilerimiz, kardeşlerimiz sayesinde.

Alparslan bunu beğendi.
  17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Oğuzhan, forumda oldukça fazla konu açılıyor ve cevaplanıyor, hal böyle olunca da maalesef konuyu kaçırmış oluyoruz.

Maşallah diyelim, sorunsuz bir bitkili akvaryum.:nazar:

Bana biraz ışığın yetersiz gibi geldi, Cabomba'ların araları çok fazla açık ve ışığa doğru uzama eğilimi içindeler. Akvaryumda bulunan türler, arka plan bitkileri, Bu türleri arka plana alıp, bütün kökleri bir araya dikersen, balıklarının yavruları için saklanma ortamı sağlamış olursun. Mesela, Eledoa'lar veya Saz'lar suyun üzerine doğru kıvrıldığında, alt tarafına Anubias türleri dikilebilir veya kütüğün veya kayanın üzerine sarılabilir.

Son olarakda, bulunduğun il de bitki bulmakda zorlanıyorsan, esnaf yerine hobiciden temin edebilirsin, tabi havalar fazla soğumadan.:)

18. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Değerli yorumun için teşekkürler Murat Abi. :)

Işığım 18 W Litre başına 0.5w gelecek şekilde. Cabomba fazla ışığa ihtiyac duyan bir bitki olduğu için uzaması ve sürgün vermesi bence ışığın yeterli olduğunu gösteriyor.

Evet malesef elimde olan bitki çeşitliliği 3 adet ile sınırlı. En arkaya sazları diktim, karışık olarak eledoaları ve filtreden uzak olarak ön plana da Cabombaları diktim. Daha önceki videoları izlerseniz eğer baya bir saklanma alanı mevcuttu. Şimdi bitkilerin uzamasını bekliyorum. Tabanda saklanacak alan varda su üzerinde pek yok oda zamanla olacaktır inşallah.

Keşke Anubias türleri olsaydı da dikseydim abi. :) Yada en basitinden bir mangrov kökü. :)

Dediğim gibi burada 2-3 canlı doğuran besleyen hobici var onlarda yakın arkadaşım. :D Birbirimiz ile bitki takası yapıyoruz mesela. Elimizden geldiğince yavaş yavaş düzenlemeye çalışıyoruz. Bakalım artık hayırlısı olsun. Saygılar...

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    MaşaAllah Çok Güzel Ellerine Emeğine Sağlık Oğuz Kardeşim... Balık Sayısı Fazla Gibi Sanki o_O

20. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Eyvallah Miraç. Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. :)

Evet kalabalık ama 5 Liraya sattıkları lepistesleri ücretsiz olarak akvaryumculara vermek istemiyorum açıkçası.

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş