1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

375 Litre Bitkili Hi-tech Ekipmanları Hakkında Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde E.Özdemir tarafından 3 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Merhaba arkadaşlar. Kısa bir süre önce 36 litre bir akvaryum aldım ve sonuç çok iyi olmadı. Bütün balıklarımı kaybettim. 375 Litre akvaryum almayı düşünüyorum. Hatta alacağım kesin. Boyutları 125x50x60 olacak. Acemiyim, çok okumama rağmen kafamda bir çok soru işağreti var. Yardımlarınızı bekliyorum.
    1-)Eheim 2217 Classic Dış Filtre yeterli gelir mi? Canlı yükü çok artarsa yetersiz mi kalır? Birde 01 ve 02 deniyor arada fiyat farkı var. Farkları nelerdir? İç malzemeler için aklımda bir düzen var fakat karbonlu kömür kullanmalı mıyım? Bitkilere zararı olacağı söyleniyor.
    2-)Hava motoru gerekli mi?
    3-)250w aydınlatma için kaç tane florasan kullanmam gerekiyor? Her elektirikçiden temin edilebilir mi? Bildiğimiz normal florasanlar değiller bunlar galiba. Buharlaşmadan etkilenir mi?
    4-) Kum için herkes farklı birşey söylüyor. Sera Floredepot ve hagen kum kullanacağım kesin. Başka ne kullanabilirim? Hangi şekilde sıralayabilirim?
    5-)Şimdilik mayalı sistem ile co2 vereceğim fakat daha sonra tüplüye geçmeyi düşünüyorum. Herşeyi ile 180 tlye İstanbulda bulunabilecek yerler yazılmış. Fakat İzmirde oturuyorum burada böyle bir imkanımız var mıdır?
    6-) Isıtıcı ve derece dışında eksiklerim nelerdir? Neler almam gerekiyor?
    Saygılarımla...

2. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Cevap: 375 Litre Bitkili Hi-tech Ekipmanları Hakkında Yardım

Merhaba Egemen Bey,

İlk önce bütçenizi zorlamanız gerek.

1-) Eheim 2217 filtre yeterlidir. Ben 390 litre bitkili akvaryumumda kullanıyorum gayet memnunum. 01 ve 02 olayı. Musluklu ve musluksuz olduğu için öyle adlandırılıyor. Musluklu olanı tercih ederseniz sizin için daha rahat olur. İlk kurulumda 1 hafta kadar kullanabilirsiniz. Ama sonrasında çıkarmanız gerekmektedir.
    2-) Hava motoru gereklidir. Gerekli dediğimede bakmayın öyle aham şaham birşeyler almanıza gerek yok. Işıklar açıkken co2 vericeğiniz için ışıklar kapandığında o2 vermeniz gerekiyor. Akvaryumunuzda balık yükü fazla olursa oksijensizlik ölümle sonuçlanabilir.
    3-) Aydınlatma olarak 6x54 watt şeklinde yapmalısınız. High-tech düşündüğünüz için. Floresanları her yerden bulabilirmisiniz net bir bilgim yok. Ama Karaköy'de Me-Fa elektronikten temin edebilirsiniz. Normal floresan değildir. Hepsinin ayrı bir lumen ve kelvin değerleri vardır. Floresanları yerleştirirken armatür şart tabiki. Haliyle koruyucu cam olucaktır.
    4-) Kum olarak dazs soil, sera, hagen karışımı yeterli olucaktır.
    5-) İnternetten temin edebilirsiniz. Fakat o fiyata bulabilirmisiniz bilmiyorum. Mayalı sistem o litredeki akvaryuma yeterli olucağını zannetmiyorum. Direk tüp ile başlamanız en doğrusu olucaktır.
    6-) Sıvı gübre almanız gerekiyor. Piyasadaki markalı sıvı gübreler fahiş fiyata satılıyor. O yüzden Tunç Beyin gübrelerini öneririm. Adresi www.yasmut.net. Akvaryumun yüzeyinde hareketlilik sağlamak için iki küçük kafa motoru işinizi görecektir.

Benim konumu incelerseniz birşeyler öğrenebilirsiniz. Çünki litre olarak hemen hemen aynı. İlgili konu: http://www.akvaryumportali.com/threads/9067-390-Litre-bitkili-kurulumu

murer ve fth-94 bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen bey kararınız hayırlı olsun. Akvaryumun fotopraflarını en kısa zamanda bekliyorum. Bir görelim neyin nesiymiş.

Anıl arkadaşımız gerekli bilgileri yazmış. Ben biraz daha eklemeler yapayım.

Karbonu ilk kurulumda su berraklaşıncaya kadar kullanıp çıkarmanız gerekli.

Florasan olarak 6*54 size yeterli gelir. Taban bitkiside yapabilirsiniz. Florasanları Karaköy Me-fa elektronikten temin edebilceğiniz gibi çeşitli akvaryum satış sitelerinden de temin edebilirsiniz.

Armatürü akvaryumdan 15 cm kadar yüksekte tutarsanız buhar konusundan kurtulursunuz veya armatürün önüne cam koyarsanız bu sıkıntıdan kurtulursunuz.

Kum için Dazs Soil, Sera Floredepot ve Hagen üçlüsü veya biraz daha iyisi olan Tropica Plant Substrate, Sera floredepot ve Hagen üçlüsü. Bunlardan birini seçin.

Tüplü sistem fiyatı 200-250 TL arasında değişmektedir. İlk başlarda mayalı sistem kullanabilirsiniz.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Hayırlı olsun kararınız. Umarım en kısa sürede eksikleriniz tamamlayıp bizlere güzel kurulum kareleri sunarsınız.

Saygılarımla;

5. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Benim alacağım akvaryum plastik kapaklı. Floresanları bu kapağa monte edemez miyim illa armatür mü gerekiyor? Plastik kapak olursa önüne cam koymam gerekecek o zaman? Masrafı ne kadar tutar?
    Hafta sonu akvaryumu kesin alıyorum. Ortalama 1 hafta sonra da filtre alıcam. Bu arada forumda dıy dolap yapımı var onu görmüştüm şimdi bulamıyorum. Dolabı da önümüzdeki hafta yapmayı düşünüyorum :). Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla

6. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Plastik kapak eriyecektir. Armatürlerin fiyatları değişiyor. 600 TL ile 1000 TL arasında olanlarda var. Size gereken 6x54 watt armatür. Araştırırsanız fiyat ve seçenekleri görebilirsiniz.

Akvaryumunuzun tanıtımını bekliyorum Egemen Bey.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen bey plastik kapağa malesef T5 florasan montajlıyamazsınız. Nedeni ise, T5 florasanların plastiği eritecek kadar ısınması.

Armatürü kendinizde yapabilirsiniz. Örnek bir armatür yapımı için buraya tıklayınız.

Sağ üstteki arama kısmından konunun hatırladığınız bölümünü aratarak, konuya ulaşabilirsiniz.

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Teşekkürler Fatih Bey. Akvaryum 406 litre oldu. 125x50x65 cmmiş boyutları. 2217 hala yeterli mi? T8 floresan kullansam olmaz mı? T5 floresanlar + armatür benim belimi büker açıkçası. Birde akvaryum 10mm. Fabrika çıkışı 6 yıl garantili. Güvenli midir?saat:gif. Teşekkürler
    Saygılarımla

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cam kalınlığı yeterli.

Yükseklikmi 50 genişlikmi ? High-tech için malesef masraf gerekli. Baştan bunları yazalım. Bence T5 tercih edilmeli yükseklikte az değil.

10. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Genişlik 50cm. Tabiki masraf olucak fakat hepsi bir anda akvaryum-filtre-kum-aydınlatma-mobilya.biraz fazla geliyor. Anıl Bey akvaryum tanıtımını ekleyeceğimden süpheniz olmasın. T5 olunca armatür de olucak o biraz fazla gelebilir. t8 olsa plastik kapağa uygundur yani? Ya da 50 metre led düşünüyorum Hasan Beyin sisteminden esinlenerek.Led taban bitkisi için yeterli gelir mi?
    Saygılarımla

Heliak bunu beğendi.
  11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Egemen bey yükseklik 65 cm ise malesef ki ne led kurtarır nede T8. T5 tek çareniz. Yukarıdaki mesajda verdiğim linkteki armatür yapımını inceleyin 6*54 watt 600 TL civarında tutuyor.

12. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir
    Fatih Bey armatürle beraber 600 lira mı? İnternetten doğru düzgün t5 floresan bulamadım. en az 110cm uzunlupunda falan olması gerekiyor sanırım. Armatür yapacaksam hazır akvaryum almamın anlamı yok kapaklı diye fabrika çıkışı akvaryum alacaktım. Camcıya yaptırmam daha mantıklı sanki. İzmirde temin edebileceğim bir elektirikçi bilen yok mu? Alacağım t5ler hangi renklerde olmalı?
    Saygılarımla

Anladım o zaman başa gelen çekilir napalım :cekingen:. Armatürle beraber 600 lira mı? Netten araştırdım fakat T5 floresan olarak sadece sylvania aquastar 54 watt 115 cm buldum. Başka renk de almam gerekiyor mu? Bir de akvaryum plastik kapak degil vakum kapak dedi. Pvc den mi bahsediyor acaba?:bilmem:

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Armatür ve florasanlar 600 TL civarı tutar. Alanız gereken Florasan 54 watt T5 olup 115 cm'dir. Temin etmeniz gereken florasanlar ise;

Sylvania Lüx Line Plus 3 adet
    Sylvania Grolüx 1 adet
    Sylvania Aquastar 2 adet

Tankı camcıya yaptıracaksanız ölçüleri 125*60*50h yaptırın derim.

14. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Tekrar merhaba. Konuştum bügün akvaryumu alacağım kişiyle uzun uzun. Vakum kapağın erimesi mümkün değil dedi. Erirse bile 6 sene garantisi var getir değiştiririz dedi. Armatür masrafı çıktı aradan sanırım super:gif

15. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Arkadaşlar 405 litreye eheim 2217 1000 litre debisiyle az gelicek sanırım. Tetratec ex 1200 daha mı uygundur? Yeni üretimlerinde hala su sızdırma problemi var mıdır?:an:
    Fluval 405'i de övüyorlar arada kaldım. Eheim 2217 260 tl, Tetretex ex1200 195 tl, Fluval 405 285 tl. Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

Sayfayı Paylaş