1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

39*23*17 Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Kubilay* tarafından 22 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    39*23*17 Akvaryumum

Bir şey olmaz kapatabilirsin.Zaten mekanik temizlik yapıyorsun sorun olmaz. burda:gif

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    39*23*17 Akvaryumum

Akvaryumda canlı yok ise yapabilirsin. Fakat canlı geldiğinde bunu yapmaman gerek. Yaparsan kötü sonuçlarla karşılaşabilirsin. Dıy bölümünde şelale filtrenin sesini kesmek mevcut. Oradan bakıp uygulayabilirsin.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    39*23*17 Akvaryumum

Akvaryumunda balıklar varsa kapatırsan balıkları öldürürsün. Bence kapama. ;) Bana ses geliyor motordan ama ben mışıl mışıl uyuyorum doğal ortamdaki su akıntısı gibi sesler geliyor ve daha çabuk uyuyorum. :D

4. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Tamam kapamam o zaman :) Bugün lepistes ve birkaç neon daha almaya gideceğim öğrendim benim ısıtıcı almama gerek yokmuş çünkü odamın sıcaklıgı 20-23 derece arasında ve hiçbir zaman değişmiyo cam açılmıyo veya kalorifer kapatılıp açılmıyor. Akvaryumda sürekli aynı sıcaklıkta olduğu için birşey farketmiyecekmiş. Bende ısıtıcı almadım neonlarım neredeyse 1 hafta olcak hala yaşıyor. Lepistes ve bikaç neon daha alacağım bugün.

5. taygun

taygun Guest

39*23*17 Akvaryumum

Merhaba,

O balıkları aldığınız için sizi değil de o balıkları size satan akvaryumcuyu kınamak lazım. Birbiriyle hiç ama hiç alakası olmayan balıklar. Ne yaşam alanları birbirine uyar, ne su sıcaklıkları, ne yem türleri.

Bizlerin de bu gibi müşterilerini sadece para kazanılacak kişiler olarak gören akvaryumculardan korumamız için onların karşısına okuyup da çıkmamız lazım. Yani ne almak istediğimizi bilmemiz lazım. Eğer bu şekilde onların karşısına çıkarsak bir de bu balıkların yanına çiklita verirler. Ertesi gün balıklarım öldü diye karşısına çıktığınızda, "şu ilacı kullanmadıysanız tabi ölür" deyip size başka bir şey satıp yine yollarlar. Bu böyle devam eder ve sonunda siz burada akvaryumunuz için satış ilanı verir, hobiden vazgeçersiniz.

Sevgili Kubilay, eğer acemiysek, balık alırken öncelikle tek çeşit balık almaya gayret etmek lazım. Yakında neonların ölecek. Şimdi ısıtıcı almak için para biriktirirken para verdiğin balıkların ölmesi çok anlamsız. Burada senin de hatan var. http://www.akvaryumportali.com/forum/tatli-ve-aci-su-turleri-b381.0/ adresinde balıklar bölgelerine göre ayrılıp gerekli bilgiler yazılmış. Eğer balıklarını buradan seçersen hem balık için ödediğin para boşa gitmemiş olur ve hem de sen balık beslemenin keyfine varırsın.

Son olarak o ölçülerde bir akvaryumda sadece neon gibi tetra türlerini kolaylıkla bakabilirsiz. Japonlar o akvaryum için çok büyükler. Çünkü bu balıklar iri oldukları için hem suyu çok çabuk kirletirler ve hem de iki hamlede akvaryumun diğer ucuna erişirler. O küçük akvaryumda balıklar eminim ızdırap çekiyorlardır
    Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu varsa sana yardıma her zaman hazırız.

Saygılar

6. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Uzun uzun anlattığınız için çok teşekkür ederim. Japonları zaten ayırıyorum bugün lepistesleri aldıktan sonra. Akvaryumda sadece 3-4 Lepistes ve 6 tane neon olcak.Bu 2 balığın birbirleriyle uyumlu yaşadığını okumuştum o yüzden bu ikisini alcam bugün. Isıtıcıyıda şu 1-2 gün içinde alıcam balıklarım 1-2 gün içinde ölmez diye tahmin ediyorum.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    39*23*17 Akvaryumum

20-23 derece sıcaklık balıkların için hiç iyi diğil max 26 olması lazım sıcaklığın.

8. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Isıtıcı alınca yaparım onuda :)

9. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Akvaryumumun son hali .. 7 Neon - 3 Lepistess..

10. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    39*23*17 Akvaryumum

Şimdi öncekinden daha hoş olmuş. :) Bitkilerlede süslerseniz daha güzel olacaktır. burda:gif

11. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Öyle yapacağım zaten. Yarın büyük ihtimalle bitkileri koyarım 2 dişi 1 erkek lepistes aldım. Dede olurum ilerde belki =) Belki 2-3 lepistes daha alabilirim. Veya lepistes ve neonlarla uyumlu yaşayabilcek ne balıklar var?

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    39*23*17 Akvaryumum

Kubilay kardeşim akvaryumun gün geçtikçe daha güzel olacağına inanıyorum çünkü emek var .Tek ilave olarak arka fon tercihini düz siyah fon kullanırsan daha güzel olur.

13. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Teşekkür ederim büyük kaya resimleri olan bi fon kağıdı alacağım zaten.Birde lepistes ve neonlarla uyumlu yaşayabilcek ne balıklar var?

14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    39*23*17 Akvaryumum

Kubilay akvaryumdaki kabuk kaldır bence çünki bazı balıklar içine girip sıkışıp ölüyor. Akvaryum çok güzel olmuş bencede arka fonu siyah yap. ;)

15. taygun

taygun Guest

39*23*17 Akvaryumum

Tebrik ederim Kubilay. oldukça cesur bir karar vermişsiniz balıklarınız hakkında. Bir de bitki ile tankı desteklediğinizde çok daha güzel olacaktır.

Bitkiye şiddetle ihtiyacınız olacak. Bu hem suyun temizlenmesi için ve hem de ileride doğacak lepistes yavrularının saklanması için. Eğer yavrular için saklanma yeri olmazsa yetişkin lepistesler yavruları tek tek avlayacaktır.

Saygılar

16. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Bitkiyi yarın yapacağım teker teker tüm işleri hallediyorum. Arka fonuda siyah veya gri kayalar yapacağım. Ama hala bana hangi balıkların bunlarla birlikte uyumlu şekilde yaşayacağını söylemediniz :bilmem:

17. taygun

taygun Guest

39*23*17 Akvaryumum

Kubilay Merhaba,

İstediğine ben cevap vereyip. Senin akvaryumun daha fazla balığı kaldırmaz. Bu kadar balık yeter de artar bile. Hesabını gel birlikte yapalım.

Senin akvaryumun 39*23*17 ölçülerinde. Yani 15 litre. Ama içindeki su daha azdır. Taşları filay çıkardığında o herhalde 12 - 13 litreye iner.Tropikal balıklar için balığın her cm'si için 3 litre su ihtiyacı vardır. Bu durumda 12/3=4 cm çıkar. Bu akvaryumundaki balıkların olması gereken toplam uzunluğudur. Şimdi bakalım senin balıklarının toplam uzunluğuna, 7 Neon, her biri 2 cm olsa toplam 14 cm eder. 3 tanede lepistes onlarda 3 cm olsa toplam 9 cm eder. Bu da toplamda 23 cm balık uzunluğu demektir ki bu kadar balık için olması gereken akvaryum hacmi 23*3=69 litredir.Demek ki senin balıkların olması gerektiğinden 5 kat daha fazla. Bu durumda daha bu akvaryuma balık alırsan ölümler kaçınılmaz olacaktır. Aslında bu risk hala da vardır. Ama "hadi bu kadar yeter" diyelim ve daha fazla balık almayalım.

Son olarak bir şey daha söyleyeyim. Akvaryuma baktığında balık sayısı sana az gözükebilir. Diğer bir ifade ile akvaryum boş gözükebilir. Ama balıkların sağlıklı yaşaması için onların bol miktarda temiz suya ihtiyaçları vardır. Bu nedenledir ki ilerleyen zamanlarda tropikal balıkların her bir cm.'si için ihtiyaç duyulan su miktarını 3 litre değil 4 litre olarak görebilirsin. Bu da benim hesabımın %25 toleranslı olduğunu gösterir.

Saygılar

18. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Tamer abi çok iyi adamsın ya her şeyime yetişiyorsun çok teşekkür ederim.

19. taygun

taygun Guest

39*23*17 Akvaryumum

Teşekkürler Kubilay,

Seni bu kadar eleştirip duruyorum ben de "acaba bana kızıyor mudur?" diyordum :D

20. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    39*23*17 Akvaryumum

Yok abi kızarmıyım ne haddime :) Ama hala öğrenmek istiyorum hangi balıklarla beraber yaşayabiliyorlar :)

Sayfayı Paylaş